REKLAMA
DZIEŃ UE

Częstochowa nie chce płacić za lekcje religii w szkołach. Pierwsza taka uchwała w Polsce

2022-12-15 23:00, akt.2022-12-16 12:18
publikacja
2022-12-15 23:00
aktualizacja
2022-12-16 12:18

Częstochowscy radni przyjęli podczas czwartkowej sesji uchwałę, w której apelują o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Uzasadniają to wysokimi kosztami ponoszonymi przez miasto mimo coraz mniejszej liczby uczniów chodzących na religię.

Częstochowa nie chce płacić za lekcje religii w szkołach. Pierwsza taka uchwała w Polsce
Częstochowa nie chce płacić za lekcje religii w szkołach. Pierwsza taka uchwała w Polsce
fot. Piotr Mecik / / FORUM

O przyjęciu uchwały poinformowali wieczorem PAP przedstawiciele Klubu Radnych Lewicy, którzy dodali, że to jest to pierwsza tego typu uchwała w kraju. Poparło ją 12 radnych, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 3 nie głosowało.

"W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy" - napisano w przegłosowanym apelu.

Inicjatorzy uchwały argumentują, że każdego roku coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. "Samorządy w całej Polsce są postawione przez rząd w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Częstochowscy radni wobec tego szukając oszczędności, chcą żeby środki z organizacji lekcji religii mogły trafić na inne ważne potrzeby swoich mieszkańców" - wskazali.

Według informacji radnych, roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to ponad 9,5 mln zł. "Wydatki ponoszone na naukę religii w szkołach w 70 proc. finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30 proc. z dochodów własnych miasta. W przypadku Częstochowy to ponad 2,8 mln zł" - wylicza pomysłodawca uchwały radny lewicy z Częstochowy Sebastian Trzeszkowski. Autorzy uchwały są zdania, że jeśli rząd chce finansować lekcje religii, powinien to robić sam i zwiększyć subwencję tak, aby pokrywała w całości organizację takich zajęć.

"Z odpowiedzi, jakiej udzieliło Ministerstwo Edukacji w 2019 roku, wiadomo, że religia kosztuje państwo polskie ok. 1,5 mld zł rocznie. Dla porównania z Częstochową, Poznań wydaje na lekcje religii ponad 21 mln zł, Gdańsk i Szczecin ponad 15 mln zł" - dodali działacze lewicy.

"Rodzice często zwracają się do nas, radnych, z wnioskami o to, żeby religia wróciła do salek katechetycznych - tłumaczymy, że to nie nasze kompetencje, jednak jak widać temat jest istotny. Obecne zajęcia w szkole wydaje się nie służą ani samej religii, ani dzieciom i młodzieży. Jeśli zajęcia w szkole to z pewnością bardziej religioznawstwo, niż religia. W Częstochowie zatrudniamy ponad 130 księży, sióstr oraz katechetów. Kosztuje nas to ponad 9,5 mln zł rocznie, a uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w zajęciach" - powiedział Trzeszkowski.

Jak przekonują radni, zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu Kościołowi, a ich apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
sterl
Czarny i spółka już czują koniec kadencji i opychają badziewne drukarki 3d wszystkim szkołom po zawyżonych cenach bez oprogramowania? i kolejne zakupy badziewia na horyzoncie do samo w Ministerstwie wojny i pozostałych..
jacek-19
"W Częstochowie zatrudniamy ponad 130 księży, sióstr oraz katechetów. Kosztuje nas to ponad 9,5 mln zł rocznie" Policzmy 9,5 mln : 130 = 73076,9 zl rocznie. 73076,9 : 12 miesiecy = 6089,7 zl brutto.
wolnylogin
Jeżeli religia kosztuje Polskie państwo 1,5mld rocznie to ile kosztują nas urzędnicy zatrudniani przez prezydentów kumpli?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn odpowiada (usunięty)
woke, woke, woke!
tomkooo
szczegolnie wzrosna w przyszlym roku przy 12% pit :)
"Niezrekompensowany ubytek w samorządowych dochodach z PIT wyniesie do 2023 r. 42,7 mld zł – wyliczył Związek Miast Polskich."
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emulgator
pomnóż to razy 7 - tyle ile rządzą pisiory. Dotacje do tvp licz po 2mld. daje to kwotę 24 mld zł. Religie uczą w szkołach juz z 20 lat . Daje to 45 mld zł w ciągu 20 lat
wolnylogin odpowiada emulgator
Ach te dotacje do TVP, za prawdziwych POlaków było dużo lepiej bo dawali tylko po 2mld rocznie czyli 16mld na tvp.. ale tego lepiej nie pamiętać co rudy wyprawiał...
A tak na marginesie informacja - te 2mld rocznie na tvp to pokrycie zwolnien od płacenia abonamentu przez osoby niewidome, głuche, o niskich dochodach, emerytów i
Ach te dotacje do TVP, za prawdziwych POlaków było dużo lepiej bo dawali tylko po 2mld rocznie czyli 16mld na tvp.. ale tego lepiej nie pamiętać co rudy wyprawiał...
A tak na marginesie informacja - te 2mld rocznie na tvp to pokrycie zwolnien od płacenia abonamentu przez osoby niewidome, głuche, o niskich dochodach, emerytów i rencistów. Państwo tak samo zwraca samorządom za bilety ulgowe MPK itd.
sterl odpowiada wolnylogin
gazet pis nam tu nie czytaj..

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki