REKLAMA

NBP intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego

2021-12-16 06:31
publikacja
2021-12-16 06:31

NBP intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego. Niewykluczone, że zaplanowana na 2022 r. analiza potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego wykaże konieczność przejścia do dalszych prac w tej sferze – wynika z odpowiedzi NBP na pytania PAP.

NBP intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego
NBP intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego
fot. dTosh / / Shutterstock

„Narodowy Bank Polski od 2017 r. na bieżąco monitoruje stan i zakres prac nad CBDC (Central Bank Digital Currency - pieniądz cyfrowy banku centralnego, emitowany przez bank centralny jako oficjalny środek płatniczy - PAP) na świecie. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz ze zweryfikowanymi przez NBP informacjami, systematycznie przybywa banków centralnych zaangażowanych w prace nad CBDC. Do nich z pewnością zaliczyć można NBP. Według danych BIS, do końca lipca 2021 r. 56 banków centralnych opublikowało wyniki swoich badań. Wiele banków centralnych, w tym NBP, intensyfikuje rozpoczęte wcześniej prace” – napisano w odpowiedzi NBP na pytania PAP, dotyczące stanowiska banku centralnego w sprawie emisji cyfrowego złotego.

Cyfrowe euro w ciągu 5 lat. Jak mógłby działać nowy pieniądz? Tłumaczymy

Cyfrowe euro powinno stać się rzeczywistością w ciągu 5 lat, zapowiedziała w styczniu Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego. EBC zakończył właśnie konsultacje społeczne, z których wynika, że przyszli użytkownicy e-euro liczą m.in. na poufność transakcji. Czemu ma służyć wprowadzenie przez bank centralny oficjalnego cyfrowego pieniądza?

W maju 2021 roku NBP opublikował raport „Pieniądz cyfrowy banku centralnego”, w którym poinformował, że „nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC”. W raporcie poinformowano również, że NBP monitoruje prace nad cyfrowymi walutami banków centralnymi i że jego stanowisko może ulec zmianie, jeśli pojawią się czynniki taką zmianę uzasadniające.

Reklama

Bank centralny w odpowiedzi na pytania PAP napisał, że kolejna publikacja dotycząca potencjalnych skutków emisji cyfrowego pieniądza banku centralnego w Polsce prawdopodobnie ukaże się w 2022 r.

„Nie da się wykluczyć, że analiza powyższych czynników zewnętrznych może wskazać na potrzebę przejścia NBP w 2022 r. do kolejnego etap prac nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego” – napisano w odpowiedzi banku centralnego.

Jak wyjaśniono w odpowiedzi na pytania PAP, NBP dostrzega rosnące zaangażowanie banków centralnych na świecie, zarówno tych z gospodarek wschodzących, jak i rozwiniętych, w prowadzeniu prac nad emisją pieniądza cyfrowego, „dla płatności detalicznych i wysokokwotowych oraz służących usprawnieniu przelewów transgranicznych”.

Poza tym bank centralny stwierdził, że uważnie obserwuje także inne czynniki mogące mieć wpływ na podjęcie decyzji o emisji cyfrowego złotego, takie jak rozwój kryptoaktywów, w szczególności tzw. stablecoins, aktywność na rynku usług płatniczych dużych firm technologicznych i postępującą cyfryzację rynków finansowych.

„Jako najistotniejsze uwarunkowanie zewnętrzne dla Polski należy wskazać prace prowadzone przez Europejski Bank Centralny wraz z Eurosystemem nad możliwym wprowadzeniem cyfrowego euro, mając na uwadze wysoki udział strefy euro w handlu zagranicznym Polski” – wskazano w odpowiedziach banku centralnego.

NBP zastrzegł w nich jednak, że obecnie skutki wprowadzenia cyfrowych walut banków centralnych przedstawiane są wyłącznie na podstawie wyników analiz teoretycznych prowadzonych przez różne ośrodki badawcze, instytucje finansowe i banki centralne.

„Biorąc pod uwagę małą skalę emisji CBDC na świecie i to wyłącznie w gospodarkach wschodzących oraz początkowy etap wdrażania systemu płatności detalicznych, analiza ta nie może zostać jeszcze poparta opisem konkretnych zjawisk w tych krajach, które wprowadziły cyfrowy pieniądz banku centralnego, i ich kwantyfikacją” – stwierdzono w odpowiedzi NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
antek10
Znaczy się, poszli na ośmiorniczki i pogadali o byle czym a jak sie najarali to przyszły pomysły science fiction.
barbados22
W wielu miejscach słyszę obawy, że banki komercyjne nie będą już potrzebne, z tego co widzę po wdrożonych projektach wygląda na to, że cały system bankowy będzie taki sam jak był dla przeciętnego Kowalskiego, jedynie co się zmieni to, że emitent będzie drukował czyt. generował nowe bloki stable coina na żądanie dotychczasowych instytucji W wielu miejscach słyszę obawy, że banki komercyjne nie będą już potrzebne, z tego co widzę po wdrożonych projektach wygląda na to, że cały system bankowy będzie taki sam jak był dla przeciętnego Kowalskiego, jedynie co się zmieni to, że emitent będzie drukował czyt. generował nowe bloki stable coina na żądanie dotychczasowych instytucji i wszelkie transakcje będą zapisane zamiast w bazach, na narodowym blockchainie. Potencjalnie jednak w przyszłości taki pieniądz można zaprogramować poprzez Smart kontrakt, np. podatek mógłby być automatycznie odprowadzany na odpowiedni "wallet", chociaż na razie za kulisami nikt o tym nie mówi głośno, myślę że są większe wyzwania.
Trochę się dziwię, że NBP tylko bada temat gdzie w EBC nad cyfrowym euro trwają już zaawansowane prace, będzie oparte o R3 Corda, niebawem na mapie pojawią się też Litwa, Ukraina, Madagaskar.
Polecam sprawdzić sobie gdzie syntetyczny pieniądz już funkcjonuje https://cbdctracker.org/
https://cbdctracker.org
andregru
To będzie prowadziło tylko do większej inwigilacji , okradania społeczeństw w podatkach a wszystko aby polityczno-urzędniczej wierchuszce żyło się lepiej i dostatniej .
jas2
CBDC daje państwu całkowitą niezależność.
nostsherlock
I to jest bardzo niepokojące, o ile w przypadku waluty papierowej nie można obniżyć stóp poniżej zera bo ludzie zaczną wyciągać gotówkę z kont, o tyle waluta czysto elektroniczna pozwala na kolejne okradanie społeczeństwa ujemnymi stopami i kontrolę ich wydatków.
peluquero
i 'sen' się spełni...

kto może (i umie), ucieka w złoto
robbo2kpl
CBDC będzie jeszcze łatwiej "drukować" więc NBP jest zainteresowany.
janekmaly
eee tam to pewnie jakieś teorie spiskowe foliarzy, szurów i innych typów wykreowanych przez służby specjalne
szprotkafinansjery
Czy coiny nie miały być lekiem na cało zło i nie miały zapewniać pełnej anonimowości?

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki