Co Kulczyk Investments mógłby kupić za miliard funtów?

Sprzedając akcje SAB Miller, właściciele Kulczyk Investments zainkasowali sumę ponad miliarda funtów. Chociaż zapewne wiedzą, co zrobić z tymi pieniędzmi, postanowiliśmy im nieco doradzić.

(YAY Foto)

5 696 069 280 zł – tyle przy kursach z dzisiejszego poranka warta była kwota, którą Kulczyk Investments pozyskał, sprzedając akcje piwnego giganta (1 003 200 000 GBP).

Kwota ta pozwoliłaby kupić w całości każdą spółkę z GPW spoza grona 25 podmiotów o najwyższej kapitalizacji. Fundusz mógłby przejąć np. Grupę Lotos, Tauron, Energę, Eneę, Alior Bank czy Budimex. W kwocie tej zmieściłby się spokojnie także wciąż popularny wśród użytkowników Bankier.pl CD Projekt. Skoro o tej spółce już mowa, to ostatni zarobek Kulczyków pozwoliłby na kupno 64 mln kopii trzeciej części gry o przygodach wiedźmina Geralta z Rivii.

Kulczyk Investments mógłby także rzucić pozyskane środki na rynek surowców. Niewiele ponad miliard funtów wystarczyłoby na zakup 36,7 tony złota. Odpowiednik 35,7% polskich rezerw pomieściłby się w złotym sześcianie o boku 1,23 metra. Chcąc wesprzeć KGHM, spółka mogłaby kupić 292 978 ton miedzi lub 2667,7 tony srebra.

Spółka spadkobierców Jana Kulczyka znana jest z działalności filantropijnej. Kwota, o której wciąż mówimy, wystarczyłaby na wypłatę 500 złotych 949 344 dzieciom przez 12 miesięcy. Alternatywnie, Kulczyk Investments mógłby pokryć zadłużenie „alimenciarzy” figurujących w monitorach gospodarczych lub też spłacić… 0,7% zadłużenia Skarbu Państwa.

Kilka miliardów złotych przeznaczyć można też na wielką majówkę. Kulczykowie mogliby zaprosić wszystkich obywateli Unii Europejskiej i dać każdemu po 2 bułki, pół kilo kiełbasy wędzonej i 2 piwa (kalkulacje na podstawie najnowszych cen podawanych przez GUS).

Listę rzeczy, które można kupić za 5 696 069 280 zł ciągnąć można bez końca. W komentarzach zachęcamy do przedstawiania własnych propozycji.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~zenek

Z panem Kulczykiem czy rodziną Kulczyk związane są największe afery " prywatyzacyjne " i koncesyjne minionego 25 -cio LECIA. Dziwne, że ABW nie siedzi non stop w tych tematach, a pan redaktor zajmuje się pierdołowatymi pytaniami typu ile bułek Joasia może kupić za 5 złotych.

! Odpowiedz
0 1 ~arek

"afery" wyssane z palca! Wątpię, żeby Kulczyk pozwalał sobie na jakieś przekręty, moim zdaniem to wszystko często wymyślone i nakręcane przez media, jakieś zarzuty bez podstaw... dajcie spokój Kulczykom, a pytanie co mógłby kupić za miliard funtów....co cóż, to jego sprawa i wam nic do tego...

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 9 ~andrzej

A po co "doradzacie"?
Skoro jesteście takimi geniuszami to zaróbcie najpierw taką sumę i później sobie doradzajcie jak ją ulokować.
Co za idiotyczny artykuł, Janusze biznesu po prostu :|

! Odpowiedz
0 15 ~mm

Andrzej, zjedz snikersa.

! Odpowiedz
0 1 ~Janusz

Od dzisiaj zamiast "Janusze biznesu" będziemy nazywać "Andrzeje biznesu"!

! Odpowiedz
7 5 ~hmmm

spłata zobowiązań za alimenciarzy no kurde super inwestycja, ja wiem jedno nie powierzył bym takich pieniędzy dla tzw. "doradców finansowych" czyli ludzi którzy sami nic nie osiągnęli ale mówią innym jak pomnażać majątek

! Odpowiedz
5 18 ~bankier_

Nie wiem skąd takie przekonanie ze jak sprzedał akcje to ZAROBIŁ miliard funtów.
Pewnie bedzie dla was zaskoczeniem ale Kulczyk coś wcześniej WYDAŁ . Różnica pomiedzy tym co ZAINKASOWAŁ a wcześniej WYDAŁ to jest ZAROBEK

Wiem że trudne ale od czego sa internety

! Odpowiedz
2 39 ~Najman

Moja propozycja to skóra Mariusza Pudzianowskiego, bo kiedyś powiedział, że "tanio skóry nie sprzeda".

! Odpowiedz
3 0 ~Pieseł

A oni nie boją się że jakiś Masa lub inny Baranina zapuka i poprosi o procent ??? Ja na ich miejscu z taką forsą siedziałbym cicho

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil