REKLAMA

Czerwińska: przepisy dot. samozatrudnienia do analizy z RDS

2019-05-14 20:09
publikacja
2019-05-14 20:09

Wspólnie z Radą Dialogu Społecznego chcielibyśmy się przyjrzeć obowiązującym przepisom podatkowym i prawa pracy umożliwiającym weryfikację samozatrudnienia – poinformowała we wtorek w Gliwicach minister finansów Teresa Czerwińska.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

W opublikowanym w kwietniu br. projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) resort finansów zapowiedział wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorcy, który pozwalałby określać, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Według MF miało to być jedno z działań zapewniających respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej. W dokumencie (APK) przyjętym przez rząd "test" wykreślono. Sprzeciwu wobec tego rozwiązania nie ukrywała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Powołując się na słowa premiera Mateusza Morawieckiego zapewniła, że nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce.

Minister Teresa Czerwińska pytana o dalsze losy "testu przedsiębiorcy" podczas wtorkowej konferencji prasowej w Gliwicach przypomniała, że Aktualizacja Programu Konwergencji zakłada pozyskanie pewnych możliwości dodatkowych dochodów budżetu państwa i przewiduje działanie, które dotyczy weryfikacji samozatrudnienia.

"Dualizm na rynku pracy i taki arbitraż podatkowy, który występuje, nie służy ani pracownikom, ani pracodawcom, bo proszę zwrócić uwagę, że mamy rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia w krajach członkowskich UE, a jednocześnie chcielibyśmy, aby ten rynek pracy dla pracownika był jak najbardziej przyjazny" - mówiła Czerwińska.

"Czyli należy weryfikować samozatrudnienie na gruncie tych przepisów i rozwiązań zarówno prawa pracy i jak przepisów podatkowych, które występują już dzisiaj - są takie możliwości. Ale wspólnie z Radą Dialogu Społecznego chcielibyśmy przeanalizować, zweryfikować, przyjrzeć się tym przepisom istniejącym i być może wprowadzić rozwiązania, które doprecyzują te przepisy" - powiedziała minister finansów.

Zastrzegła jednocześnie, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić dzisiaj o ich ostatecznym kształcie. 

autorka: Anna Gumułka

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
trooper
Pytanie, dlaczego działalność się bardziej opłaca od zatrudnienia. Trzeba problem naprawić u źródłą a nie leczyć symptopmy za pomocą zakazów, nakazów twardej ręki.
habibi
Diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli pracodawca zmusza pracownika do przejścia z etatu na działalność, bo redukuje koszty, albo przy zatrudnianiu określa, że trzeba mieć otwartą działalność - sprzeciwiam się czemuś takiemu. To nie jest prowadzenie własnej firmy. To jest regularny etat, praca 8-16 i obowiązki takie Diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli pracodawca zmusza pracownika do przejścia z etatu na działalność, bo redukuje koszty, albo przy zatrudnianiu określa, że trzeba mieć otwartą działalność - sprzeciwiam się czemuś takiemu. To nie jest prowadzenie własnej firmy. To jest regularny etat, praca 8-16 i obowiązki takie jak pozostali pracownicy.
Inną sprawą jest, że koszty pracy są horrendalne. Dlatego należy je zmniejszyć, aby kombinowanie z własną działalnością nie było atrakcyjne. Tyle że u nas raczej podniesie się koszty prowadzenia działalności, aby efekt finansowy był taki jak na etacie.
zamknackw odpowiada glos_rozsadku
Manipuluje pracownikiem w taki sposób aby ten dobrowolnie podjął decyzję o przejściu na samozatrudnienie, wykorzystując takie sposoby jak: motywowanie strachem przed utratą pracy, motywowanie strachem przed utratą przywilejów itp. dla pracodawcy niższe koszty pracy, plus nie musi wypłacać w razie czego odprawy, a także Manipuluje pracownikiem w taki sposób aby ten dobrowolnie podjął decyzję o przejściu na samozatrudnienie, wykorzystując takie sposoby jak: motywowanie strachem przed utratą pracy, motywowanie strachem przed utratą przywilejów itp. dla pracodawcy niższe koszty pracy, plus nie musi wypłacać w razie czego odprawy, a także inne plusy dla pracodawcy. Dosadnie Tobie wyjaśniłem?
karbinadel odpowiada zamknackw
To mogło się zdarzać 5-10 lat temu. Dziś to wątpliwe, żeby dobrze opłacany specjalista, który zakłada działalność, dał się do czegokolwiek zmusić. Wręcz przeciwnie, przechodzi na samozatrudnienie, żeby nie być uzależnionym od jednego pracodawcy
coderx
Działalność usługowa świadczona dla 1 klienta nie oznacza stosunku pracy z nim. Osoba taka nie jest przywiązana do biurka od 8-16, to jak chce pracować decyduje o tym sama (jak siedzi i wykonuje u klienta to jej wybór, może jest tam fajna atmosfera). Najczęściej ma się wywiązać z wykonania konkretnych zadań. To czysty Działalność usługowa świadczona dla 1 klienta nie oznacza stosunku pracy z nim. Osoba taka nie jest przywiązana do biurka od 8-16, to jak chce pracować decyduje o tym sama (jak siedzi i wykonuje u klienta to jej wybór, może jest tam fajna atmosfera). Najczęściej ma się wywiązać z wykonania konkretnych zadań. To czysty outsourcing usług w wersji mikro. Etat to archaizm minionych systemów. Co chroni etat? daje L4? w czarnym scenariuszu po kilku miesiącach i tak stajesz po rente z pozostałymi. Wypowiedzenie? w umowach b2b też one funkcjonują (pierwsza lepsza umowa usług telefonii komórkowej). Nikt natomiast nie mówi jakie są konsekwencje oblania ew. testu.
glos_rozsadku odpowiada zamknackw
jak tak na to spojrzeć, to bardziej polski rząd zmusza do przechodzenia na b2b niż pracodawca.
kryzysio odpowiada karbinadel
Od 1998 roku jestem na samozatrudnieniu, zacząłem na studiach. Do tej pory jest to dla mnie najlepsza forma rozliczania się z klientami, choć zdarza się, że przez kilka miesięcy w roku jest tylko jeden duży. Nie wyobrażam sobie innej formy zatrudnienia. PiS to jacyś popaprańcy, którzy nie znają życia poza etatami w urzędach.
nostsherlock
A tak się ten kłamliwy rząd chwalił "konstytucją przedsiębiorcy", od początku było wiadomo, że to pic na wodę
loosac
Nie będę miał żadnych skrupułów, aby wynieść się do Czech. Brawo PIS.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki