Polskę czeka spowolnienie wzrostu PKB, wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny - oceniła w komunikacie przesłanym PAP minister finansów Teresa Czerwińska dane z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki - dodała.
Odnosząc się do danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który szacuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2018 roku przekroczył 5 proc., szefowa resortu finansów stwierdziła w środę, że "to bardzo dobra informacja".
Podkreśliła, że "w kolejnych latach, zgodnie z naszymi prognozami, czeka nas spowolnienie wzrostu PKB wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny". Zaznaczyła, że zgodnie z prognozami MFW dynamika PKB będzie mniejsza, ale w przypadku Polski utrzyma się na solidnym poziomie w tym roku (3,6 proc.).
Minister Czerwińska przypomniała, że "według prognoz zawartych w ustawie budżetowej wzrost PKB Polski w 2019 r. wyniesie 3,8 proc. i to prognozy zbliżone do konsensusu rynkowego". "Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki, aby była jeszcze bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne" - podkreśliła.
MFW prognozuje, że dynamika PKB Polski wyniesie 5,1 proc. w 2018 r., 3,6 proc. w 2019 r., 3 proc. w 2020 r., a w latach 2021-2023 obniży się do 2,8 proc.
Na co będzie mógł sobie pozwolić budżet w roku wyborczym? Jak wyglądać będzie automatyczne wypełnianie PIT-ów? Czy nadchodzi podwyżka kwoty wolnej? Te i inne pytania padły we wtorek, w rozmowie na żywo z minister finansów prof. Teresą Czerwińską. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu. PIT-y, budżet, OFE... Rozmowa z minister finansów [tekst, video] PIT-y, budżet, OFE... Rozmowa z minister finansów
"Oczekujemy, że wzrost gospodarczy (w Polsce - PAP) spowolni do bardziej możliwego do utrzymania tempa, z powodu osłabiającego się popytu zewnętrznego i +wąskich gardeł podażowych+. Spowalniający popyt zewnętrzny obniży dynamikę PKB do wciąż mocnego 3,6 proc. w 2019 r., którą wspierać będą solidna konsumpcja prywatna i absorbcja funduszy UE" - napisano w raporcie.
"W tym samym czasie spodziewamy się, że imigracja pracowników z zagranicy spowolni w warunkach słabnącego wzrostu gospodarczego, i - po części - z powodu otwarcia rynków pracy w krajach UE o wyższych dochodach. W dłuższej perspektywie, zmniejszająca się populacja osób w wieku produkcyjnym, stłumione inwestycje prywatne i niższa wydajność pracy obniżą wzrost gospodarczy do ok. 2,8 proc. w 2023 r." - dodano.
MFW wskazuje, że stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom, a Polska przyciągnęła znaczną liczbę pracowników z zagranicy.
Fundusz prognozuje, że stopa bezrobocia, według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), wyniosła na koniec ub.r. 3,7 proc., na koniec tego roku obniży się do 3,5 proc. i pozostanie na poziomie 3,4 proc. w latach 2021-2023. (PAP)
autor: Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ amac/