REKLAMA
WEBINAR

Czterodniowy tydzień pracy. W Portugalii ruszają testy

2023-06-01 16:11
publikacja
2023-06-01 16:11

Rząd Portugalii uruchomił pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Do programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych jak i prywatnych - z rozwiązania skorzysta około 20 tys. pracowników.

Czterodniowy tydzień pracy. W Portugalii ruszają testy
Czterodniowy tydzień pracy. W Portugalii ruszają testy
fot. ingimage / / ingimage

Jak poinformowała minister pracy, solidarności i zabezpieczenia społecznego Ana Mendes Godinho, do nowego programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych jak i prywatnych.

“Cztery z nich to duże firmy, które zatrudniają ponad 1000 osób” - oświadczyła szefowa resortu pracy.

Mendes Godinho wyjaśniła, że od marca kierowane przez nią ministerstwo analizowało wspólnie z niektórymi portugalskimi przedsiębiorcami warunki oraz spodziewane konsekwencje wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy.

“Tematem rozmów było m.in. to, w jaki sposób poprawić jakość zatrudnienia pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i konkurencyjności spółek, które zamierzają wprowadzić czterodniowy tydzień pracy” - dodała Mendes Godinho.

Zaznaczyła, że pilotażowy projekt może być w Portugalii wzbogacony w przyszłości rozwiązaniami, które przyjęły inne europejskie kraje, gdzie wprowadzono już przepisy pozwalające na zatrudnianie osób w systemie czterodniowego tygodnia pracy, takich jak np. Wielka Brytania czy Islandia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
innowierca
ciekawe jak sie w knajpach przyjmie, wsrod przedsiebiorcow restauratorow, sieciowki duze, KFC..., to dobry pomysl, oczywiscie pasuje do niektorych branz.
bha
Pod płaszczykiem samych korzyści dla pracowników niestety nastąpią raczej jak zawsze korzystne Oszczędności finansów dla firm i cóż raczej dalsza strata finansowa i czasowa dla pracownika.Jak mniej zarobi w jednej pracy z mniejszej ilości godzin w m-cu ,będzie zmuszony pracować albo w niej dodatkowo dłużej albo niestety szukać 2,Pod płaszczykiem samych korzyści dla pracowników niestety nastąpią raczej jak zawsze korzystne Oszczędności finansów dla firm i cóż raczej dalsza strata finansowa i czasowa dla pracownika.Jak mniej zarobi w jednej pracy z mniejszej ilości godzin w m-cu ,będzie zmuszony pracować albo w niej dodatkowo dłużej albo niestety szukać 2,3 zatrudnienia gdzie indziej na rynku itd.

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki