REKLAMA

Czy można sprzedać akcje, których się nie ma? Spór wokół Vabun

2018-12-14 14:00
publikacja
2018-12-14 14:00

Jeden z inwestorów sprzedał na rynku akcje spółki Vabun, których nie posiadał. I nie, nie chodzi o prekursora krótkiej sprzedaży na NewConnect, a realne zarzuty formułowane przez inną giełdową spółkę - MBF Group. Sprawą zajęła się prokuratura.

fot. / / GPW

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga zajęła się sprawą podejrzanych transakcji akcjami spółki Vabun. W dniu 26 stycznia 2018 roku MBF Group - główny akcjonariusz spółki - zawarł umowę sprzedaży 38 tysięcy akcji Vabun. Zgodnie z jej postanowieniami prawo własności do akcji przechodziłoby na kupującego w momencie zapłaty całkowitej ceny wszystkich akcji. Pieniądze jednak nie wpłynęły, w związku z czym umowa stała się nieważna w dniu 26 kwietnia 2018 roku ze skutkiem od dnia jej zawarcia. 

Choć akcje teoretycznie nie zmieniły właściciela, historia tutaj się nie kończy. Kupujący bowiem, mimo iż nie wpłacił pieniędzy i nie zyskał prawa własności wspomnianych akcji, zdążył je w międzyczasie sprzedać na rynku NewConnect. Zdaniem MBF Group transakcja ta mogła doprowadzić do nadmiernego spadku kursu giełdowego spółki Vabun.

- Zarząd spółki wyraża opinię, że dysponowanie i obrót przez kupującego przedmiotowymi instrumentami finansowymi pozostaje nieuprawnione i zagrażać może pewności obrotu na rynku papierów wartościowych - czytamy w komunikacie. Warto także zauważyć, że debiut Vabun na rynku NewConnect miał miejsce 28 czerwca 2018 roku, a więc przeszło dwa miesiące po wygaśnięciu umowy. Mimo to niedoszły kupujący zdołał jakoś zarejestrować akcje, których nie był właścicielem, jako swoje. Warto jednak pamiętać, że prokuratura jest dopiero na etapie badania sprawy i do tej pory - za sprawą ESPI - znamy tylko relację jednej strony: MBF Group.

Czynności dochodzeniowo-śledcze prowadzone są przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VII, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją (syg. PGK-DŚ-5877/18/TK). Zarząd MBF Group poinformował, iż we wzmiankowanej sprawie przyznany ma status pokrzywdzonego. Decyzja o publikacji powyższej informacji zapadła z uwagi na fakt, iż potencjalnie może mieć ona wpływ na wycenę instrumentów finansowych emitenta notowanych w alternatywnym systemie obrotu.

Niezadowolenie inwestorów

Obecnie głównymi akcjonariuszami Vabun są wspomniane MBF Group (49,9 proc. udziału) oraz Radosław Majdan (32,7 proc.). Spółka zajmuje się produkcją kosmetyków firmowanych przez celebrytów: Radosława Majdana i Małgorzatę Rozenek. Ostatnio głośno było o niej, po tym jak Chanel wystosowało do firmy pismo, w którym żąda wycofania z rynku perfum Vabun for Lady No.5. Spółka po bardzo udanym czerwcowym debiucie na NewConnect, później zawodziła i obecnie notowana jest poniżej ceny emisyjnej.

fot. / / Bankier.pl

Doniesienia o inwestorze sprzedającym akcje, których nie ma, także nie poprawiły rynkowych nastrojów. Akcje Vabun tanieją dziś (14.12) o przeszło 6 proc. Tanieją także - o 9,5 proc. - akcje MBF Group. Spółka zbliżyła się tym samym do swoich tegorocznych minimów, które wynoszą 82 grosze. Obecny kurs akcji MBF to 86 groszy.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (12)

dodaj komentarz
syn-proboszcza
Biznes Radzia to wg mnie wydmuszka. O ile dobrze pamiętam większość przychodów firmy pochodzi ze szkoleń !!!!
open_mind
Johnson & Johnson pada na pysk bo okazuje się że kompletnie ignorowali stwierdzone występowanie azbestu w pudrze dla dzieci i nie tylko. Co korporacje nie zrobią w pogoni za zyskiem.
hupou
Czy autor może przybliżyć owe "jakoś"? Czy w ogóle to jest możliwe bez przekrętu i "zaniechań", żeby zarejestrować akcje bez zapłaty za nie na swój rachunek ? Bo rozumiem, że jako podstawę przedstawili umowę sprzedaży, która w związku z brakiem wpłaty przestała obowiązywać, więc Bareja albo zwykły przekręt.
open_mind
Desperacja zachodniego luda jest obecna największa w historii istnienia świata, Bo są zgodni przyznać że. Mogą wystąpić takie zjawiska nieprzewidzianie jak: Trzęsienia ziemi, nawałnice huragany, pożogi wojny, susze, inflacje itd.

Ale, ale nie przyjmują pod żadnym pozorem do wiadomości że napompowanie do granic możliwości
Desperacja zachodniego luda jest obecna największa w historii istnienia świata, Bo są zgodni przyznać że. Mogą wystąpić takie zjawiska nieprzewidzianie jak: Trzęsienia ziemi, nawałnice huragany, pożogi wojny, susze, inflacje itd.

Ale, ale nie przyjmują pod żadnym pozorem do wiadomości że napompowanie do granic możliwości nie posiadające żadnej wartości wewnętrznej takie akcje giełdowe jak np. w dziale FAANG, na które składają się: Facebook, Amazon, Apple, Netflix and Google.
A przewodzące całymi rynkami giełdowymi – Stracą któregoś dnia swą wartość. Stracą bo muszą na zasadzie gwałtownych spadków czy kompletnej zmiany wartości w jakich są wyceniane.

Często rozmawiam z ludźmi starszymi niby doświadczonymi i zauważam ze oni częściowo już „spalili” swoje oszczędności widzą że emerytury im nie zapewnią tego co się spodziewali i mszczą ze obecny rok przyniósł spadki giełdowe. Ja im odpowiadam no tak to racja, „GDZIE JEST TA WOŁOWINA? (where is the beef ?) Oj będzie płacz i zgrzytanie zębów oj będzie.

Co do młodych pokoleń to szczerze im współczuje, bo wprost niezauważalnie stali się niewolnikami systemu spłacającego raty do grobowej deski, moje współczucia.

I nie wierzcie żadnemu, żadnemu politykowi – oni sami są w panice, bo rozumieją lepiej jak my że lepiej to już było! Teraz to tylko ich nadzieją wywołanie mega INFLACJI ( Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy a lud przyjmuje to bez szemrania jako planowe działania ekonomiczne) oraz przetrwanie pod hasłem: WIĘCEJ DŁUGU !! Pozdrawiam.
open_mind
Dodatkowo pranie mózgów ciąg dalszy tym mamy się zajmować a nie ekonomią:
Rewolucyjne głosowanie odbyło się w czwartkowy wieczór w niemieckim Bundestagu.
Parlament uchwalił ustawę wprowadzającą trzecią, obok męskiej i żeńskiej, płeć. To efekt decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dotychczas obowiązujące
Dodatkowo pranie mózgów ciąg dalszy tym mamy się zajmować a nie ekonomią:
Rewolucyjne głosowanie odbyło się w czwartkowy wieczór w niemieckim Bundestagu.
Parlament uchwalił ustawę wprowadzającą trzecią, obok męskiej i żeńskiej, płeć. To efekt decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał dotychczas obowiązujące przepisy za naruszające prawa osobiste.

Nazwa nowej płci to "divers" (inna/odmienna). Jej ustalenie będzie odbywać się na podstawie przedstawionych badań lekarskich. Pierwotnie w przepisach istniała możliwość dokonania zmian na podstawie oświadczenia zainteresowanej osoby, ale wycofano się z tego pomysłu pod naciskiem chadeków.
karbinadel
" niedoszły kupujący zdołał jakoś zarejestrować akcje, których nie był właścicielem" - no chyba właśnie tu jest clou całej sprawy: to "jakoś"
dziki_losos
Niby tak, ale na giełdzie bezpośrednio nie działają kupujący/sprzedający, tylko maklerzy w ich imieniu. Czyli wszystko ich wina :P
fred_
Vabun to wydmuszka, trzymajcie sie z daleka koledzy. Slaby produkt, nic nie znaczaca nowa marka, to nie ma wartosci ani peespektyw.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
piotrde
Cały polski rynek kapitałowy to wałek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki