Czabański: Będą dotkliwe kary dla firm niepłacących abonamentu

Będą dotkliwe kary dla firm niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego - przestrzega wiceminister kultury i pełnomocnik rządu do spraw reformy mediów Krzysztof Czabański.

Czabański: Będą dotkliwe kary dla firm niepłacących abonamentu
Czabański: Będą dotkliwe kary dla firm niepłacących abonamentu (fot. Krystian Maj / FORUM)

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która przygotowała ustawę o Radzie Mediów Narodowych, pracuje obecnie nad projektem uszczelniającym abonament. Krzysztof Czabański przypomina, że ustawa abonamentowa jest obowiązującym prawem i zgodnie z nią każde gospodarstwo domowe w Polsce powinno zarejestrować i płacić za posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe.

To samo dotyczy firm. "Na pewno kary dla firm będą wystarczająco dolegliwe, żeby firma się zastanowiła, czy warto ryzykować" - powiedział IAR Krzysztof Czabański.

Pełnomocnik rządu do spraw reformy mediów nie chce na razie mówić o ewentualnych karach dla obywateli, którzy uchylają się od płacenia za abonament. "Rzecz nie w karach, tylko w tym, żeby zweryfikować prawdziwość oświadczeń ludzi, że nie chcą płacić abonamentu, bo nie mają telewizorów w domu, a można to zweryfikować poprzez różne bazy danych" - tłumaczy wiceminister kultury.

Wcześniej Krzysztof Czabański mówił, że gdyby urzędy skarbowe miały dokonywać tych sprawdzeń, to będą mogły to zrobić choćby poprzez bazę abonentów telewizji kablowych. "Bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś kto zawiera umowę z kablarzem, a nie ma w domu telewizora" - podkreślał pełnomocnik rządu ds. reformy mediów. Krzysztof Czabański dodał, że zespół pracujący nad projektem ustawy bierze pod uwagę różne warianty rozwiązań, między innymi zachowujący obowiązek rejestrowania odbiorników radio-telewizyjnych przy usprawnieniu sposobu rejestracji na przykład poprzez zgłoszenie przez internet. Rozważany jest jednak również wariant o zniesieniu obowiązku rejestracji przy założeniu, że każde gospodarstwo domowe ma w domu odbiornik radiowy albo telewizor, a jeśli nie ma to składa odpowiednie oświadczenie Urzędowi Skarbowemu.

Wiceminister kultury ma nadzieję, że projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego trafi pod obrady Sejmu na jego drugiej lipcowej sesji. "To jest bardzo pilna sprawa, za którą się w tej chwili bierzemy. Można się spodziewać, że ten projekt procedowany w takim tempie, we wrześniu ma szansę wejść w życie" - powiedział Krzysztof Czabański

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~emeryt

Czabański życzę nagłej, niespodziewanej/a przez nas oczekiwanej/obniżki wynagrodzenia do najniższej,bo to będzie dla ciebie gorsze niż śmierć.Na twoje wynagrodzenie sklada się 2000 emerytów rocznie.

! Odpowiedz
0 9 ~pat

choćbym miała raz na kwartał składać to zakichane oświadczenie, to nie zapłacę. nie mam telewizora od ponad 4 lat. radia wolę nie słuchać bo zamiast muzyki czy czegokolwiek na wpół mądrego non stop reklamy o zakażeniach intymnych i zgagach. kicha. nie płacę.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 ~ahim

Chcą zmuszać firmy do płacenia, a ja się pytam ile to w prywatnych firmach się ogląda tv, przecież tam się pracuje. Pewnie sytuacja w państwowych firmach i urzędach jest inna, więc nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora.

! Odpowiedz
0 8 ~forix

Mam nadzieję, że kiedyś się to skończy.
Te, brak mi słów, bo nie chcę obrażać złodziei i bandytów porównaniem, staną wówczas przed sądem i zostaną skazani zgodnie z prawem.
Jedni na obdarcie ze skóry żywcem inni na uszczelnienie - to jest zamknięcie w szczelnym pomieszczeniu bez dopływu tlenu.
Ach rozmarzyłem się.

Nie mam TV od lat 15, wcześniej nie miałem 7 lat, ale dostałem w darze i grał trzy lata, aż go nie wyrzuciłem.
Radia nie słucham z uwagi na swoje zdrowie, bo jak ktoś puszcza, to tylko i wyłącznie durnowate reklamy co kilkanaście minut te same, że się niedobrze robi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~erererer

świnie na dwóch nogach przejęły władze

! Odpowiedz
2 7 ~forie

Nie obrażaj świń.

! Odpowiedz
0 4 ~polak odpowiada ~forie

co polak katolik potrafi?-po 89r sprzedawać za 1 zeta to co narodowe budować muzea,kośćoły,fundacje itp ,szukać wrogów a przyjaćół wśród zdrajców łajać się i poniżać a narodowi wpierać jaki jest transparentny -nakładając nowe podatki to nasz rozwój ale największej fudacji na świecie

! Odpowiedz
0 6 ~marta

średnio dobre te pomysły - wystarczyłoby zakodować multiplex plus wrzucić na platformy i kablówki obowiązek zbierania abo... a tak znowu wyszło jak wyszło...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil