REKLAMA

Daimler zapłaci 2,2 mld USD odszkodowania w związku z Dieselgate

2020-08-13 22:05
publikacja
2020-08-13 22:05

Niemiecka grupa motoryzacyjna Daimler ogłosiła w czwartek wieczorem, że osiągnęła w Stanach Zjednoczonych polubowne porozumienie w związku z tak zwanym skandalem Dieselgate. Ugoda opiewa na kwotę 2,2 mld dolarów.

Daimler zapłaci 2,2 mld USD odszkodowania w związku z Dieselgate
Daimler zapłaci 2,2 mld USD odszkodowania w związku z Dieselgate
fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via ZUMA Press) / / FORUM

Odszkodowanie, które Daimler ma zapłacić, dzieli się na dwie części. Pierwsza w wysokości ok. 1,5 mld USD przeznaczona będzie dla amerykańskiej administracji, druga w wysokości 700 mln USD pokryje roszczenia, wynikające ze zbiorowych skarg oraz koszty prawnicze.

Z drugiej puli pieniądze otrzyma ok. 250 tys. amerykańskich właścicieli pojazdów z silnikami, mającymi nielegalne oprogramowanie.

Afera Dieselgate wybuchła w 2015 roku w wyniku śledztwa Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), które zmusiło koncern Volkswagen do przyznania się do potajemnego zainstalowania tak zwanych urządzeń udaremniających w 11 mln pojazdów. Nielegalne oprogramowanie zaniżało poziom emisji szkodliwych tlenków azotu w warunkach laboratoryjnych; w normalnym użytkowaniu pojazdy przekraczały amerykańskie normy zanieczyszczeń nawet 40-krotnie.

W aferze, oprócz Volkswagena, brał udział także Daimler oraz m.in. koncerny FCA i BMW oraz produkująca części samochodowe firma Robert Bosch. (PAP)

zm/ ap/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jes
A w Europie nawet jednego €.
baca13
Brać przykład z US. A jednak się da w legalny sposób wyciągnąć haracz! i to od DE.
Należy zadać sobie pytanie dlaczego PL jest notorycznie ignorowana w każdej dyskusji na arenie międzynarodowej, już nie mówię, że chcemy od kogoś żądać odszkodowania!
sammler
Dlaczego? Taka Merkel może sobie wyjść i jakieś okrągłe słówka o polskim narodzie (pochwalne) powiedzieć. Ale gdy kamery zostaną wyłączone, liczą się KONKRETY. O czym ona może rozmawiać np. z Dudą, który jest totalnym ignorantem chyba w każdej dziedzinie (nawet w zakresie prawa, z którego podobno ma doktorat)? (Nie żeby Komorowski Dlaczego? Taka Merkel może sobie wyjść i jakieś okrągłe słówka o polskim narodzie (pochwalne) powiedzieć. Ale gdy kamery zostaną wyłączone, liczą się KONKRETY. O czym ona może rozmawiać np. z Dudą, który jest totalnym ignorantem chyba w każdej dziedzinie (nawet w zakresie prawa, z którego podobno ma doktorat)? (Nie żeby Komorowski był lepszym prezydentem, o nie...) O czym ona może rozmawiać z Morawieckim, który NIE MAJĄC ŻADNEGO ARGUMENTU broni polskiego górnictwa, bo tak (nawet gdyby miał do niego dokładać 2x tyle z powodu wyczerpujących się łatwo dostępnych złóż)? To jest jak rozmowa z dziećmi. Jeżeli dyskusja jest prowadzona na takim poziomie, to jak mamy być traktowani poważnie jako partnerzy w tejże dyskusji?

Rozmowy na arenie międzynarodowej nie są prowadzone ze mną czy z tobą, tylko z ludźmi, których do władzy wyniósł motłoch, ledwie czytaty i pisaty (zdecydowana większość elektoratu PiS). Taka jest prawda. Wskaż mi wśród obecnych polskich polityków przynajmniej JEDNEGO męża stanu. Mamy sporo mężów... swoich żon (znów ten Bareja...).
warszawyak
Niemcy to oszuści winni wypłacić narodowi polskiemu reparacje za zniszczenia wojenne w postaci obszaru jakim był DDR oraz 2,2 biliona euro za przejęcie przemysłu po 89 roku przy POmocy pewnych osób , które otrzymały intratne stanowiska w EU.
onlyv8engine
po co piszesz takie głupoty, naucz się historii i zobacz czy to jest w ogóle możliwe co piszesz, i zrozum czym są ugody i porozumienia międzynarodowe.
wjagus
Jak zwykle poszkodowani są konsumenci, ale karę zgarniają urzędy. Naprawdę ktoś uważa, że te wszystkie urzędy i pracująca w nich szarańcza jest nam potrzebna?
zbyszek_
Ja uważam że ta szarańcza nadaje się do pracy na wolnym rynku i powinna konkurować o miejsca pracy z Ukraińcami.

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki