REKLAMA

Czternasta emerytura z podpisem prezydenta. Nie każdy otrzyma świadczenie

2021-03-08 14:56, akt.2021-03-08 16:00
publikacja
2021-03-08 14:56
aktualizacja
2021-03-08 16:00
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.

Czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (1250,88 zł brutto).

Rząd szacuje, że czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, bo w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

ZUS przygotowuje wypłaty czternastej emerytury

"Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto" – wskazała prof. Uścińska.

Przypomniała, że jest to kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS. "W kwietniu tego roku wypłacimy – już po raz kolejny – trzynastą emeryturę" – dodała szefowa ZUS.

Wyjaśniła, że czternastka będzie przysługiwała osobom, które 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Prezes ZUS zaznaczyła, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Premier: 13. i 14. emerytura mają być źródłem łatwiejszego życia seniorów

"To wsparcie finansowe, konkretne wsparcie w postaci 13. i 14. emerytury, ma rzeczywiście służyć przede wszystkim naszym drogim seniorom jako źródło odrobinę łatwiejszego, lepszego życia" - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślał także rolę dzisiejszych seniorów w odzyskaniu suwerenności przez Polskę i ich zaangażowanie m.in. w działanie opozycji okresu PRL oraz "Solidarność". Stwierdził też, że 13. i 14. emerytura to wyraz "solidarności międzypokoleniowej" i element "filozofii rządzenia".

Podczas uroczystości podpisania przez prezydenta ustawy w sprawie czternastej emerytury premier Morawiecki oświadczył, że to, co jego rząd robi dla seniorów i najsłabszych grup społecznych jest "cechą charakterystyczną i podstawowym działaniem w ramach całej polityki społeczno-gospodarczej".

"Gospodarka nie może służyć sama sobie albo tylko przedsiębiorcom. Ma służyć całemu społeczeństwu. Tak patrzymy na gospodarkę i na społeczeństwo, że to jest właściwie jedno i to samo. Gospodarki bez społeczeństwa nie ma i dlatego wszystko, co robimy, ma służyć wzmocnieniu gospodarki po to, żeby dzielić się owocami wzrostu ze społeczeństwem, szczególnie z tymi grupami, których życie - co tu dużo mówić - nie było usłane różami, które było najeżone wieloma przeciwnościami losu" - powiedział premier.

/ fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Prezydent: Dotrzymujemy słowa

"Bardzo się cieszę, jest to zwyczajnie radosna chwila dla mnie, że właśnie dzisiaj także w Dniu Kobiet, kiedy składamy życzenia wszystkim paniom, życząc im wszystkiego dobrego, zdrowia, a przede wszystkim pomyślności, wszelkiego dobra, mogłem podpisać ustawę, która jest dobrem" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że emeryci i renciści otrzymają dodatkowe środki na realizacje swoich potrzeb. Przypomniał, że półtora roku temu rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową MRiPS Marleną Maląg o konieczności podnoszenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Prezydent zwrócił uwagę, że "przełomową chwilą" była wypłata trzynastej emerytury, której koszt to prawie 12 mld zł.

"Myślałem wtedy, że ta kwota jest niemożliwa do wypłacania co miesiąc, ale dobrze, żeby chociaż się udało raz na rok. A już w następnym roku zapadła decyzja, że trzynasta emerytura będzie corocznym świadczeniem gwarantowanym, w lutym ubiegłego roku w Żyrardowie podpisałem w tę ustawę" - dodał prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że czternaste emerytury to było także jego zobowiązanie wyborcze. "Dziękuję za to, że już w pierwszym roku drugiej kadencji udaje się tego zobowiązania dotrzymać" - powiedział, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny Marleny Maląg.

"To jest wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, w czasie, kiedy kraj przeżywa trudności. Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy te pieniądze, które są potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej: dla ludzi, którzy całe swoje życie przepracowali, którzy zawodowo poświęcali się dla Rzeczypospolitej pracując. Dzisiaj oni także mają coraz bardziej godne życie, bo przecież ta trzynasta, a teraz czternasta emerytura dodane razem w efekcie podnoszą średnią wysokość rocznej emerytury" - powiedział prezydent.(

Autorka: Karolina Kropiwiec, Mateusz Roszak, Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (99)

dodaj komentarz
kiniaa
To i tak niewiele zmieni ta emerytura dlatego lepiej dodatkowo oszczędzać. Poza tradycyjną formą, postawiłam również na ppk. Koszt tyle co zatankowanie auta, a jak bardzo może pomóc w okresie emerytury.
vonmisses
No nie. Nie mogę patrzeć na to zdjęcie. Ja wiem, że się z tym urodził, ale czy musi się tak z tym obnosić i manifestować? Większość jest normalna i nie musi tego oglądać? Co mam powiedzieć moim dzieciom, jak to widzą? Naprawdę. Przynajmniej niech jakoś w domowym zaciszu podpisuje lewą ręką... Tylko praworęczność No nie. Nie mogę patrzeć na to zdjęcie. Ja wiem, że się z tym urodził, ale czy musi się tak z tym obnosić i manifestować? Większość jest normalna i nie musi tego oglądać? Co mam powiedzieć moim dzieciom, jak to widzą? Naprawdę. Przynajmniej niech jakoś w domowym zaciszu podpisuje lewą ręką... Tylko praworęczność jest normą. A to tutaj niestety nie jest normalne. Zaraz będą chcieć na ślubach obrączkę na lewą rękę zakładać... Cywilizacja łacińska się kończy...
;)
meryt
killgore "ekipa Balcerowicza musiała się zmierzyć z hiperinflacją odziedziczoną"

"To, że się myliłem, oznacza, że byłem mało kompetentny i nie powinienem zabierać głosu...

Na tę indeksację żywiołową nakładała się indeksacja, którą Sejm uchwalił... Funkcjonuje więc coś w rodzaju
killgore "ekipa Balcerowicza musiała się zmierzyć z hiperinflacją odziedziczoną"

"To, że się myliłem, oznacza, że byłem mało kompetentny i nie powinienem zabierać głosu...

Na tę indeksację żywiołową nakładała się indeksacja, którą Sejm uchwalił... Funkcjonuje więc coś w rodzaju przymusu podnoszenia płac"

Jacek Kuroń, Minister Pracy i Polityki Społecznej,
"wystąpienie... o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r."
(Ustawy z 16 X 1989 r.)


Wcześniejsza wypowiedź Kuronia z 31 lipca 1989 r.:

"Weźcie jeszcze Państwo... pod uwagę, że może nie być niezadowolenia, a gospodarka się zawali siła tego, że ludzie za mało zarabiają. Kolej stanie, poczta już stanęła, PKS niedługo stanie, bez strajków proszę Państwa. Szpitale są rozwiązywane. To rzeczywiście ograniczmy płace i róbmy te wszystkie inne manewry. To rzeczywiście wszystko, co robimy jest głupie. Głupie jest, bośmy w te głupotę wgrzęźli głęboko, no, przemyślanym działaniem...

W kwietniu powiedzieliśmy indeksacja. Na tę indeksację przytrzymywaliśmy ludzi...
Ale w tej sytuacji, ja my się nagle wycofamy z urynkowienia, z tej operacji i powiemy - nic, to co znaczy - zamrozimy ceny i płacę? To rzeczywiście zacznie się głód. Co w tym wypadku gorszę? mamy same złe wyjścia, a musimy wybrać mniejsze zło. I w tej sytuacji jesteśmy także wobec indeksacji. Dlatego niestety, trzeba przyjąć ten wariant ustalony przy okrągłym stole...

Trzeba te zmiany zacząć od góry, od nomenklatury, od władzy, a nie od tego, że ludziom nie damy pieniędzy, które myśmy im obiecali. (Oklaski)"

Z posiedzenia Sejmu - dyskusji nad ustawą:
"Ustawa z dnia 31 lipca 1989 r. o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r."
meryt
W Czechach bez ekipy wicepremiera i ministra Balcerowicza :)

Inflacja,
Czechy, PL
1,4% 1989 251,1%
9,7% 1990 585,8%
56,6% 1991 70,3%
11,1% 1992 43,0%
20,8% 1993 35,3%
10,0% 1994 32,2%
9,1% 1995 27,8%
8,8% 1996 19,9%
8,5% 1997 14,9%
10,7% 1998 11,8%
meryt
killgore "ekipa Balcerowicza musiała się zmierzyć z hiperinflacją odziedziczoną"

Indie obecnie znoszą ceny gwarantowane rolnikom i o indeksacji nie ma mowy.
Rolnicy protestują.

"Protesty rolników w Indiach nabierają na sile. Dziesiątki tysięcy rolników sparaliżowało autostrady w całym
killgore "ekipa Balcerowicza musiała się zmierzyć z hiperinflacją odziedziczoną"

Indie obecnie znoszą ceny gwarantowane rolnikom i o indeksacji nie ma mowy.
Rolnicy protestują.

"Protesty rolników w Indiach nabierają na sile. Dziesiątki tysięcy rolników sparaliżowało autostrady w całym kraju w proteście przeciwko rządowym reformom rolnym"

"chcemy, aby wszystkie trzy ustawy rolne zostały uchylone. Nie cofniemy się przed całkowitym zniesieniem prawa przez rząd.
– powiedział Raman Randhawa, lider związku ze stanu Radżastan."
yark87
To ile mam emerytów w Polsce? Ponad 9 milionów ?
pstrzezek
Na tyle dużo że PiS zawsze jest w stanie ich przekupić i dzięki temu wygrać
killgore
Skoro jesienią rzucają kiełbasę, to znaczy, że najdalej zimą przedterminowe wybory :)))
meryt
Jesienią przed wyborami w 2019 r.

"W przyszłym roku będzie trzynasta emerytura, a w 2021 roku czternasta na stałe - zapewnił w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej w Płocku.26 wrz 2019"
killgore odpowiada meryt
Na stałe, czyli do hiperinflacji i upadku Polski:) W odróżnieniu od wszystkich poprzedników, kiedy inflacja spadała, za tego „rządu” inflacja caly czas przyspiesza. Już jest najwyższa w UE. A przy sztucznie zaniżonych stopach procentowych i prymitywnym rozdawnictwie to dopiero początek...

Zamiast wklejać cytaty
Na stałe, czyli do hiperinflacji i upadku Polski:) W odróżnieniu od wszystkich poprzedników, kiedy inflacja spadała, za tego „rządu” inflacja caly czas przyspiesza. Już jest najwyższa w UE. A przy sztucznie zaniżonych stopach procentowych i prymitywnym rozdawnictwie to dopiero początek...

Zamiast wklejać cytaty swojego wodza zajmij się analizą cen CO2 i negocjowaniem cen ropy poniżej ceny giełdowej:)))))

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki