REKLAMA

Rozmowa z minister finansów prof. Teresą Czerwińską na żywo w Bankier.pl

2019-02-05 11:00, akt.2019-02-05 21:49
publikacja
2019-02-05 11:00
aktualizacja
2019-02-05 21:49
Rozmowa z minister finansów prof. Teresą Czerwińską na żywo w Bankier.pl
Rozmowa z minister finansów prof. Teresą Czerwińską na żywo w Bankier.pl
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Na co będzie mógł sobie pozwolić budżet w roku wyborczym? Jak wyglądać będzie automatyczne wypełnianie PIT-ów? Czy nadchodzi podwyżka kwoty wolnej? Te i inne pytania padły we wtorek, w rozmowie na żywo z minister finansów prof. Teresą Czerwińską. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

Przedstawiamy kluczowe kwestie poruszone przez prof. Czerwińską w odpowiedzi na pytania przesłane przez naszych Czytelników (wypowiedzi zostały skrócone i opracowane):

Czy będzie obniżka podatków w 2019 roku?

Premier Morawiecki zapowiedział pojawienie się propozycji stymulacji fiskalnej. Rok wyborczy rządzi się swoimi prawami, ale ja chcę patrzeć szerzej i zaproponować rozwiązania, które służyłyby wzrostowi na lata, wspierały aktywność gospodarczą i zawodową. Patrzyłabym w kierunku klina podatkowego, gdzie są obciążenia podatkowe i na ubezpieczenia społeczne, choć w mojej opinii, przy obecnych tendencjach demograficznych obniżanie składek byłoby niepożądane. Można pójść jednak np. w analizę obciążeń podatkiem dochodowym czy kosztów uzyskania przychodu. Czyli w kierunku takich rozwiązania, które dadzą realne poczucie osobom pracującym, że bardziej uczestniczą w partycypacji w owocach wzrostu.

Nowa usługa fiskusa Twój e-PIT

W tym roku rozmawiamy przede wszystkim o przyjaznej administracji skarbowej, czyli np. o tym, że od 15 lutego administracja wystawi podatnikowi PIT. Podliczyliśmy, że z usługi Twój ePIT skorzysta ok. 8 mln osób. W przypadku osób, które rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z ulg, czy odliczeń, mogą nie podejmować żadnej aktywności. Mogą poczekać do 30 kwietnia i ten PIT automatycznie zostanie wysłany do administracji. Jeżeli podatnik chce sprawdzić jednak swoje zeznanie, to może się zalogować i sprawdzić co jego PIT zawiera, a nawet zmienić pewne dane. W przypadku osób rozliczających się wspólnie, wymaga to dodatkowych kliknięć, jednak również mogą one skorzystać z ePIT-u. Dzięki ePIT-owi podatnicy nie będą się spóźniali ze złożeniem rozliczenia i spadnie ryzyko pomyłki z ich strony. Za ewentualne pomyłki administracji skarbowej, podatnik nie odpowiada.

Co z przekazywaniem 1% na OPP w e-PIT?

W usłudze e-PIT pojawią się automatycznie dane organizacji, na które przekazaliśmy 1 proc. w zeszłym roku. Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi przekazywało 1 proc., dlatego uzupełniamy to automatycznie. Jeżeli jednak ktoś chce zmienić dane organizacji, można zawsze wejść i wybrać z listy inną organizację. Dostępne będą tam wszystkie organizacje, które są w rejestrze, więc nie ma mowy o wybiórczości.

Programy do wypełniania PIT-ów

Proponujemy zupełnie inne rozwiązanie. To system administracji skarbowej generuje PIT. Nie będzie prac nad synchronizacją systemu z zewnętrznymi aplikacjami do wypełniania zeznań podatkowych.

Co dalej z pieniędzmi w OFE?

W tej chwili mamy dwa elementy systemu: OFE i program PPK. Premier zapowiedział, że najpierw będzie wdrożenie PPK, dopiero później zostanie podjęta decyzja w sprawie OFE. PPK rusza od lipca, czyli do końca roku powinna pojawić się jakaś propozycja w tej kwestii. Dzisiaj wszystkie ręce na pokład w sprawie wdrożenia PPK.

Jaki deficyt budżetowy za 2018 r.

Znamy wyniki po grudniu, ale pojawiają się jeszcze korekty, zwroty, dotacje i rozliczenia, więc dokładny wynik będzie dopiero w marcu. Według stanu na poniedziałek deficyt naliczany miesiąc po miesiącu to około 10,3 mld zł.

Interpretacje ministerstwa a stanowiska urzędów skarbowych

Mamy interpretacje indywidualne (wiążące) i objaśnienia, czyli pewne wskazówki ministerstwa jak stosować się do pewnego prawa. Obecnie przepisy podatkowe są skomplikowane i jeżeli ktoś wystąpi do ministerstwa o taką interpretację, to podatnik ma pewność, że w taki sposób może korzystać z prawa. Krajowa Administracja Skarbowa jest jednak organizmem niezależnym, minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na decyzje zapadające w urzędach. Mogą się więc zdarzać pojedyncze przypadki nieporozumień. Moim zdaniem jednak urzędy powinny stosować się do wytycznych ministerstwa.

Przepisy podatkowe i zmiany.

Uszczelniamy, upraszczamy przepisy, ale nawet jeżeli zmiany są korzystne, podatnicy potrzebują czasu, by się przyzwyczaić. W zeszłym roku było sporo zmian legislacyjnych, w tym skupiamy się więc przede wszystkim na upraszczaniu, jak chociażby matryca VAT-owska, która jest dość dobrze odbierana przez podatników.

Co z deklaracjami VAT w epoce JPK?

Jeżeli chodzi o JPK to mamy informację pełną i pokrycie populacji jest niemal 100 proc. Rzeczywiście możemy odejść od deklaracji, jednak pełny system JPK wprowadziliśmy dopiero w zeszłym roku i potrzebowaliśmy czasu, żeby zobaczyć jak to wszystko działa i jak dokładne informacje nam daje. To już mamy za sobą i w tym roku prowadzimy prace, by około września-października zrezygnować z deklaracji VAT. Obecnie realizujemy wiele projektów informatycznych, np. e-PIT czy system Poltax scalający wszystkie systemy informatyczne wszystkich urzędów skarbowych.

Rozmawiał: Paweł Sołtys. Opracowanie wypowiedzi: Adam Torchała, Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kaczka-po-smolensku
Krajowa Administracja Skarbowa jest jednak organizmem niezależnym, minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na decyzje zapadające w urzędach. Mogą się więc zdarzać pojedyncze przypadki nieporozumień.

HA HA HA no doprawdy świetnie po prostu doskonale izby skarbowe to niezależni niszczycieli obywateli
Krajowa Administracja Skarbowa jest jednak organizmem niezależnym, minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na decyzje zapadające w urzędach. Mogą się więc zdarzać pojedyncze przypadki nieporozumień.

HA HA HA no doprawdy świetnie po prostu doskonale izby skarbowe to niezależni niszczycieli obywateli nie podlęgający już nawet ministerstwu 5 czy 6 władza państwo w państwie co za dziki kraj
sloneczkodzg
Mądrzejsza od Balcerka , nie ma o czym gadać .
pluto85md
Co to za mania nizszosci. Czy Pani Teresa Czerwinska czuje sie gorzej jako doktor habilitowany, ze oczekuje nazywania sie profesorem? Doktor habilitowany w tak mlodym wieku to znaczace osiagniecie. Ale na profesora trzeba "nieco" wiecej.
wektorwg
Nic nie nadchodzi. Podwyższania podatków cześć dalsza. Socjalizm kosztuje

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki