Czytam, oglądam, polecam. Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP

Malwina Wrotniak2020-12-04 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-12-04 06:00
Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata finansów, biznesu i nauki.

Gościem redakcji Bankier.pl jest dziś Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim. Jak zresztą zdradza w ostatnim punkcie swoich rekomendacji - banku, który "prześladuje" go od urodzenia. Ale bankowość to tylko część zebranych w tym odcinku "Czytam, oglądam, polecam" rekomendacji. Są przejawy transformującej gospodarki, jest historia i lekcja z kompetencji menedżerskich. Przy każdym z poleceń ich autor podsuwa gospodarczy kontekst.

***

#1 Książka "The AI Economy - Work, Wealth and Welfare in the Robot Age", Robert Bootle

Inspirująca książka autorstwa byłego głównego ekonomisty HSBC, a także założyciela i szefa Capital Economics, czyli największej w Europie, niezależnej firmy zajmującej się analizami makroekonomicznymi. Bootle próbuje - moim zdaniem udanie - odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądać gospodarka w erze robotów i sztucznej inteligencji. Przekonująco i racjonalnie wskazuje, jak technologiczna rewolucja wpłynie na sposób, w jaki się uczymy, pracujemy i odpoczywamy.

Lektura bardzo na czasie, bo pandemia przyspiesza wzrost znaczenia technologii w życiu codziennym i gospodarce. W odróżnieniu od wielu czarnych wizji zdehumanizowanego świata zdominowanego przez algorytmy, a nie ludzką myśl, brytyjski ekonomista daje nam konstruktywny obraz naszej przyszłości.

Od lewej "The AI Economy – Work, Wealth and Welfare in the Robot Age" i "Capitalism Without Capital – The Rise of The Intangible Economy" / Archiwum prywatne

#2 Książka "Capitalism Without Capital – The Rise of The Intangible Economy", Jonathan Haskel, Stian Westlake

We współczesnym świecie kapitał przestaje mieć materialną formę, a przedsiębiorstwa (nawet wielkie) i cała gospodarka są coraz mocniej oparte o niematerialne aktywa. Wartość globalnego giganta Apple nie wynika z wartości materialnych aktywów, lecz ze zdolności integracji wyjątkowego designu i oprogramowania, aby dostarczyć klientom unikalne doświadczenia użytkownika. Największa firma przewozu osób na świecie nie ma ani jednego samochodu. Największa firma oferująca miejsca noclegowe nie ma ani jednego hotelu. Haskel i Westlake wyjaśniają, jak działa nowoczesna gospodarka. Dostarczają nam wielu zaskakujących odkryć, na przykład pozwalają dostrzec, jak gigantyczne są obecnie inwestycje firm w niematerialne aktywa, co nie zawsze jest prawidłowo mierzone przez tradycyjne systemy pomiaru aktywności gospodarczej. Inspirująca lektura!

#3 Serial fabularny „Dolina łez”, HBO GO

Świeży serial opowiadający historię wojny Jom Kipur z 1973 roku z perspektywy kilku młodych Izraelczyków. Na tle atrakcyjnych scen batalistycznych wartością tej serii jest ukazanie problemów społecznych Izraela w tamtym okresie, bardzo aktualnych we współczesnym świecie.

Dla ekonomisty ciekawy jest globalny kontekst tego konfliktu zbrojnego. Wojna Jom Kipur była zarzewiem pierwszego kryzysu naftowego w latach 70. poprzedniego stulecia, który uruchomił wielką falę ważnych przemian na świecie, w tym przyczynił się do regresu ekonomicznego w naszej części Europy i doprowadził to transformacji ustrojowej w Polsce. Pamiętacie „efekt motyla”?

#4 Płyta „Serpentine Prison”, Matt Berninger

Znakomity krążek do słuchania w jesienne wieczory do lektury ekonomicznych tekstów! Dla mnie arcydzieło. Pierwszy solowy krążek lidera uwielbianego przeze mnie nowojorskiego zespołu The National. Ich koncert na warszawskim Torwarze pod koniec listopada 2019 roku był ostatnim, w którym miałem możliwość wziąć udział przed wybuchem pandemii.

"Serpentine Prison" to skarb, pełen muzycznych niuansów i poetyckich tekstów.

#5 Serial dokumentalny "Ostatni taniec", Netflix

Świetnie zrealizowany serial, przywracający emocje z beztroskich, licealnych lat, gdy granie na podwórku „w kosza” było codziennym rytuałem przeplatanym z nocnym oglądaniem dominacji Chicago Bulls na parkietach NBA. Jest to jednak przede wszystkim uniwersalna i fascynująca historia o pasji zwyciężania i sposobie na stworzenie zwycięskiego zespołu. Niezwykłe laboratorium interakcji zachodzących między ludźmi w organizacji. Skarbnica inspiracji dla każdego menedżera.

Polecam wszystkim, nie tylko tym, którzy lubią kozłować gumową piłką i kiedykolwiek marzyli o parze Air Jordanów. Podziękowania dla szefa relacji inwestorskich PKO BP, który podsunął mi ten tytuł, gdy tylko pojawił się na Netfliksie w tym roku.

#6 Książka „Europejski lider wzrostu – polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”, Marcin Piątkowski

Znany polski ekonomista, jeden z byłych głównych ekonomistów PKO Banku Polskiego, przedstawia historię niezwykłego sukcesu polskiej gospodarki. Świetny przegląd transformacji ekonomicznej w Polsce. Doskonałe studium przypadku dla wszystkich interesujących się „ekonomią rozwoju”. Niektóre tezy autora są mocno kontrowersyjne, na przykład stwierdzenie, że PRL umożliwił szybki rozwój gospodarki w dekadach po przełomie z 1989 roku, ponieważ m.in. wyrównał szanse poprzez likwidację klas i feudalnych podziałów w społeczeństwie. Z jednym zgadzam się z Marcinem Piątkowskim w całości – ostatnie trzy dekady były „złotą erą” polskiej gospodarki, która może dalej trwać.

Od lewej: „Europejski lider wzrostu – polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” i „Od skarbonki do chmury, czyli historia transformacji PKO Banku Polskiego” / Archiwum prywatne

#7 Książka „Od skarbonki do chmury, czyli historia transformacji PKO Banku Polskiego”, Zbigniew Jagiełło, Paweł Kubisiak

Nie mogę pominąć książki na temat organizacji, która prześladuje mnie od urodzenia. W dzieciństwie okno mojego pokoju wychodziło na oddział PKO BP. Na studiach korzystałem z kredytu studenckiego w PKO BP. Pierwszy rachunek maklerski miałem w PKO BP. Pierwsze oferta publiczna akcji, w której brałem udział to też PKO BP. I w końcu od 2014 roku to moje miejsce pracy. Kiedy porównuję swoje pierwsze doświadczenia klienta PKO sprzed 20 lat z obecnymi, to widzę dwa zupełnie inne światy.

Przez ostatnie 6 lat miałem okazję już jako pracownik przyglądać się fascynującej metamorfozie jednej z największych i najważniejszych firm w Polsce - z nieefektywnego molocha z państwowymi korzeniami w nowoczesną i zwinną organizację zdolną do skutecznego konkurowania nie tylko z najlepszymi w swojej tradycyjnej branży, czyli bankowości, ale w pewnych obszarach nawet z gigantami technologicznymi.

Ta książka to niezwykle ciekawa i inspirująca opowieść o zarządzaniu zmianą, a także o ludziach - zaangażowanych i skupionych na osiąganiu niemożliwego. Po lekturze tej książki stanie się dla czytelnika jasne, dlaczego BP przy PKO oznacza Bank Przyszłości.

***

Zaproponuj gościa do następnego odcinka! Czekamy na Wasze sugestie w komentarzach

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomm33
Generalnie rekomendacje fajne ale ta ostatnia to moim zdaniem trochę kompromitacja - ja wiem że pokazać iż czyta się książke szefa to może być +2pkt do awansu i premii ale bądźmy poważni.
Transofrmacja PKO to kupienie strategii i wdrożenia od konsultantów i wrzucenie tego pod logo banku, przecież nikt tam chmury
Generalnie rekomendacje fajne ale ta ostatnia to moim zdaniem trochę kompromitacja - ja wiem że pokazać iż czyta się książke szefa to może być +2pkt do awansu i premii ale bądźmy poważni.
Transofrmacja PKO to kupienie strategii i wdrożenia od konsultantów i wrzucenie tego pod logo banku, przecież nikt tam chmury na nowo nie wymyślił...

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki