Czy powstanie nowe ministerstwo?

analityk Bankier.pl
Młodzi przedsiębiorcy, działający pod skrzydłami Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, domagają się od rządu aktywnej polityki na rzecz wspierania biznesu. W tym celu 1300 początkujących firm podpisało się pod apelem o utworzenie Ministerstwa Przedsiębiorczości.

Właściciele młodych firm zwrócili się o powołanie instytucji, która aktywnie będzie wdrażała jednolitą strategię rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Skupienie wszystkich działań w jednej instytucji, ich zdaniem, zapewni nie tylko oszczędności związane z obsługą przedsiębiorców, ale przede wszystkim przyczyni się do stworzenia jasnych zasad, zrozumiałych dla wszystkich marzących o prowadzeniu własnej firmy. Nowy urząd skupiałby się także na wspieraniu zakładania i rozwijania start-up’ów, poprzez tworzenie propozycji zmian legislacyjnych i ustaw, opracowywanie ekspertyz i opinii.


W opinii pomysłodawców, obecne działania są rozproszone między ministerstwami: pracy i polityki społecznej, gospodarki, nauki i szkolnictwa wyższego oraz skarbu. „Rozbicie w zajmowaniu się przedsiębiorczością na kilka departamentów działających w różnych ministerstwach skutkuje tym, iż Polska jako kraj z ogromnym potencjałem nie posiada od lat żadnej strategii wspierania przedsiębiorczości, a podejmowane dotychczas działania okazują się w praktyce nieskuteczne, a wręcz wprowadzają chaos jak miało to miejsce chociażby w wprowadzeniu jednego okienka dla początkujących przedsiębiorców” – napisali w apelu młodzi przedsiębiorcy.

Bezsprzecznie słuszne są zarzuty przedstawicieli młodego biznesu o rozproszony charakter działań podejmowanych na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Wątpliwe jednak, aby receptą na bolączki młodego biznesu miało być powołanie kolejnego resortu. To prawda, że potrzebna jest spójna strategia, ale można ją wdrożyć przy obecnym stanie administracji. Polską manierą jest budowanie instytucji, gdy jest jakiś problem do rozwiązania. Jak mawiał siedemnastowieczny niemiecki filozof Johannes Clauberg, „nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę”. Internauci mogą popierać apel na stronie internetowej akcji.

Komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan

PKPP Lewiatan uważa, że nie ma uzasadnienia dla utworzenia nowego ministerstwa – Ministerstwa Przedsiębiorczości. Niezbędne jest natomiast dbanie o warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Problem bowiem w tym, że żadne dzisiaj działające ministerstwo nie ma w swoich kompetencjach takich zadań. Ministerstwo Gospodarki, zgodnie z ustawą o działach, zajmuje się współpracą gospodarcza z zagranicą, energetyką, certyfikacja, własnością przemysłową, działalnością gospodarczą oraz współpracą z organizacjami samorządu gospodarczego. Nie ma w jego kompetencjach tworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego uważamy, że należy zmienić zakres kompetencji Ministerstwa Gospodarki, wyraźnie zapisując, że jest ono odpowiedzialne za rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a nie tworzyć nowe ministerstwo z kolejnymi urzędnikami. Należy także zmienić system stanowienia prawa, tak aby do każdej regulacji, która dotyczy bezpośrednio lub pośrednio gospodarki i przedsiębiorstw, przygotowywana była ocena skutków regulacji, w tym także ocena kosztów danej regulacji dla przedsiębiorstw. Odpowiedzialne za przygotowywanie takich ocen powinno być Ministerstwo Gospodarki. Zasadą powinno być, że projektowana regulacja mogłaby trafić pod obrady Rady Ministrów, a później do Sejmu, jeżeli koszty tej regulacji dla przedsiębiorstw byłyby uzasadnione merytorycznie i niższe niż korzyści, które ta regulacja miałaby przynieść.

Komentuje Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP

Zdaniem Pracodawców RP z punktu widzenia przedsiębiorczości tworzenie nowych aparatów administracyjnych jest zbędne. Z naszych doświadczeń wynika, że im mniej administracji, im mniej procedur a więcej wolności, tym szybciej rozwija się gospodarka i przedsiębiorczość. Z naszego punktu widzenia nie jest istotne, czy odpowiedni resort będzie się nazywał Ministerstwo Przedsiębiorczości czy sprawy te będą rozdzielone między poszczególne inne resorty (tak jak jest teraz). Ważne, żeby sukcesywnie likwidować bariery administracyjne, aby ułatwiać działanie przedsiębiorcom w Polsce.

Zresztą wydaje się wręcz niemożliwe utworzenie Ministerstwa Przedsiębiorczości, ze względu na interdyscyplinarność tego zagadnienia. Jeśli miałoby ono spełniać oczekiwania przedsiębiorców, musiałoby ono zakresem prac obejmować kompetencje wielu innych resortów w tym m.in. Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl
g.marynowicz@bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ultras Prawicki

Dziwnym trafem nawoływania "młodych przedsiębiorców" zbiegły się w czasie z rabunkiem 4 mld z FRD i planowanym rabunkiem dalszych 200 mld, tym razem z OFE. Czyżby ministerstwo przedsiębiorczości miało być rodzajem parawanu dla przeprowadzenia tej zuchwałej kradzieży? Byłoby to zgodne z wczorajszą wypowiedzią pani Fedak o przeznaczeniu pieniędzy z OFE na "rozwój gospodarki".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~crazyman

mało jest darmozjadów ?? Potrzeba następnych ??? Jeszcze dwa lata i to wszystko runie na łeb !!

! Odpowiedz
0 0 ~Kielczanin

Jak widać młodzi, wykształceni, z wielkich miast mają ochotę na bycie przedsiębiorcami sponsorowanymi. Bez zasiłku ani rusz.

! Odpowiedz
0 0 ~antydoradca

to byłby trzeci:-) za 10.000 zł to mogę nawet nie przychodzić, ale umowę o dzieło chcę.....

! Odpowiedz
0 0 ~Morgan

Polsce gratulujemy młodych przedsiębiorców! Czas się pakować i na zawsze opuścić ten kraj!

! Odpowiedz
0 0 ~jb

Wspaniały pomysł! Od lat widać, że dzięki staraniom Ministerstwa Infrastruktury mamy w Polsce wspaniałe drogi czy doskonale zorganizowaną kolej. Podobnie dzięki Ministerstwu Finansów w Polsce nie ma deficytu ani długów, a pieniądze zawsze trafiają w odpowiednie miejsce.
Reasumując: dzięki Ministerstwu Przedsiębiorczości polskie firmy będą w tak dobrej kondycji jak polskie drogi, zarządzane sprawnie jak kolej i ich stan finansów poprawi się tak jak stan finansów w naszym Państwie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
PS. Nie wiem jakim idiotą trzeba być, aby domagać się więcej urzędników:(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~woj.

Mlodzi a juz idioci! Czarno widze przyslosc kraju.

! Odpowiedz
0 0 ~pixel

Co to za bzdura? Przedsiębiorcy proszą o więcej urzędników? :O

! Odpowiedz
0 0 ~ja

Jesli to pomysł "studentów" to świadczy to albo o tym, że środowisko akademickie nalezy rozgonić czym prędzej bo tłoczą młodym ludziom do głów same głupoty, albo po prostu inicjatorzy chcieliby od razu dostać fajne cieple posadki urzędnicze w kolejnym niepotrzebnym tworze, który dodatkowo dobije przedsiębiorczość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ktoś

Widzę że powstanie nowe ministerstwo którego obsługa będzie kosztować miliony.
Kolejna grupa nieudaczników będzie utrzymywana za pieniądze podatnika.
Spotkają się w niej koledzy kolegów z obojętnie jakiej opcji politycznej którym w zamian za zaangażowanie polityczne trzeba będzie zaoferować jakieś stanowisko.
Oto POLSKA właśnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne