REKLAMA

DM BDM obniżył wycenę akcji Relpolu do 11,1 zł, nadal zaleca ich kupno

2022-05-24 06:52
publikacja
2022-05-24 06:52
DM BDM obniżył wycenę akcji Relpolu do 11,1 zł, nadal zaleca ich kupno
DM BDM obniżył wycenę akcji Relpolu do 11,1 zł, nadal zaleca ich kupno
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Analitycy DM BDM w raporcie z 23 maja obniżyli wycenę akcji Relpolu do 11,1 zł z 16,5 zł wcześniej, podtrzymując dla nich rekomendację "kupuj".

W dniu wydania raportu kurs akcji Relpolu wyniósł 5,40 zł.

"Relpol zakończył 2021 rok zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Niestety wybuch wojny na Ukrainie i konieczność reorganizacji produkcji w tamtejszym zakładzie zmusił nas do obniżenia tegorocznych założeń o ok. -20 proc. na poziomie EBITDA. Z drugiej strony spółka kontynuuje swoje strategiczne inwestycje mające na celu wzrost zdolności i sprzedaży do ok. 180 mln zł w perspektywie 2025/2026 roku, a popyt na przekaźniki elektromagnetyczne powinien stymulować masowy i szybki rozwój fotowoltaiki w Europie zgodnie z planem uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych" - napisano w raporcie.

W 2021 roku w obszarze sprzedaży lepiej wypadł rynek polski, gorzej niemiecki. Nieco wyższa marża brutto została obciążona wzrostem kosztów SG&A i ujemnym saldem na pozostałej działalności operacyjnej (odpisy na ukraiński zakład). Ostatecznie EBITDA Relpolu wyniosła 15,9 mln zł vs 16,2 mln zł w prognozie, a zysk netto ukształtował się na poziomie 6,6 mln zł vs 6,4 mln zł w prognozie. Nieco gorzej wypadły przepływy pieniężne z uwagi na globalny problem dostępności komponentów.

"Zakładamy, że wojna na Ukrainie to tylko krótkoterminowe zachwianie sprzedaży/wyników (wzrost kosztów). Ukraińska fabryka w obwodzie żytomierskim nie została dotknięta działaniami wojennymi i obecnie prowadzi produkcję w ograniczonym zakresie (godzina policyjna). W takim scenariuszu największego wpływu na wyniki spółka powinna doświadczyć w 2Q’22, a całoroczne prognozy na ten rok obniżyliśmy o ok. -20 proc." - napisano w raporcie DM BDM.

Spółka kontynuuje strategiczne projekty, na które pozyskała finansowanie. Kluczowe w tym obszarze jest przyśpieszenie trendów w transformacji elektroenergetyki i wykorzystanie rozbudowanych zdolności.

Pierwszy kwartał 2022 roku dla Relpolu był rekordowy pod względem sprzedaży (40,6 mln zł przychodów).

"Mimo zauważalnej presji na marże udało się poprawić ubiegłoroczną EBITDA. Spodziewamy się jednak, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, reorganizacją tamtejszego zakładu i dalszą presją kosztową z utratą ważnego rynku rosyjskiego, był to najlepszy kwartał w tym roku" - napisali analitycy.

Depesza jest skrótem raportu DM BDM wydanego na zlecenie GPW w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Jego autorem jest Krystian Brymora. Pierwsze rozpowszechnienie raportu nastąpiło 23 maja, o godzinie 20:30.

W załączniku znajduje się pełna wersja raportu wraz z wymaganymi zastrzeżeniami prawnymi. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

42536007_Relpol 20220523 Kupuj 11,1 PLN.pdfpdf
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki