REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Credit Suisse i UBS pomagały rosyjskim oligarchom w omijaniu sankcji? Banki pod lupą prokuratury

2023-03-23 22:35
publikacja
2023-03-23 22:35

Szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS, a także niewymienione amerykańskie banki, są przedmiotem śledztwa prokuratury federalnej USA w sprawie pomocy rosyjskim oligarchom w omijaniu amerykańskich sankcji - podał w czwartek Bloomberg. Banki miały otrzymać wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Credit Suisse i UBS pomagały rosyjskim oligarchom w omijaniu sankcji? Banki pod lupą prokuratury
Credit Suisse i UBS pomagały rosyjskim oligarchom w omijaniu sankcji? Banki pod lupą prokuratury
fot. DENIS BALIBOUSE / /  Reuters / Forum

Jak podaje agencja, która powołuje się na źródła wtajemniczone w sprawę, wezwania są związane ze śledztwem badającym, czy pracownicy instytucji finansowych pomagali rosyjskim oligarchom obchodzić nałożone na nich restrykcje. Dokumenty miały zostać wysłane jeszcze przed kryzysem Credit Suisse, w związku z którym może zostać przejęty przez UBS.

Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:

Oprócz banków ze Szwajcarii wezwania otrzymać mieli także pracownicy dużych amerykańskich banków.

Bloomberg podaje, że dochodzenie prokuratury jest skupione na zidentyfikowaniu pracowników, którzy współpracowali z klientami objętymi sankcjami i na sposobach, w jaki banki sprawdzały swoich klientów przez ostatnie kilka lat.

Agencja zaznacza, że Credit Suisse był dobrze znany z oferowania usług bogatym Rosjanom, w szczytowym okresie zarządzając ich majątkami w wysokości 60 mld dolarów, co przynosiło bankowi przychody rzędu 500-600 mln dolarów rocznie. W maju ub.r. kiedy ta współpraca miała się zakończyć, kwota aktywów Rosjan wynosiła 33 mld dol. - podaje Bloomberg.

Wysiłki resort sprawiedliwości w sprawie ścigania współpracowników rosyjskich oligarchów, którzy pomagali im ukrywać majątek przed sankcjami dały dotychczas rezultat w postaci m.in. aresztowania brytyjskiego biznesmena Grahama Bonhama-Cartera oraz byłego szefa wydziału kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku, Charlesa McGonigala. Obaj są oskarżeni o pomoc magnatowi przemysłu metalurgicznego Olegowi Deripasce. Bloomberg przypomina, że kary dla banków za pomoc w obchodzeniu sankcji mogą być surowe. BNP Paribas zgodził się w 2014 r. zapłacić w ramach ugody 9 mld dolarów za prowadzenie transakcji z udziałem objętych restrykcjami sudańskich, irańskich i kubańskich podmiotów. Za złamanie irańskich sankcji przez byłego pracownika Standard Chartered, instytucja ta musiała z kolei zapłacić 1 mld w 2019 r.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
zoomek
Ludzie - to jest globalna ustawka $atanistycznego $cierwa banksterskiego w czarnych szmatach.
Polecam samodzielne myślenie.
https://www.bitchute.com/video/hb7jGvqUBdnT/
6 minut
https://www.bitchute.com/video/8wVXFNKNLukT/
4,5 minuty
itso_battlestar_point_g
''Polecam samodzielne myślenie.'' czyli jednak nie polecasz skoro polecasz :)
sterl
A kto zbada czy sankcje są legalne?
sterl
Im chodzi o to żeby cały pieniądz trzymać w Delaware a nie w Szwajcarii Man Bahama Panama ..wtedy mają kontrolę nad bilionami kapitału..
dawid_gmyrek
Szwajcaria z powodzeniem mogłaby zmienić swoje narodowe motto z
"Unus pro omnibus, omnes pro uno" na "Money talks, bullsh.it walks" :)
itso_battlestar_point_g
no tak szczególnie ze jest neutralna, każdy sukces w końcu przemija nawet nie są w pierwszej 10
drzaraza
Szwajcaria to pralnia pieniędzy oraz miejsce spotkań chciwych banksterów i politykierów. Gdzie uzgadniają jak dawać swoim USA , wb, irmcy, Belgia , Holandia itd( państwa które miały kolonie lub i upraeiały niewolnictwo) i jak doić i zniewalać pozastałe narody świata a szczytem tej piramidy gdzie ustala siè co i jak jest „ Szwajcaria to pralnia pieniędzy oraz miejsce spotkań chciwych banksterów i politykierów. Gdzie uzgadniają jak dawać swoim USA , wb, irmcy, Belgia , Holandia itd( państwa które miały kolonie lub i upraeiały niewolnictwo) i jak doić i zniewalać pozastałe narody świata a szczytem tej piramidy gdzie ustala siè co i jak jest „ bank BIS” i spotkania w Davos.
dawid_gmyrek
Od Kongresu Wiedeńskiego z 1815, kiedy to Szwajc stał się oficjalnie państwem neutralnym, to bękart Europy!

Jedyne co im wyszło to model demokracji bezpośredniej.
dawid_gmyrek
Z jakiego powodu Witia Wekselberg urodzony w Drohobyczu na Ukrainie od blisko 20 lat mieszka w Zurychu? Ten Żymianin będący światowym potentatem wydobycia aluminium oraz tytanu pochodzących z rosyjskich złóż wybrał Zurych jako miejsce zamieszkania - cyrk to mało powiedziane!
dawid_gmyrek
Wekselberg zarządza na Ukrainie pięcioma spółkami zaopatrzenia w gaz, które odkupił je od rosyjskiego geszefciarza Michaiła Wojewodina.

Co szokuje, że Wekselbergowi udało się nawet przejąć kontrolę nad mającą niemal kultowy status szwajcarską firmą Sulzer!

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki