REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Dąbrowski (RPP): Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce

2023-03-28 16:32
publikacja
2023-03-28 16:32

Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce - zaznacza członek RPP, Ireneusz Dąbrowski, w kuluarach Forum Suwerenności Monetarnej w Warszawie. Jego zdaniem obecne zaburzenia na rynkach wskazują, że ogłoszenie ostatecznej pauzy w cyklu podwyżek stóp jest stanowczo przedwczesne.

Dąbrowski (RPP): Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce
Dąbrowski (RPP): Nie będzie pochopnego obniżania stóp procentowych w Polsce
fot. Godlikeart / / Shutterstock

"Nie wiem, co zrobi Rada, bo to jest ciało kolegialne, natomiast - moim zdaniem - na pewno nie będzie żadnego pochopnego obniżania stóp procentowych. Będziemy bardzo wnikliwie przyglądać się zmieniającej się sytuacji gospodarczej i nie możemy sobie pozwolić na zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych. Natomiast w horyzoncie kolejnej projekcji, myślę, że zobaczymy możliwość obniżenia stóp proc., ale trudno powiedzieć, kiedy mogłoby to nastąpić" - powiedział Dąbrowski.

"Aktualna projekcja, sporządzona jak zawsze przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, pokazuje, że obecny poziom stóp bardzo silnie oddziałuje na gospodarkę i nadal będzie oddziaływać. Ponadto dużo wskazuje na to, że czynniki zewnętrzne będą sprzyjać dezinflacji. Wydaje się więc, że obecny poziom stóp procentowych jest adekwatny i będzie stabilizował sytuację. Natomiast obecne zaburzenia na rynkach finansowych wskazują, że ogłoszenie ostatecznej pauzy w cyklu podwyżek stóp jest jeszcze stanowczo przedwczesne” - dodał.

Reklama

Lepiej niż listopadowa, ale na fajerwerki za wcześnie

Dąbrowski ocenił, że marcowa projekcja NBP, w odniesieniu do inflacji, wygląda lepiej niż listopadowa, z inflacją wchodzącą w pasmo dopuszczalnych odchyleń od celu w II poł. 2025 r.

Członek RPP liczy na impuls dezinflacyjny ze strony działań głównych banków centralnych.

"Dodatkowo EBC i Fed podniosły kolejny raz stopy procentowe, nawet trochę nieoczekiwanie, bo w związku z silnymi turbulencjami na rynku w pewnym momencie wydawało się, że cykl podwyżek w USA może być zakończony. Kolejne podwyżki stóp głównych banków centralnych będą stanowiły bardzo silny impuls dezinflacyjny, który przeniesie się ostatecznie na Polskę, więc kolejna projekcja prawdopodobnie będzie jeszcze lepsza w odniesieniu do CPI" - powiedział.

Kolejne posiedzenie RPP przed nami

RPP zbiera się na posiedzeniu decyzyjnym w dn. 4-5 kwietnia.

W połowie marca prezes NBP Adam Glapiński przekazał, że kolejne podwyżki stóp stają się coraz mniej prawdopodobne, ale jednocześnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zacząć dyskutować o ich ewentualnych obniżkach.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po marcowych konsultacjach z polskimi władzami rekomendował, że RPP powinna być gotowa do dalszych podwyżek stóp i komunikować utrzymanie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej. Według MFW, RPP powinna też komunikować, że dyskusja o obniżkach stóp jest przedwczesna.

Od października RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie - referencyjna wynosi 6,75 proc. 

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
minekminka134
Prezydent Kenii powiedział swoim obywatelom żeby pozbyli się $ w ciągu 2 tygodni.Odleciał???? Czy wie o czymś co się w Wielkanoc wydarzy?
itso_battlestar_point_g
''obecne zaburzenia na rynkach wskazują'' - ze trzeba postawić na rozwój
luckyrich
Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
itso_battlestar_point_g
nie potrzeba żadnej wiedzy wystarczy nie oddawać swoich pieniędzy obcym ludziom którzy chcą podpisywać z wami umowy, zresztą jak za komuny bo teraz jest jeszcze gorzej niż wtedy z naciągaczami

wiedza jest darmowa !
usuniete_przez_moderatora
Z czego oni ku...a chcą obniżać "pochopnie". Paranoja.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki