REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Światowe ceny żywności galopują. Będzie jeszcze drożej

Michał Żuławiński2021-10-07 11:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-07 11:20

Wrzesień był kolejnym miesiącem szybkiego wzrostu cen żywności na świecie. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem pobiją one historyczny rekord.

Światowe ceny żywności galopują. Będzie jeszcze drożej
Światowe ceny żywności galopują. Będzie jeszcze drożej
fot. Ralf Hirschberger / / dpa

Globalny indeks cen żywności we wrześniu 2021 r. ponownie wzrósł, tym razem do najwyższego poziomu od 10 lat – poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Indeks FAO przyjął w minionym miesiącu wartość 130 pkt wobec 128,5 pkt w sierpniu. (rewizja z 127,4 pkt). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły przeciętnie o 1,2 proc., zaś względem września 2021 r. były aż o 32,8 proc. wyższe.

Po raz ostatni tak silną dynamikę cen żywności obserwowaliśmy w 2011 r. Jednym ze skutków raptownego wzrostu cen żywności były niepokoje społeczne, w tym tzw. Arabska Wiosna. Również i dziś mocne zwyżki cen żywności są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców biedniejszych regionów świata, którzy na żywność przeznaczają największą część swoich dochodów.

W ujęciu realnym (tj. po uwzględnieniu wpływu inflacji) indeks FAO już prawie wyrównał historyczne rekordy z 2010 r. (129,3 pkt wobec 129,4 pkt w grudniu 2010 r.). Jeśli więc tylko trend wzrostowy się utrzyma – a bardzo wiele na to wskazuje - to za miesiąc będziemy mogli ogłosić, że światowe ceny żywności są najwyższe w najnowszej historii.

Indeks FAO dzieli się na kilka subindeksów, opisujących poszczególne kategorie towarów żywnościowych. We wrześniu 2021 r. zaobserwowano wzrosty we wszystkich kategoriach.

Kategoria Miesiąc do miesiąca Rok do roku
Indeks FAO 1,2% 32,8%
Mięso 0,1% 26,3%
Nabiał 1,5% 15,2%
Zboża 2,0% 27,3%
Oleje 1,6% 61,2%
Cukier 0,5% 53,5%
Źródło: FAO

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne polskie gospodarstwo domowe na żywność przeznaczała 27,77% ogółu wydatków konsumpcyjnych. Kategoria „żywność i napoje bezalkoholowe” jest więc największą pojedynczą pozycją w gusowskim „koszyku inflacyjnym”, na bazie którego urząd statystyczny kalkuluje wskaźnik CPI. Wiadomo też, że udział wydatków na żywność maleje wraz ze wzrostem dochodów gospodarstw domowych. W grupie 20% gospodarstw o najwyższych dochodach udział ten w 2019 roku wynosił 19,17%, podczas gdy w 20% rodzin o najniższych dochodach sięgał aż 31,17%.

O ile światowe ceny płodów rolnych nie mają natychmiastowego i bezpośredniego przełożenia na ceny w polskich sklepach (ponieważ nie obejmuje on napojów, warzyw i owoców czy żywności przetworzonej), to ich dalszy wzrost zapewne doprowadzi do podwyżek odczuwalnych także dla rodzimych konsumentów.

Ten efekt od kwietnia widać już w danych GUS-u. Od tego czasu dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” przyspieszyła z 0,5 proc. do 3,9 proc. w sierpniu i zapewne będzie rosnąć także w kolejnych miesiącach (szczegółowe dane za wrzesień, gdy inflacja CPI wzrosła do 5,8 proc., poznamy w przyszły piątek). W przeszłości lokalnym maksimom dynamiki wskaźnika CPI towarzyszyła inflacja cen żywności osiągająca ok. 8 proc. rocznie.

Więcej o związkach indeksu FAO z cenami żywności w Polsce pisaliśmy w artykule „Światowe ceny żywności w marcu w górę. Drożyzna a sprawa polska”.

Gazowe uderzenie w ceny

W najbliższej perspektywie ceny żywności podbić może jeszcze jeden, nieobserwowany tak mocno wcześniej czynnik. Mowa o cenach gazu, które stanowią istotny komponent kosztów produkcji nawozów.

Wczoraj temat ten na Twitterze komentował Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

- Uwzględniając to co się dzieje na rynku nawozów trudno liczyć na to, że kolejny sezon przyniesie odbudowę światowych zapasów zbóż i roślin oleistych. To oznacza droższe pasze, a więc również wyższą presję kosztową na wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego – napisał Olipra.

- W konsekwencji obserwowany obecnie wzrost cen nawozów spowoduje podwyżki cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju i tłuszczów oraz jaj. Tym samym żywność w przyszłym roku zdrożeje jeszcze silniej niż w tym roku – dodał ekonomista.

Źródło:
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (46)

dodaj komentarz
koperytko
dziwne ja "galopujące" ceny zauważyłem tylko na zbożach, czyli na pieczywie, makaronach ryżu. Owoce warzywa tańsze niż rok temu, wieprzowina tańsza niż w 2019 roku. Nabiał sery masło ma stałe ceny od podwyżki w maju, były one faktycznie mniejsze w 2020 roku
jas2
"Światowe ceny żywności galopują."

Mydlą nam oczy a to wszystko wina PiS. ;)
qonradx
No cóż bedzie jak za komuny - chłodno głodno i w PKSie. No ale tak to jest, jak sie zyje w PRLu i do tego jeszcze w Socjalistycznym Zwiazku Republik Europejskich! Tak to jest jak ideologia przesłoni gospodarke i zdrowy rozsądek! Zachciało sie ekologicznej zwynosci to nie bedzie teraz zadnej haha. No ale moze przynajmniej te obszczymurki No cóż bedzie jak za komuny - chłodno głodno i w PKSie. No ale tak to jest, jak sie zyje w PRLu i do tego jeszcze w Socjalistycznym Zwiazku Republik Europejskich! Tak to jest jak ideologia przesłoni gospodarke i zdrowy rozsądek! Zachciało sie ekologicznej zwynosci to nie bedzie teraz zadnej haha. No ale moze przynajmniej te obszczymurki na "studiach" i w liceum co to nic nie potrafią chociaz wydaje im sie ze pozjadaly wszystkie rozumy na swiecie i walczą o jakieś wyimaginowane prawa 58 wyimaginowanych płci zrozumieją swój bład chociaż wątpie. Dla nich jest już chyba za późno. Wasted generation! Nawet awaria facebooka nic im do myslenia nie dała. No cóż bedą musili przestawiać się z krecenia nobliwych filmów z podrózy do tajlandii i popijania drinków bez słomki w basenie na imponowanie znajomym pełną lodówką! Mali cysorze hehehe już widze jak pracują na moja emeryturę tak już to widzę! ^^
xiven
ci co umrą z głodu umrą w chwale gdyż zachowali swoje bezpieczeństwo nie umierając na covid, co znaczy że swoją śmiercią dowiodą sukcesu polityki światowej
demeryt_69
Work hard, eat with moderation :)

lexxuss
Wchodzimy w supercykl na rynku surowców rolnych, który może trwać nawet dekadę. Po latach chudych idą lepsze czasy dla surowców. Spółki surowcowe,zwłaszcza surowce rolne (Astarta, Kernel..itp), będą miały przed sobą "złote" lata. Dzisiaj już Astarta pokazała moc, ale to dopiero początek.
zbyszek_
Kernel P/E 2.5 - słoneczniki na olej
Astarta P/E 3 - cukier i oleje
KSG Agro 1.1 ( słownie 'jeden')........ rzepak na olej i wieprzowina.

I surowce ktore sa produkowane przez te firmy będą drożeć.
Astarta ma roczny zysk tyle co CDPojekt a dzienne wahania wyceny CD Projektu sa czasem paro krtonie wyzsze niz
Kernel P/E 2.5 - słoneczniki na olej
Astarta P/E 3 - cukier i oleje
KSG Agro 1.1 ( słownie 'jeden')........ rzepak na olej i wieprzowina.

I surowce ktore sa produkowane przez te firmy będą drożeć.
Astarta ma roczny zysk tyle co CDPojekt a dzienne wahania wyceny CD Projektu sa czasem paro krtonie wyzsze niz cala wycena astarty ( dzienne zmiany w cenie CD PRojketu to parokrotnosc calej Astarty ktora jest defakto maszynką do generowania pieniedzy - hard cash nie jakies mokre sny o potędze w swiecie gier).

korben
Na forum Kernela zamiescilem przeglad wycen spolek spozywczych po wynikach za I polrocze (prawie wszystkie z notowanych na GPW i NC, krajowe i ukrainskie) https://www.bankier.pl/forum/temat_nowe-porownanie-potencjalu-wzrostu-spolek-spozywczych-pazdziernik,50029117.html
korben
Czy nastal dobry czas na inwestycje w spolki spozywcze notowane na GPW/NC?

Na innym portalu jest artykul "Ceny na rynku nawozów oszalały, podbiją koszt żywności. Drożyzna nie do zatrzymania" https://www.money.pl/gospodarka/ceny-na-rynku-nawozow-oszalaly-podbija-koszt-zywnosci-drozyzna-nie-do-zatrzymania-6690547497974400a.
Czy nastal dobry czas na inwestycje w spolki spozywcze notowane na GPW/NC?

Na innym portalu jest artykul "Ceny na rynku nawozów oszalały, podbiją koszt żywności. Drożyzna nie do zatrzymania" https://www.money.pl/gospodarka/ceny-na-rynku-nawozow-oszalaly-podbija-koszt-zywnosci-drozyzna-nie-do-zatrzymania-6690547497974400a.html

To moze pomoc notowanym u nas Ukrainskim producentom rolnym, bo maja 3-4 razy mniejsze zuzycie nawozow niz w UE i USA, czyli przewage konkurencyjna nad producentami rolnymi z UE/USA gdy ceny nawozow rosna. Spodziewam sie, ze ogolnoswiatowy koszt zywnosci wzrosnie na skutek wyzszych cen nawozow ale nie tak by zrekompensowac wzrost kosztow produkcji tam, gdzie udzial kosztu nawozow jest duzy (ale calkiem prawdopodobnie wzrosnie wystarczajaco aby firmy z Ukrainy uzyskaly istotnie lepsze marze).

Zyskac moga sprzedawcy nawozow (ze spolek z tabeli chyba tylko HORTICO sie tym w jakims zakresie zajmuje).

Warto pamietac o tym, co o supercyklu surowcowym juz jest wspomniane w jednej z innych odpowiedzi: takie cykle potrafia trwac dekade - w takim przypadku dotychczasowe wzrosty spolek rolnych to dopiero poczatek dlugiej drogi.
jenak
Przed Glasgow (COP coś tam coś tam) w mainstreamowych mediach pomstowano i nadal pomstuje, że politycy nie mają jaj i nie zabierają się z werwą za Zielony Ład, ponieważ boją się wyborców.

No to spekuła giełdowa zabrała się do dzieła.

1/ ich nikt nie wybiera,
2/ są anonimowi,
3/ politycy mogą im naskoczyć.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki