Czytam, oglądam, polecam. Jowita Michalska, CEO Digital University

Malwina Wrotniak2021-07-09 12:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-09 12:00
Czytam, oglądam, polecam. Jowita Michalska, CEO Digital University
Czytam, oglądam, polecam. Jowita Michalska, CEO Digital University
/ Bankier.pl

"Czytam, oglądam, polecam" to publikowane u progu weekendów artykuły, w których goście redakcji Bankier.pl dzielą się swoimi kulturalno-ekonomicznymi rekomendacjami. Sprawdźcie, po jakie tytuły sięgają w wolnym czasie ci, których nazwiska znamy ze świata biznesu i nauki.

Gościem dzisiejszego odcinka jest znana popularyzatorka nowych technologii i rozmów o przyszłości - Jowita Michalska. Założycielka i szefowa Digital University, polska ambasadorka Singularity University, amerykańskiego think-tanku wywodzącego się z Doliny Krzemowej. Użytkownikom mediów społecznościowych znana z cośrodowych #DigiTalks - wirtualnych wykładów o tym, jak technologie zmieniają różne obszary naszego życia. Organizatorka międzynarodowej konferencji Masters & Robots.

Książki, książki, książki – bardzo trudno mi jest wybrać 3-5, o których napiszę, bo książki to moje wielkie życiowe hobby. Uwielbiam je kupować, mieć na półkach w całym domu i oczywiście czytać. Staram się dzielić moją pasję między książki biograficzne, ciekawe wielowątkowe powieści, literaturę piękną a książki o technologii i współczesnych zjawiskach społecznych. Czytam około 50 książek rocznie, czasem 2-3 naraz, jeśli mam czas. Podczas wakacji czytam właściwie bez przerwy. Poznajcie więc mój subiektywny przewodnik po książkach, które powinniśmy zabrać na wakacje zgodnie z tym, że trzeba się uczyć i rozwijać przez całe życie.

#1 Książka „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje”

Autor: Peter Diamandis

Na początek, zwłaszcza jeśli chcemy poznać lub uporządkować wiedzę o nowych technologiach, czym tak naprawdę są, skąd się wzięły i jaka jest ich rola obecnie - polecam mocno napisaną w duchu opowieści książkę twórcy Singularity University Petera Diamanidsa  „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie”.

Znam Petera Diamandisa osobiście, jest twórcą organizacji, którą reprezentuję w Polsce i jednym z najwybitniejszych ekspertów od technologii na świecie, a także uczestnikiem tegorocznej edycji dwudniowej konferencji Masters&Robots organizowanej przez Digital University, która rozpocznie się 21 września. Uważam, że to książka wspaniała i bardzo dobrze tłumaczy takie współczesne tematy jak: samochody autonomiczne - czy roboty zabiorą nam pracę, czy raczej wesprą nas w radzeniu sobie z trudnymi zadaniami, podróże kosmiczne, organy drukowane w 3D, internet rzeczy itp.

Peter omawia też poszczególne gałęzie biznesu jak biznes modowy, bankowość czy biznes rozrywkowy i zmiany, jakie zajdą w nich w związku z rozwojem technologii. Książka jest obowiązkową lekturą dla osób, które chcą odnaleźć się w dzisiejszym świecie i jego zmieniającym się obliczu.

#2 Książka "Noise"

Autor: Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass Sunstein

Właściwie wszystko, co napisał w swoim życiu Daniel Kahneman, wybitny noblista, autor bestsellerów takich jak „Thinking, Fast and Slow” i „Pułapki umysłu”, jest godne polecenia i ponadczasowe. Nowa książka Daniela jest jednak wyjątkowo wpisująca się w obecne czasy i związane z nimi wyzwania.

Daniel wraz ze współautorami dokonuje interesujących odkryć, dlaczego większość ludzi dokonuje obecnie złych osądów i podejmuje złe decyzje oraz jak kontrolować wszechogarniający nas szum informacyjny oraz nadmierną ilość bodźców, które do tego doprowadzają. Książka pozwala odzyskać „higienę mózgu” i jest prawdziwym remedium na dzisiejsze czasy.

#3 Książka "Subtract: The Untapped Science of Less"

Autor: Leidy Klotz

Łącząc dowody z obszaru nauki i projektowania, "Subtract" bada inne podejście do rozwiązywania problemów dzisiejszego życia, udowadniając, dlaczego przeoczamy odejmowanie i jak możemy uzyskać dostęp do jego niewykorzystanego potencjału.

Wspaniała książka, zmienia świat, w którym żyjesz, pomagając ujawnić tajemnice, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Uważam, że w czasie przebodźcowania i kultury ciągłego rozwoju i robienia więcej i więcej wszystkiego, taka książka, która pokaże nam, że dokładając coś do swojego życia, musimy też się zastanowić co powinniśmy ująć – jest bardzo wartościowa.

#4 Książka „Maszyna. Platforma. Tłum. Jak ujarzmić cyfrową rewolucję”

Autor: prof. Andrew McAfee

Stoimy u progu zmian, jakich świat jeszcze nigdy nie doświadczył. Roboty, sztuczna inteligencja, samochody autonomiczne czy szybki rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości czy wirtualnych światów rozwijają się błyskawicznie, a pandemia tylko przyspieszyła dodatkowo ten rozwój.

W swojej książce „Maszyna, platforma i tłum” prof. Andrew McAfee i prof. Erik Brynjolfsson
pokazują, jak te trzy elementy zaznaczają swoją obecność w wyznaczaniu kierunku naszego rozwoju.  Maszyny regularnie będą wspierać lub też czasem zastępować ludzkie umysły, przede wszystkim z powodu umiejętności uczenia się i autonomicznego rozwoju. Zamiast ograniczonych i zamkniętych produktów, firmy będą musiały dostarczać klientom platformy umożliwiające ich darmowy rozwój oraz personalizację. Tłum z kolei zrewolucjonizuje sposób zarządzania firmą. Dzięki technologii - zbiorowa mądrość będzie coraz częściej zarządzała działalnością firmy i rozwiązywała złożone problemy dzisiejszego świata.

Taka rzeczywistość bardzo szybko nadchodzi, a prof. McAfee już nie raz udowodnił, że rozumie, co się będzie gospodarczo działo na świecie, zanim to się wydarzy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (9)

dodaj komentarz
sauk
Wyręczę redakcję.

"ARTYKUŁ SPONSOROWANY"
demeryt_69
"Znam Petera Diamandisa osobiście, jest twórcą organizacji, którą reprezentuję w Polsce i jednym z najwybitniejszych ekspertów od technologii na świecie" - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)

demeryt_69
Jowita Michalska, założycielka i szefowa Digital University, polska ambasadorka Singularity University, poleca głównie autorów z tej samej 'opcji' etnicznej - przypadek?

itso_lucky
mogłem doczytać twój komentarz teraz to już czysty antysemityzm
hfjdj
Moim zdaniem większość "książek" to chłam. Ostatnio czytałem "Uwikłanie" Z. Miłoszewskiego który ma wysoką ocenę. Druga najgorzsza rzecz jaką przeczytałem. A ludzie wystawiają temu czemuś taką wysoką ocenę. A psychologicznymi poradnikami to można sobie zrobić krzywdę. Potem chodzą tacy skrzywdzeni Moim zdaniem większość "książek" to chłam. Ostatnio czytałem "Uwikłanie" Z. Miłoszewskiego który ma wysoką ocenę. Druga najgorzsza rzecz jaką przeczytałem. A ludzie wystawiają temu czemuś taką wysoką ocenę. A psychologicznymi poradnikami to można sobie zrobić krzywdę. Potem chodzą tacy skrzywdzeni i rozpowiadają że oni żyją "tu i teraz" i że sa bardziej "obecni". Śmiechu warte naprawdę.
demeryt_69
Spoko, to bardzo obiektywny 'artykół' :)
szymon_xyz
50 książek rocznie? 2-3 naraz? Dla mnie to już nie jest czytanie, a kartkowanie. Tęsknię to czasów, gdy ludzie czytali ze zrozumieniem i nie traktowali literatury, jak kolejnego serialu rodem z Wenezueli... Dziś nawet dzieci chwalą się "przeczytaniem" 500-stronnicowej powieści w dwa-trzy dni... Sęk w tym, iż 50 książek rocznie? 2-3 naraz? Dla mnie to już nie jest czytanie, a kartkowanie. Tęsknię to czasów, gdy ludzie czytali ze zrozumieniem i nie traktowali literatury, jak kolejnego serialu rodem z Wenezueli... Dziś nawet dzieci chwalą się "przeczytaniem" 500-stronnicowej powieści w dwa-trzy dni... Sęk w tym, iż dyskusję na jej temat zamykają w dwóch-trzech... zdaniach. Książka przestała być przyczynkiem do przemyśleń. Ot, jedna przekartkowana i następna proszę. Niczym kolejny odcinek "Klanu". W filmie zresztą jest podobnie... Gdzie te czasy sporów, DKF-ów, dzieł, które zostawały w umysłach na lata... Ba! Potrafiły zmieniać światopogląd... Smutne... Ale - pani ma ładny uśmiech. ;-)
prawdziwynierobot
2 - 3 książki można czytać jednocześnie - jedną w drodze do pracy, drugą przy innej okazji. średnio jedna książka tygodniowo. da się. i nie trzeba kartkować. Kahnemana zresztą nie da się przekartkować

Powiązane: Czytam, oglądam, polecam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki