Czy Ty też możesz zostać prezesem KGHM-u?

Po weekendowej czystce w zarządzie KGHM-u spółka szuka nowego prezesa i wiceprezesa. Formalne wymagania nie są zbyt wyśrubowane i teoretycznie szefem największej firmy miedziowej w Europie zostać może prawie każdy.

W sobotę zwołana w trybie pilnym rada nadzorcza KGHM-u odwołała ze stanowiska dotychczasowego prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, który zarządzał firmą od października 2016 roku. Wraz z prezesem stanowisko stracił także wiceprezes Michał Jezioro. W oficjalnym komunikacie ESPI nie poinformowano akcjonariuszy o powodach odwołania kierownictwa KGHM Polska Miedź SA.  

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

Według informacji „Pulsu Biznesu” przyczyną zwolnienia prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego były względy polityczne. Skarb Państwa posiada 31,79% akcji KGHM-u, co w praktyce stanowi pakiet kontrolny. W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że rada nadzorcza spółki oczekiwała zmian w zagranicznych operacjach KGHM-u. Można się domyślać, że w opinii ministra poprzedni zarząd nie spełnił oczekiwań.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Tchórzewskiego rada nadzorcza KGHM-u ogłosiła konkurs na nowego prezesa. Potencjalni kandydaci powinni się spieszyć – termin składania ofert upływa w samo południe 27 marca 2018 roku. Zostały zatem dwa tygodnie. Rada Nadzorcza KGHM-u będzie pracować w ekspresowym tempie. Selekcja kandydatów zajmie jej raptem tydzień – już na 3 kwietnia zaplanowano rozmowy kwalifikacyjne.

Kim trzeba być, aby stać się prezesem

Wymogi stawiane przez RN KGHM nie są specjalnie wyśrubowane. Aby móc ubiegać się o fotel szefa największego producenta miedzi i srebra w Europie, wystarczy:

  1. posiadać wykształcenie wyższe,
  2. posiadać co najmniej 5-letni staż zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek,
  3. posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych,
  4. posiadać doświadczenie w zakresie działalności gospodarczej, w tym kierowania podmiotami gospodarczymi,
  5. posiadać wiedzę o zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym działa spółka,
  6. posiadać znajomości zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa (żart chyba nie był tu zamierzony; podkreślenia od redakcji),
  7. posiadać wyróżniające zdolności organizatorskie, komunikacyjne, swobodę poruszania się w międzynarodowym środowisku biznesowym oraz umiejętność pracy w złożonych zespołach menedżerskich.

Do tego dochodzą wymagania oczywiste, takie jak posiadanie pełni praw publicznych oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto RN KGHM wyklucza z postępowania kwalifikacyjnego osoby o jawnych koneksjach politycznych. Członkiem zarządu lubińskiego kombinatu nie może zatem zostać osoba zatrudniona w biurze poselskim czy senatorskim (dotyczy też biur europosłów). KGHM mówi stanowcze „nie” osobom wchodzącym w „skład organu partii politycznej reprezentującego partię polityczną na zewnątrz”. Odpadają też kandydaci zatrudnieni przez partię polityczną, a także działacze związkowi. Ponadto aktywność społeczna lub zarobkowa kandydata nie może rodzić konfliktu interesów wobec działalności spółki.

Kto tylko spełnia ww. kryteria, może śmiało wysyłać do Lubina CV i list motywacyjny wraz z wymaganymi dokumentami. Kandydaci na prezesa zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną muszą wykazać się znajomością branży miedziowej oraz zaprezentować koncepcję zarządzania KGHM-em, a także przedstawić własne doświadczenie zawodowe.

Zainteresowanych stanowiskiem w miedziowym kombinacie zapraszamy na profil spółki w portalu Bankier.pl. Tam znajdą Państwo informacje niezbędne podczas rozmowy kwalifikacyjnej i dowiedzą się, ile wyniosła w styczniu produkcja miedzi rafinowanej, ile rudy można uzyskać z kopalnie w Sierra Gorda oraz jak dokonać przełomu w chilijskich operacjach spółki. Dowiecie się Państwo także, jakie problemy KGHM ma w Kanadzie oraz dlaczego notowania akcji miedziowej spółki nie satysfakcjonują inwestorów. Ale strategię i koncepcję zarządzania muszą już Państwo wykoncypować sami. Życzymy powodzenia w procesie rekrutacyjnym.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 specjalnie_zarejstrowany1

A w ogloszeniu na samym dole jest jeszcze dopisane:

8. Mile widziana aktywnosc na forum spolki na bankier.pl

! Odpowiedz
0 3 emeryt_giełdowy

Nasze doświadczenie pozwala zauważyć, że w tym zestawie wymagań postępowania kwalifikacyjnego na Prezesa KGHM nie ma nie ma jednego warunku - złożenia w zalakowanej kopercie oferty wynagrodzenia oczekiwanego przez kandydata.
Należy zauważyć, że w Polsce jest dużo osób spełniających ww. wymagania formalne, które można wybrać stosują kryterium popytu i podaży osób na stanowiskach Prezesa Spółki publicznej oraz kryterium oczekiwanego wynagrodzenia.
W Spółkach Skarbu Państwa nie stosuje się tego warunku tylko dlatego, że tzw. postępowania kwalifikacyjne są fikcją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 jarekzbyszek

Potrzeba Obajtka wyjątkowego głupka, który tak sparaliżował Energę, że nowe bloki w Gdańsku ie mogą być zasiedlone z uwagi na braki przyłączy prądu. Ale sumiennie zatrudnił dwa autokary pociotków, asystentów i lokalnych działaczy PIS.

! Odpowiedz
0 41 skaurus

Pierwszy plus za tytuł, drugi za całość artykułu, od bardzo dawna na serwisie nie pojawiło się równie żywego, a trzeci plus za ostatni akapit i podsumowanie.

Bareja byłby wniebowzięty, gotowy scenariusz na nową komedie "Poszukiwania Prezesa". "Uczciwie" czyli bez polityki, ale ofertę na kontrakt piszemy tak, żeby podciagnąć pod nią praktycznie każdego :). O co zakład, że kandydat otworzył szampana już dawno?


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
KGHM 3,06% 90,90
2020-06-05 12:26:45
WIG 2,26% 51 337,74
2020-06-05 12:26:00
WIG20 2,88% 1 838,08
2020-06-05 12:41:45
WIG30 2,80% 2 128,70
2020-06-05 12:41:00
MWIG40 1,36% 3 604,16
2020-06-05 12:26:45
DAX 1,44% 12 609,00
2020-06-05 12:35:00
NASDAQ -0,69% 9 615,81
2020-06-04 22:03:00
SP500 -0,34% 3 112,35
2020-06-04 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.