REKLAMA

Pierwszy kraj na świecie uznał bitcoina za oficjalny środek płatniczy

2021-09-07 13:25
publikacja
2021-09-07 13:25
Pierwszy kraj na świecie uznał bitcoina za oficjalny środek płatniczy
Pierwszy kraj na świecie uznał bitcoina za oficjalny środek płatniczy
/ Pexels

Od wtorku Salwador jest pierwszym krajem na świecie, w którym bitcoin ma status prawnego środka płatniczego. Dzień wcześniej państwo kupiło 400 bitcoinów, a prezydent obiecuje, że na tym nie koniec.

Mieszkańcy Salwadoru mogą płacić bitcoinem przy użyciu e-portfela "Chivo", gdy zarejestrują swój numer dowodu osobistego. Na początek każdy otrzyma równowartość 30 dolarów w kryptowalucie. Firmy muszą akceptować zapłatę w BTC w zamian za towary i usługi, a podatnicy mogą używać bitcoina do rozliczeń z państwem, np. płacenia podatków. Kryptowaluta nie jest jedynym prawnym środkiem płatniczym w kraju - pozostaje nim dolar amerykański.

"Salwador stanowi szczególny przypadek także ze względu na olbrzymi wpływ, jaki na lokalną gospodarkę mają środki przysyłane przez emigrantów. Jak informuje BBC, przekazy przesyłane przez liczną diasporę (głównie z USA, gdzie mieszka ponad 2 mln Salwadorczyków wobec niewiele ponad 6 mln w kraju) odpowiadają aż za blisko 20 proc. PKB. To właśnie motyw szybkiego przesyłania środków do kraju stoi za planem zaakceptowania bitcoina na poziomie państwowym. Co więcej, blisko 70 proc. mieszkańców Salwadoru nie ma konta bankowego, przez co odbieranie przekazów zagranicznych odbywa się za pośrednictwem gotówki do rąk własnych" - pisał Michał Żuławiński w czerwcu, gdy plan ujrzał światło dzienne, a następnie został zaakceptowany przez parlament.

W poniedziałek władze Salwadoru poinformowały, że są w posiadaniu 400 bitcoinów. Obecnie ich wartość opiewa na ok. 20 mln dol.

We wtorek po 13 polskiego czasu prezydent Nayib Bukele poinformował na Twitterze, że e-portfel Chivo zostaje na pewien czas wyłączony, by zwiększyć przepustowość serwerów.

MKa

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Bitcoin

Komentarze (29)

dodaj komentarz
andre92
Spokojnie - niedługo wrócimy do złota
talmud
albo to jest projekt cia albo w republice bananowej czas na zastąpienie dyktatury......"demokracja"....LMAO
etre
Dylemat pozostaje czy wybrać do portfela bitcoin którego w obiegu jest określona ilość czy też dolar którego przybywa w szalony tempie. Hmm
orle
Bitcoin to największe oszustwo XXI wieku. Jest to piramida finansowa nowego typy, której powstanie i funkcjonowanie umożliwiła technika cyfrowa.Niestety byli, są i będą naiwni, którzy wierzą, że manna może spadać z nieba! LO
marekpoznan
Tymczasem BitCorn zanurkował dziś o 10% :)
iluminata
Jakie -10%?!

-20%!!!

Na bananowej to są spadki -10%, ale co miesiąc ;)
A BTC musi korekty zaliczyć w rajdzie na milion $$$!
goldbaker
Gdzieś tam można muszlami płacić i .......
mrbeast
LOL. Już widzę jak reszta śiata podąża ścieżka wytyczoną przez punkcik na mapie o nazwie Salwador... kto następny? Wenezuela?
nonnn
nadal mam wrazenie ze wielu nie rozumie BTC, ale czy uwazali na matmie? heh BTC to wymienialny w myslach, zdecentralziowany niezalezy i matematycznie zabezpieczony najnowoczesniejszy technologicznie akt wlasnosci jako przeciwwaga do oszukanczego systemu finansowego, jako ze jest obliczalny a zarazem niematerialny jawi sie ABSOLUTEM,nadal mam wrazenie ze wielu nie rozumie BTC, ale czy uwazali na matmie? heh BTC to wymienialny w myslach, zdecentralziowany niezalezy i matematycznie zabezpieczony najnowoczesniejszy technologicznie akt wlasnosci jako przeciwwaga do oszukanczego systemu finansowego, jako ze jest obliczalny a zarazem niematerialny jawi sie ABSOLUTEM, jeszcze nie wszystkie mozliwosci zostaly odkryte, ale z pewnoscia,
dla rejnkarnacyjnej-wiary pewna opcja by zabrac kase na tamten swiat odzyskujac pamiec jako odzyskac BTC dawnych wcielen
marekpoznan
Akt własności ale czego? Jaka jest wartość i użyteczność jednego BitCorna..?
To kolejny pusty pieniądz bez pokrycia tylko tyle że nie stoi za nim żadne państwo.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki