Rozmowa z minister finansów prof. Teresą Czerwińską na żywo w Bankier.pl

Na co będzie mógł sobie pozwolić budżet w roku wyborczym? Jak wyglądać będzie automatyczne wypełnianie PIT-ów? Czy nadchodzi podwyżka kwoty wolnej? Te i inne pytania padły we wtorek, w rozmowie na żywo z minister finansów prof. Teresą Czerwińską. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu.

Przedstawiamy kluczowe kwestie poruszone przez prof. Czerwińską w odpowiedzi na pytania przesłane przez naszych Czytelników (wypowiedzi zostały skrócone i opracowane):

Czy będzie obniżka podatków w 2019 roku?

Premier Morawiecki zapowiedział pojawienie się propozycji stymulacji fiskalnej. Rok wyborczy rządzi się swoimi prawami, ale ja chcę patrzeć szerzej i zaproponować rozwiązania, które służyłyby wzrostowi na lata, wspierały aktywność gospodarczą i zawodową. Patrzyłabym w kierunku klina podatkowego, gdzie są obciążenia podatkowe i na ubezpieczenia społeczne, choć w mojej opinii, przy obecnych tendencjach demograficznych obniżanie składek byłoby niepożądane. Można pójść jednak np. w analizę obciążeń podatkiem dochodowym czy kosztów uzyskania przychodu. Czyli w kierunku takich rozwiązania, które dadzą realne poczucie osobom pracującym, że bardziej uczestniczą w partycypacji w owocach wzrostu.

Nowa usługa fiskusa Twój e-PIT

W tym roku rozmawiamy przede wszystkim o przyjaznej administracji skarbowej, czyli np. o tym, że od 15 lutego administracja wystawi podatnikowi PIT. Podliczyliśmy, że z usługi Twój ePIT skorzysta ok. 8 mln osób. W przypadku osób, które rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z ulg, czy odliczeń, mogą nie podejmować żadnej aktywności. Mogą poczekać do 30 kwietnia i ten PIT automatycznie zostanie wysłany do administracji. Jeżeli podatnik chce sprawdzić jednak swoje zeznanie, to może się zalogować i sprawdzić co jego PIT zawiera, a nawet zmienić pewne dane. W przypadku osób rozliczających się wspólnie, wymaga to dodatkowych kliknięć, jednak również mogą one skorzystać z ePIT-u. Dzięki ePIT-owi podatnicy nie będą się spóźniali ze złożeniem rozliczenia i spadnie ryzyko pomyłki z ich strony. Za ewentualne pomyłki administracji skarbowej, podatnik nie odpowiada.

Co z przekazywaniem 1% na OPP w e-PIT?

W usłudze e-PIT pojawią się automatycznie dane organizacji, na które przekazaliśmy 1 proc. w zeszłym roku. Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi przekazywało 1 proc., dlatego uzupełniamy to automatycznie. Jeżeli jednak ktoś chce zmienić dane organizacji, można zawsze wejść i wybrać z listy inną organizację. Dostępne będą tam wszystkie organizacje, które są w rejestrze, więc nie ma mowy o wybiórczości.

Programy do wypełniania PIT-ów

Proponujemy zupełnie inne rozwiązanie. To system administracji skarbowej generuje PIT. Nie będzie prac nad synchronizacją systemu z zewnętrznymi aplikacjami do wypełniania zeznań podatkowych.

Co dalej z pieniędzmi w OFE?

W tej chwili mamy dwa elementy systemu: OFE i program PPK. Premier zapowiedział, że najpierw będzie wdrożenie PPK, dopiero później zostanie podjęta decyzja w sprawie OFE. PPK rusza od lipca, czyli do końca roku powinna pojawić się jakaś propozycja w tej kwestii. Dzisiaj wszystkie ręce na pokład w sprawie wdrożenia PPK.

Jaki deficyt budżetowy za 2018 r.

Znamy wyniki po grudniu, ale pojawiają się jeszcze korekty, zwroty, dotacje i rozliczenia, więc dokładny wynik będzie dopiero w marcu. Według stanu na poniedziałek deficyt naliczany miesiąc po miesiącu to około 10,3 mld zł.

Interpretacje ministerstwa a stanowiska urzędów skarbowych

Mamy interpretacje indywidualne (wiążące) i objaśnienia, czyli pewne wskazówki ministerstwa jak stosować się do pewnego prawa. Obecnie przepisy podatkowe są skomplikowane i jeżeli ktoś wystąpi do ministerstwa o taką interpretację, to podatnik ma pewność, że w taki sposób może korzystać z prawa. Krajowa Administracja Skarbowa jest jednak organizmem niezależnym, minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na decyzje zapadające w urzędach. Mogą się więc zdarzać pojedyncze przypadki nieporozumień. Moim zdaniem jednak urzędy powinny stosować się do wytycznych ministerstwa.

Przepisy podatkowe i zmiany.

Uszczelniamy, upraszczamy przepisy, ale nawet jeżeli zmiany są korzystne, podatnicy potrzebują czasu, by się przyzwyczaić. W zeszłym roku było sporo zmian legislacyjnych, w tym skupiamy się więc przede wszystkim na upraszczaniu, jak chociażby matryca VAT-owska, która jest dość dobrze odbierana przez podatników.

Co z deklaracjami VAT w epoce JPK?

Jeżeli chodzi o JPK to mamy informację pełną i pokrycie populacji jest niemal 100 proc. Rzeczywiście możemy odejść od deklaracji, jednak pełny system JPK wprowadziliśmy dopiero w zeszłym roku i potrzebowaliśmy czasu, żeby zobaczyć jak to wszystko działa i jak dokładne informacje nam daje. To już mamy za sobą i w tym roku prowadzimy prace, by około września-października zrezygnować z deklaracji VAT. Obecnie realizujemy wiele projektów informatycznych, np. e-PIT czy system Poltax scalający wszystkie systemy informatyczne wszystkich urzędów skarbowych.

Rozmawiał: Paweł Sołtys. Opracowanie wypowiedzi: Adam Torchała, Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 13 kaczka-po-smolensku

Krajowa Administracja Skarbowa jest jednak organizmem niezależnym, minister finansów nie ma więc bezpośredniego wpływu na decyzje zapadające w urzędach. Mogą się więc zdarzać pojedyncze przypadki nieporozumień.

HA HA HA no doprawdy świetnie po prostu doskonale izby skarbowe to niezależni niszczycieli obywateli nie podlęgający już nawet ministerstwu 5 czy 6 władza państwo w państwie co za dziki kraj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 29 sloneczkodzg

Mądrzejsza od Balcerka , nie ma o czym gadać .

! Odpowiedz
24 26 pluto85md

Co to za mania nizszosci. Czy Pani Teresa Czerwinska czuje sie gorzej jako doktor habilitowany, ze oczekuje nazywania sie profesorem? Doktor habilitowany w tak mlodym wieku to znaczace osiagniecie. Ale na profesora trzeba "nieco" wiecej.

! Odpowiedz
49 84 wektorwg

Nic nie nadchodzi. Podwyższania podatków cześć dalsza. Socjalizm kosztuje

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.