REKLAMA

KGHM najniżej od stycznia. Miedź wszystkiego nie tłumaczy

Adam Torchała2017-12-05 12:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-12-05 12:40
KGHM najniżej od stycznia. Miedź wszystkiego nie tłumaczy
KGHM najniżej od stycznia. Miedź wszystkiego nie tłumaczy
fot. RODRIGO GARRIDO / / FORUM

Trwa słaba passa największej polskiej spółki wydobywczej notowanej na GPW. Akcje KGHM-u są obecnie najtańsze od niemal roku i samym spadkiem cen miedzi sytuacji tej tłumaczyć nie można.

Za jedną akcję KGHM-u trzeba dziś zapłacić 104,45 zł. Takiej ceny na warszawskiej giełdzie nie widziano od stycznia 2017 roku, kombinat przebił dziś bowiem lokalne minima z czerwca, gdy za jego akcje płacono 105,15 zł. A warto dodać, że jeszcze 17 października za papiery miedziowego giganta płacono 127,35 zł, w około półtora miesiąca KGHM stracił więc 18 proc. swojej wartości, którą można przeliczyć na 4,6 mld zł giełdowej kapitalizacji.

Głównej przyczyny takiego zachowania akcji kombinatu można upatrywać w notowaniach jego podstawowego produktu - miedzi. Ta wspomnianego 17 października wyznaczyła trzyletnie maksima i była notowana po 7038 dolarów za tonę. Dziś jest to 6671 dolarów za tonę, po mocnych wzrostach nastąpiła więc korekta, która odbiła się również na akcjach KGHM-u.

fot. / / Bankier.pl

Samym spadkiem cen miedzi tak gwałtownego spadku wyceny KGHM-u tłumaczyć jednak nie można. Obecnie spółka jest wyceniana troszkę poniżej poziomów z czerwca, tymczasem w czerwcu miedź kosztowała niemal równo 1000 dolarów za tonę mniej. Nawet jeżeli przeliczymy to na złote - w międzyczasie osłabił się także dolar - otrzymujemy 21,5 tysiąca złotych za tonę w czerwcu versus 23,6 tysiąca dziś. Są więc najprawdopodobniej jeszcze inne powody spadków kombinatu.

fot. / / Bankier.pl

Pierwszy to perspektywy dla miedzi. W czerwcu, owszem, była ona tańsza, była jednak i również w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, który później, w kolejnych tygodniach, rozwijał się i doprowadził w końcu do wyznaczenia wspomnianego szczytu z października. Na rynek napływały także pozytywne dane z Chin, które były podstawą do optymizmu.

fot. / / Bankier.pl

Dziś miedź jest w krótkoterminowym trendzie spadkowym i analitycy nastawieni są do niej bardziej sceptycznie niż w czerwcu. W ostatniej nocie BMI Research czytamy, że w przyszłym roku surowce przemysłowe, w tym metale, "będą brać oddech" z powodu wolniejszego wzrostu popytu na metale w gospodarce Chin. - 2018 rok będzie charakteryzować słabszy wzrost wydatków na infrastrukturę w Chinach i mocniejsze starania chińskich władz, aby zapanować nad spekulacyjnymi działaniami na rynku nieruchomości - zaznaczają analitycy. Szefowie miedziowej spółki wydobywczej Antofagasta oceniają zaś, że popyt na metal w Chinach wzrośnie w 2018 r. o 3-4 proc., podczas gdy w 2017 wzrost ten wyniesie 4-5 proc.

Problemy także i w samej spółce

Drugi problem ma charakter bardziej wewnętrzny. Spółka rozczarowała wynikami za III kwartał 2017 roku. Dotarły one na rynek po sesji 14 listopada, na której za akcje KGHM-u płacono powyżej 120 zł. Widać więc, że większa część spadków kombinatu przypada na okres po publikacji wspomnianego raportu. 

- Po wynikach za 9 miesięcy 2017 oraz uwzględnieniu m.in. niższych wolumenów w spółce matce w IV kwartale 2017 (awaria pieca) wraz z przestojami remontowymi w II kwartale 2018 w Hucie Głogów, zmianie założeń związanych z poziomami cenowymi dla miedzi (z 6400 na 6700 USD/t) oraz USDPLN (z 3,7 na 3,6), zmianie wartości produkcyjnych i cenowych w aktywach zagranicznych dokonujemy rewizji prognoz dla GK KGHM, które wraz ze spadkami mnożników spółek porównawczych w łącznym rozrachunku skutkują rewizją ceny docelowej do 134 zł z 153 zł poprzednio - napisali w swojej ostatniej rekomendacji analitycy DM Vestor. Wprawdzie nadal zalecają oni kupno akcji KGHM-u, jednak widać, jak istotnie wspominane wyniki finansowe i wydarzenia w spółce obniżyły według nich wycenę spółki. 12,4 proc., o które ścięli oczekiwaną wartość akcji, odpowiada 2/3 wielkości spadku, jaki KGHM zanotował od miedziowej górki w październiku.

fot. / / Bankier.pl

Warto też zwrócić uwagę na temat Huty Głogów rozwijanego przez analityków DM mBanku, którzy również po wynikach kwartalnych ścięli wycenę akcji KGHM-u - ze 124,12 zł do 103,08 zł. W dniu wydania (23 listopada) cena ta uzasadniała rekomendację "redukuj", teraz jednak cena KGHM-u dorównała do tego poziomu, co może dawać nadzieję, że to już koniec spadków.

- Planowany 2-miesięczyny przestój Huty Głogów II w 2Q’18 (około 40 proc. mocy rafinacyjnych KGHM) oraz wciąż utrzymujące się 80 proc. wykorzystanie Huty Głogów I (około 45 proc. mocy) według nas przełoży się na dalszy spadek wolumenów wysokomarżowej produkcji miedzi z wsadów własnych w 2018 roku (-1,6% r/r po 4,7 proc. spadku w 2017 roku). Dodatkowo w 1Q’18 władze KGHM prawdopodobnie będą musiały zmierzyć się z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi w KGHM Polska Miedź (wzrost płacy zasadniczej zapisanej w układzie zbiorowym oraz dyskusja nad corocznym bonusem i wpływie podatku od wydobycia na jego wielkość) oraz Sierra Gorda (na początku 2019 roku wygasa dotychczasowe porozumienie ze związkami) - tłumaczą analitycy DM mBanku.

- Naszym zdaniem nieplanowany miesięczny przestój Huty Głogów I w 4Q’17, spadająca w 2H’17 produkcja molibdenu w Sierra Gorda oraz przestój Huty Głogów II w 2Q’18 będzie ciążyć wynikom 4Q’17- 2Q’18. Dodatkowo negatywnie na sentyment wokół miedzi może wpływać wyhamowanie w gospodarce Chin (słabsze ostatnie odczyty PMI, wysoka baza sprzedaży aut z 4Q’16, spadek akcji kredytowej w ostatnich 2 miesiącach). Obniżamy naszą prognozę wyników w 2018 roku (o 16 proc. na poziomie EBITDA - ze względu na tymczasowe problemy produkcyjne) - dodają.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kolumb1234
zawsze przed krachem duzi sie pozbywaja najbardziej plynej spolki
mkx
Patrząc od strony dywidendowej - żeby to miało sens w porównaniu do obligacji SP, kurs powinien zejść do ok 50 zł.
warszawyak
zacznę kupować jak zejdzie na 60 zł ale realna wartość tego trupka to 20 zł .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki