REKLAMA
WEBINAR

Czarne chmury nad Niemcami. Słabszy rozwój gospodarczy dopadł też rynek pracy

2023-05-29 14:09
publikacja
2023-05-29 14:09

Słabszy rozwój gospodarczy i niepewność spowodowana wysokimi cenami energii oraz wojną w Ukrainie odbijają się także na rynku pracy – oceniają niemieccy eksperci. Firmy zatrudniają coraz mniej nowych pracowników, a najbliższe miesiące przyniosą wzrost bezrobocia – informuje „Handelsblatt”.

Czarne chmury nad Niemcami. Słabszy rozwój gospodarczy dopadł też rynek pracy
Czarne chmury nad Niemcami. Słabszy rozwój gospodarczy dopadł też rynek pracy
fot. S-F / / Shutterstock

Barometr zatrudnienia Ifo, obliczany co miesiąc na zlecenie „Handelsblatt”, pokazuje, że firmy coraz niechętniej zatrudniają nowych pracowników. W ocenie Norymberskiego Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami (IAB) w ciągu najbliższych trzech miesięcy można spodziewać się wzrostu bezrobocia.

„Mniej nowych zamówień i rosnąca niepewność wywołują w firmach powściągliwość” - skomentował Klaus Wohlrabe, ekspert Ifo. Wskaźnik, oparty na planach personalnych ok. 9 tys. firm, obniżył się w maju do 98,3 pkt (ze 100,2 pkt w poprzednim miesiącu). Gorszą wartość odnotowano po raz ostatni w październiku 2022 roku.

„Od miesięcy plany zatrudniania i zwalniania były w przemyśle i budownictwie mniej więcej zrównoważone. Aktualnie obserwuje się znaczne zahamowanie wzrostu liczby pracowników także w sektorze usług” – podkreślili eksperci. Firmy z sektora nieruchomości także są bardziej skłonne do redukcji etatów. W handlu detalicznym trend do zatrudniania spadł do najniższego poziomu od marca 2021 roku, co potwierdza „utrzymującą się niechęć do zakupów” wśród Niemców.

W czwartek Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że I kwartał 2023 roku był drugim z kolei kwartałem ze spadkiem produkcji gospodarczej. „Niemcy znajdują się zatem w tak zwanej recesji technicznej. Indeks koniunktury Ifo spadł w maju i wskazuje na rosnące wśród ankietowanych menedżerów obawy odnośnie gospodarki” – przypomniał „Handelsblatt”.

Norymberski IAB zaobserwował spadek chęci zatrudniania pracowników. Po stałym wzroście od września 2022 do marca 2023 teraz wskaźnik spadł po raz drugi z rzędu – z 102,6 pkt w kwietniu do 101,8 pkt w maju. „Apogeum kryzysu energetycznego minęło, ale konsekwencje nadal odbijają się na rozwoju gospodarczym. Bezrobotnym coraz trudniej jest znaleźć nową pracę w niepewnych ekonomicznie czasach” – wyjaśnił ekspert IAB Enzo Weber.

Według IAB liczba długotrwale bezrobotnych jest już o prawie 180 tys. wyższa niż przed kryzysem z 2019 roku. Spodziewany wzrost bezrobocia związany jest też z faktem, że pracy zacznie szukać coraz więcej ukraińskich uchodźców, przebywających obecnie na kursach. Teraz nie są oni wliczani w statystyki bezrobocia. 

mszu/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
cyk09
Mimo wszystko nadal można liczyć na fajne współprace. Przykładowo Mesoworks cały czas poszukuje do współpracy fachowców z branży budowlanej do różnych projektów realizowanych w Niemczech i warunki współpracy są naprawdę dobre!
niederfurzdorf
Jakby to potrwało tak ze dwa lata to emigranci szybko przekonanają się o gościnności i otwartości …
_xyz
Ja, ja,
Das stimmt.
Musimy mehr szparagi sammeln żeby naszą Wirtschaft ratować!!
niederfurzdorf
Das stimmt nicht . Musimy mehr szparagi nach Polen drogo verkaufen !
niederfurzdorf odpowiada niederfurzdorf
I jeszcze noch mehr unsere Windturbinen seeeeehr drogo nach Polen verkaufen ! Die Polaken kupować chińskie panele ale Turbinen nur aus Deutschland !
bha
A to niestety dopiero rynkowe preludium i to nie tylko tam!.
lpg_plus_benzyna

Żeby tylko nam sie Niemce do Polski nie zleciały z powodu tych czarnych chmur!. Jeszcze nam Ukraińców, jakże ochoczo żyjących na koszt Polaków zdenerwują.
lutobor
Jakie to wielkie szczęście, że nie ma wojny w Litwie w Węgrzech i w Kubie.
dasbot
Trzeci raz w historii Niemiaszki dają się dymać przez tych samych. Najpierw załatwili ich w 1917 r., wymuszając na Wilsonie przystąpienie do WW1. Potem, przypinając sobie łatkę zwycięzców WW2, zaczęli okupować ten kraj (w zasadzie robią to do dzisiaj). W końcu odcięli Niemiaszków od źródeł taniej energii, najpierw stopniowo, lobbując Trzeci raz w historii Niemiaszki dają się dymać przez tych samych. Najpierw załatwili ich w 1917 r., wymuszając na Wilsonie przystąpienie do WW1. Potem, przypinając sobie łatkę zwycięzców WW2, zaczęli okupować ten kraj (w zasadzie robią to do dzisiaj). W końcu odcięli Niemiaszków od źródeł taniej energii, najpierw stopniowo, lobbując / nakazując politykę „zielono mi” / ESG / inne „klimatyczne” wynalazki. Ostatnio mocno jednak przyspieszyli, eliminując (chyba) na zawsze możliwość reaktywacji „rurki gazowej”, która zapewniała niemieckiej gospodarce konkurencyjność w Europie i na świecie. Na naszych oczach rozpada się największa lokomotywa gospodarcza, która ciągnęła gospodarkę EU, w tym Polskę (największy partner handlowy). A wraz z nią na równi pochyłej znajduje się projekt UE. Obawiam się, że ten największy i co do zasady bardzo dobry projekt polityczny, zostanie zamieciony pod dywan historii, a w Europie historia ponownie zatoczy swoje mordercze koło……… Tego naprawdę chcemy? Dlaczego jeszcze do tak wielu nie dotarło, czym była i po co p(l)andemia C19? Czym jest projekt Ukraina, wymyślony przez pewną wąską grupę „strusiów”, którzy uwłaszczyli się tam, choć tak naprawdę zwasalizowali cały kontynent europejski i nie cofną się przed nikim i niczym, aby bronić swojego status quo… Potomek jednego z ojców tego projektu aktywnie miesza u nas dzisiaj………No chyba, że centralnie doleci do nich (i do nas niestety również) coś z prędkością Mach 15+, znienacka i w najmniej oczekiwanym momencie…a „patriotyczna” obrona będzie tak skuteczna, jak obecnie w Szambatas. To by oznaczało, że uczenie się na błędach innych dalej nie działa albo powszechna obecność pisma obrazkowego skutecznie wyrugowała umiejętność czytania ze zrozumieniem, czy generalnie umiejętność czytania i uczenia się w ogóle………...Jeszcze jest czas…….

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki