Czerwony Krzyż: Afryce grozi większy głód z powodu klęsk żywiołowych

Prawie 60 mln mieszkańców Czarnej Afryki nie ma pożywienia, a w związku z ulewnymi deszczami i suszami będzie jeszcze mniej żywności - ostrzegła w poniedziałek Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

(fot. Red Cross / Cater News / FORUM)

"Powracające kryzysy bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce sprawiają, że ludzie pogrążają się w apatii. Jednak sytuacji, z którą walczą dziś miliony rodzin, można uniknąć i nie powinniśmy jej tolerować" - powiedział reprezentant IFRC na Afrykę Południową Michael Charles.

Obecnie wielu ludzi w Afryce zjada codziennie posiłek w postaci liści i innych zastępujących żywność składników o bardzo niskiej wartości odżywczej - powiedziała przedstawicielka IFRC odpowiedzialna za działanie organizacji na Sahelu Miriam Grove. "Ci ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy" - dodała, podkreślając, że bezzwłoczne działania mogą zapobiec pogarszaniu się sytuacji w przyszłości.

W latach 2014 i 2015 szereg wstrząsów klimatycznych zniszczył uprawy, pozostawiając miliony ludzi bez pożywienia.

Jednak jak pisze agencja AFP, nękające Afrykę zjawisko klimatyczne El Nino, które polega na ogrzewaniu wód Oceanu Spokojnego, wzmoże się w najbliższych miesiącach i w 2016 roku wciąż będzie trwało. El Nino wpływa na zmiany przebiegu pór deszczowych oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie w Afryce Równikowej i susze na niektórych obszarach Afryki Południowej i Sahelu.

IFRC ocenia, że łącznie na pomoc dla Gambii, Mauretanii, Namibii, Senegalu, Zimbabwe i Malawi - krajów, w których skutki El Nino mogą być najbardziej dotkliwe - potrzeba pilnie ponad 7 mln euro.

Według danych UNICEF-u ponad jedna trzecia dzieci w Afryce Subsaharyjskiej nie rozwija się prawidłowo w wyniku niedożywienia w łonie matki i w ciągu pierwszych dwóch lat życia.(PAP)

ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~uuuuaaaaaaiuuuu

Zamiast latać z maczetami niech postawią na innowacyjnosc i wysokie technologie. Zaraz bedzie im lepiej

! Odpowiedz
1 4 ~Grzechu_comeback

Pomoc? Owszem, ale nie od D strony. Worek pszenicy to ŻADNA pomoc. Trzeba im pokazać i nauczyć jak taką pszenicę wyprodukować. Nie można zastępować ludzi w działaniu, które mogą i powinni sami podjąć. Ponad, to dopóki Afryką będą rządzić mafie w stylu naszej pseudoobywatelsko-pseudorolniczej to NIC się nie zmieni. .... Każda pomoc trafi nie tam gdzie trzeba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~Dak

uj nas to powinno obchodzić, mnożą się bezmyslnie jak matoły, a potem: biały przyjedź dokarm nas bo my bezmógów jesteśmy i mamy po 6 dzieci...

! Odpowiedz
6 3 ~endi

6 ? raczej po 10 i to lekko. Europa powinna pomagać wysyłając im środki antykoncepcyjne i nic poza tym

! Odpowiedz
0 3 ~Grzechu_comeback odpowiada ~endi

taaa i koniec Afryki będzie identyczny jak obecna sytuacja Eurokołchozu. Oby miejscowi lewakomądrale mieli na tyle duże jaja by dali radę mieć choć dwójeczkę....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil