REKLAMA

Coraz mniej firm planuje zwolnienia

2020-06-02 10:16
publikacja
2020-06-02 10:16

Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, by przetrwać powyżej 3 miesięcy, wzrósł na koniec maja do 54 proc. z 39 proc. w połowie kwietnia - wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. Autorzy badania wskazują, że systematycznie spada odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia.

/ fot. Andrii Yalanskyi / Shutterstock
Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju zostało przeprowadzone w pięciu etapach: 1-3 kwietnia, 15-17 kwietnia, 28-30 kwietnia, 12-14 maja i 26-29 maja.

"Firmy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową. Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy, wzrósł z poziomu 39 proc. w połowie kwietnia do 54 proc. na koniec maja. Odsetek firm, którym zapasy gotówki wystarczą na 1-3 miesiące spadł o 10 pkt. proc. na koniec maja w porównaniu z połową kwietnia. Na koniec maja brak płynności wskazuje 5 proc. firm, o 6 pkt proc. mniej niż w połowie kwietnia" - napisano.

Jak wynika z badania, obecnie 54 proc. firm ocenia swoją płynność finansową jako dostateczną, by przetrwać okres powyżej 3 miesięcy. Posiadanie płynności finansowej umożliwiającej działanie powyżej 3 miesięcy deklaruje 70 proc. dużych podmiotów. 37 proc. firm ma środki finansowe umożliwiające działanie firmy przez maksymalnie 3 miesiące. 5 proc. firm nie ma żadnych rezerw finansowych.

PIE zapytało też przedsiębiorców, czy odmrażanie gospodarki wpłynęło na poprawę sytuacji finansowej firm.

Z badania wynika, że 31 proc. firm uznaje, że ich sytuacja poprawiła się w wyniku odmrażania kolejnych gałęzi gospodarki w maju br., 49 proc. firm ocenia, że ich kondycja nie uległa zmianie, zaś 10 proc. firm uznaje, że ich sytuacja pogorszyła się.

Jedna czwarta firm deklaruje, że nie jest w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa ich sytuacji finansowej, wskazując, że może to nastąpić w terminie dłuższym niż rok.

"18 proc. firm deklaruje, że ich sytuacja finansowa odbudowała się do stanu sprzed pandemii. 24 proc. firm nie jest w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa ich sytuacji finansowej – wskazując terminy dłuższe niż rok. 6 proc. firm uznaje, że odbudowa ich sytuacji finansowej nastąpi w ciągu najbliższych trzech miesięcy" - napisano w komentarzu.

"29 proc. podmiotów oczekuje odbudowania pozycji finansowej pod koniec 2020 r. (wrzesień-grudzień). 15 proc. firm uznaje, że odbudowa ich pozycji finansowej dokona się w pierwszych pięciu miesiącach 2021 r." - dodano.

Systematycznie spada odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że systematycznie spada odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia.

"Od pierwszej fali badania w kolejnych pomiarach systematycznie maleje odsetek firm planujących redukcję poziomu zatrudnienia. Od początku kwietnia udział takich firm zmalał z 28 proc. do 5 proc. na koniec maja (-23 pkt. proc.). O 12 pkt proc. wzrósł odsetek firm planujących zwiększenie liczby pracowników: z 2 proc. w początku kwietnia do 14 proc. na koniec maja" - napisano w komentarzu do badania.

W kolejnych etapach odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia wynosił odpowiednio: 28 proc. (I etap), 14 proc. (II etap), 12 proc. (III etap), 8 proc. (IV etap) i 5 proc. (V etap).

Z kolei odsetek przedsiębiorstw, które planują zwiększyć zatrudnienie w kolejnych etapach wynosił odpowiednio: 2 proc. (I etap), 4 proc. (II etap), 8 proc. (III etap), 7 proc. (IV etap) i 14 proc. (V etap).

PIE wskazuje też, że odsetek firm, które dokonały redukcji zatrudnienia w maju (10 proc.) jest nieznanie niższy niż odsetek firm, które dokonały redukcji w marcu i kwietniu (12 proc.).

Systematycznie rośnie też odsetek firm, które planują utrzymanie dotychczasowych płac oraz spada odsetek przedsiębiorstw planujących obniżenie wynagrodzeń swoich pracowników.

Odsetek firm planujących utrzymanie wynagrodzenia w kolejnych etapach wynosił odpowiednio: 36 proc. (I etap), 53 proc. (II etap), 61 proc. (III etap), 66 proc. (IV etap) i 78 proc. (V etap). Odsetek firm planujących obniżenie płac wynosił: 50 proc. (I etap), 34 proc. (II etap), 22 proc. (III etap), 21 proc. (IV etap) i 9 proc. (V etap).

Z badania Polskiego Instytut Ekonomicznego wynika, że 14 proc. firm obniżyło w maju dotychczasowe wynagrodzenia wszystkich pracowników. Obniżenie wynagrodzeń przeprowadziło 22 proc. średnich firm oraz 2 proc. dużych firm. 81 proc. firm nie zmieniło w maju dotychczasowych poziomów płac.

Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 406 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki