REKLAMA

Czynny żal, dotyczący np. schematów podatkowych można złożyć do urzędu skarbowego

2021-04-22 22:08
publikacja
2021-04-22 22:08
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu

Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego tzw. czynny żal - przypomina resort finansów.

Ministerstwo wyjaśniło, że podatnicy, którzy pomimo obowiązku nie przekażą: informacji o schematach podatkowych (MDR); informacji o cenach transferowych (TPR-C) i (TPR-P); powiadomień w zakresie obowiązku przekazywania informacji o grupie podmiotów (CBC-P); informacji o grupie podmiotów (CBC-R); informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych; (FAT-1); informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz sprawozdań finansowych, do właściwego organu, mogą złożyć tzw. czynny żal.

Wytłumaczono, że "czynny żal" składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który obsługuje podatnika. Można to zrobić na piśmie (w wersji papierowej lub elektronicznej) lub ustnie do protokołu.

"Aby ułatwić złożenie czynnego żalu, jest on dostępny jako jedna z usług w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. Do skorzystania z usługi nie trzeba mieć podpisu elektronicznego, wystarczy logowanie przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną)" - wskazało ministerstwo.

Resort przypomniał, że aby złożenie czynnego żalu było skuteczne, należy spełnić warunki określone w art. 16 kks, w tym podać istotne okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

"Ponadto złożeniu czynnego żalu powinno towarzyszyć przekazanie właściwej informacji lub sprawozdania, bądź wykonanie innych obowiązków, które wynikają z art. 16 kks" - podsumowano. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
iluminata
Jeszcze żydostwo "czynnego żalu" wymaga?!
Jedyny żal to, że Polska nie jest w polskich rękach!

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki