REKLAMA

Czy Google prześcignie Apple’a?

Krzysztof Kolany2016-02-02 08:51główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-02 08:51

Rynek z zadowoleniem przyjął raport kwartalny Alphabet Inc., czyli spółki-matki Google’a. Z kolei wyniki Apple Inc….nie były tak spektakularne jak kiedyś. W rezultacie kapitalizacja właściciela internetowej wyszukiwarki zbliżyła się do wartości najcenniejszej spółki świata.

W czwartym kwartale 2015 roku Alphabet wygenerował 21,3 mld dolarów przychodów, czyli o 18% więcej niż rok wcześniej. Zysk netto zwiększył się o 5,3% rdr, do 4,9 mld USD, co przekłada się na 7,06 USD zysku na akcję.

Wyłączając „niektóre koszty” (czyli jak zwykle w przypadku amerykańskich spółek technologicznych chodzi o olbrzymie programy emisji akcji pracowniczych) zysk wyniósłby ponad 6 mld USD, a więc 8,67 USD na akcję. Analitycy spodziewali się 8,1 USD.

Za sprawą tych wyników podczas poniedziałkowego handlu posesyjnego notowania Alphabetu (do niedawna Google Inc.) wzrosły o 5,2%, dzięki czemu spółka osiągnęła 517,3 mld dolarów wartości rynkowej. A to już tylko o 4,2% mniej niż wynosząca 539,7 mld USD kapitalizacja Apple Inc. – od kilku lat najcenniejszej giełdowej spółki świata.

Jeszcze w połowie 2015 roku kapitalizacja Apple’a przekraczała 700 miliardów dolarów, podczas gdy wartość Google’a oscylowała wokół 380 mld USD. Od kilku miesięcy obie wartości się zbiegały. Podczas gdy Alphabet zdołał utrzymać wysoką dynamikę przychodów i zysków, Apple co prawda przedstawił rekordowe wyniki, ale zyski nie rosły już tak szybko, jak kiedyś.

To pozwala inwestorom nadal patrzeć na firmę Larry’ego Page’a jak na dynamicznie rozwijającą się firmę technologiczną, podczas gdy spółka z nadgryzionym jabłkiem w logo powoli przeistacza się w konsumenckiego behemota generującego gigantyczne, ale już wolno rosnące, zyski dla akcjonariuszy.

Czy Google prześcignie Apple’a? / fot. REUTERS/Pascal Rossignol / FORUM

W 2015 roku Alphabet wygenerował 74,5 mld USD przychodów – o 13,5% więcej niż rok wcześniej. Wynik operacyjny wszystkich segmentów – przede wszystkim Google’a, YouTube’a i Androida  - sięgnął 23,4 mld USD, co oznacza wzrost o 23% rdr. Dla porównania przez ostatnie cztery kwartały przychody Apple’a wyniosły 231,3 mld USD, a zysk netto 53,4 mld USD (wynik operacyjny: 89 mld USD).

W obu kategoriach rezultaty Apple’a były przeszło trzykrotnie wyższe niż w przypadku Alphabetu. A jednak to dawny Google Inc. w ostatnich miesiącach zyskiwał na wartości. Skutki najlepiej widać na wskaźnikach. Podczas gdy Apple wyceniany jest wręcz konserwatywnie na 10,2-krotność zysków za ostatnie cztery kwartały, c/z Alphabetu sięga księżycowych 34.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Andrzej
Apple to obecnie przezytek, co oni takiego wielkiego robia poza przereklamowanym iphonem ;)?!
Google robia mase rzeczy, sa innowacyjni, zajmuja sie wieloma branzami, na dodatek placa lepiej i zatrudniaja lepszych inzynierow. Wchodza czesto nawet w projekty open sourcowe i robia wiecej dla spoleczenstwa. Dla 99% informatykow, ale
Apple to obecnie przezytek, co oni takiego wielkiego robia poza przereklamowanym iphonem ;)?!
Google robia mase rzeczy, sa innowacyjni, zajmuja sie wieloma branzami, na dodatek placa lepiej i zatrudniaja lepszych inzynierow. Wchodza czesto nawet w projekty open sourcowe i robia wiecej dla spoleczenstwa. Dla 99% informatykow, ale tez ludzi z wszystkich innych branz, to miejsce marzenie do pracy. Madrzy, otwarci, ciezko pracujacy ludzie.
~Zigi
Google już dawno porzuciło motto "Nie róbienia złego". Tu masz więcej szczegółów: https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Google
~duzy_web
Miejsce marzenie? Za te gowniane 10k nigdy bym tam nie poszedl pracowac biorac pod uwage jaki tam jest zapieprz. Bardzo slabo placa w stosunku do tego ile chca miec za to porobionej pracy.
~Ciezki odpowiada ~duzy_web
10k to chyba sprzataczki tam dostaja. Ja dostaje 80k pln miesiecznie. Ale jestem po prostu dobry.
~Zigi
Apple generuje kilka razy wiecej zysku niz google i ma mniejsza kapitalizacje... to nie ma sensu.
~karroryfer
tylko przy założeniu że wierzysz w to że Apple nadal będzie generowało takie zyski - a to prawie na pewno jest fałszywe założenie ...
~Zigi odpowiada ~karroryfer
Googlowi zajmie kilkadziesiąt lat dogonienie Apple zakładając ze Apple bedzie stalo w miejscu (co tez jest nieprawda). Janusz to ty jestes
~takitam odpowiada ~Zigi
Janusz juz wyestymowal kiedy kto kogo dogoni. Omg
~normals
I te gargantuiczne zyski poprzez mało znane spółki nadzorcze typu Alphabet lądują w kieszeniach tajemniczych inwestorów i rajach podatkowych. Z kolei ''rząd'' USA nie może domknąć budżetu i drukuje dolca. Czy to jest normalne?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki