Czaputowicz: Francja jest chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół

Francja jest chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół - ocenił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Według niego, prezydent Emmanuel Macron za porażki wewnątrz kraju, szuka odpowiedzialności gdzie indziej.

(YAY Foto)

Czaputowicz mówił w Polsat News, że o tym, iż "coś nie jest w porządku" we Francji, świadczy m.in. niedawny zamach terrorystyczny w Strasburgu, a także wycofanie się prezydenta Macrona z reformy państwa, czego powodem była presja społeczeństwa i protesty.

"Francja jest chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół, natomiast Polska jest jasnym punktem" - stwierdził szef MSZ.

W jego ocenie przywódca Francji broni się, szukając gdzie indziej odpowiedzialności za porażki na scenie wewnętrznej. "W tym czasie jeżeli poucza się Polskę, to coś nie jest w porządku. Trzeba najpierw posprzątać u siebie w kraju" - powiedział minister.

"To jest zły sygnał, takie pouczanie, wygrażanie Polsce przy takich kłopotach wewnętrznych" - mówił Czaputowicz. "Ja myślę, że tutaj jest duże zagrożenie rządów prawa we Francji, w sensie przestrzegania deficytu finansowego" - dodał.

W ubiegły piątek prezydent Francji oświadczył, że jego kraj "potrzebuje ładu, powrotu do normalności i spokoju". "Dałem odpowiedź na żądania +żółtych kamizelek+ (...). Dialogu nie nawiązuje się poprzez okupowanie sfery publicznej i przemoc" - podkreślił Macron, który rozmawiał z dziennikarzami po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.

W ubiegłym tygodniu w telewizyjnym wystąpieniu prezydent powiedział Francuzom, że usłyszał ich gniew, i obiecał podjęcie kroków polegających w dużej mierze na zmniejszeniu obciążeń podatkowych osób mało zarabiających i mających poprawić ich sytuację materialną.

Protesty "żółtych kamizelek", rozpoczęte 17 listopada, pierwotnie dotyczyły podwyżki podatku paliwowego, z której rząd postanowił się wycofać; z czasem manifestanci zaczęli domagać się m.in. zmian w polityce społecznej i ustąpienia prezydenta. W protestach "żółtych kamizelek" zginęło sześć osób. Demonstracje spowodowały też nagłe wyhamowanie gospodarki, a zwłaszcza sektora usług i turystyki.

W ubiegły wtorek w Strasburgu 29-letni Cherif Chekatt otworzył ogień w centrum miasta, w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Podczas ataku życie straciły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych; kolejna osoba zmarła w piątek z powodu odniesionych ran, a w niedzielę zmarł Polak ranny w tym ataku - jest on piątą ofiarą śmiertelną zamachu. Chekatt był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne"; śledczy od początku skłaniali się ku wersji, że atak miał podłoże terrorystyczne.(PAP)

agzi/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 9 siunek

Panie Ministrze, jakie dyplomatyczne korzyści przyniosła Polsce ta Pańska wypowiedź?

! Odpowiedz
42 21 histeryk

Ciaput, miernota, klepie już to samo co TVP. To jest taki bełkot to co ten człowiek napisał, że aż przykro gdy się pomyśli że on spędził tyle lat w dyplomacji.
"To jest zły sygnał, takie pouczanie, wygrażanie Polsce przy takich kłopotach wewnętrznych" - co to w ogóle znaczy? Co strajki Francuzów wiecznie domagających się socjalu mają wspólnego z naruszaniem praworządności przez obecny rząd w Polsce, którego celem jest upartyjnienie wszystkich instytucji władzy? Kiedy macron nam wymachiwał nam palcem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 15 lelo1949

histeryk nie masz racji

! Odpowiedz
41 24 marxs

San Escobar za to jest najzdrowszym człowiekiem świata

! Odpowiedz
9 30 antypropaganda

A to w jakim temacie? Nie bardzo rozumiesz tekst artykułu i dlatego piszesz od rzeczy? To może lepiej nic nie pisać?

! Odpowiedz
2 28 alexbp7

Może to nareszcie początek końca?

! Odpowiedz
30 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 60 ajwaj

Emanuel Mikron (dla przyjaciól " lttle NAPOLEON") nie jest odwazny :)
w 4. tygodniu protestów ( przed tygodniem ) ochranialo go w palacu przed ew. szturmem ca 700 komandosów róznej masci, a cieply helikopter stal gotowy do odlotu.

Bo Francja tak ma - np czolgi maja tylko 1 bieg > do tylu + biale flagi

! Odpowiedz
0 9 januszbizensu

We Francji wystarczy spojrzeć jakie podatki próbowali wprowadzać tam jest komunizm jeżei będzie powtórka z Wenezueli to stanie się ona właśnie we Francji. To logiczne.

! Odpowiedz
71 37 wujeksasza

A Polska z korupcją na szczytach władzy i łamaną konstytucją żyjącą dzięki kasie z Europy jest niby tym zdrowym

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil