REKLAMA

Cipras do Erdogana: Nie kwestionujcie granic - Grecja nie ustąpi

2016-10-28 21:38
publikacja
2016-10-28 21:38

Premier Grecji Aleksis Cipras ostrzegł w piątek Turcję, aby nie kwestionowała granic ani traktatów międzynarodowych, i zapowiedział, że jego kraj nie zgodzi się na podawanie w wątpliwość przynależności "choćby piędzi greckiej ziemi".

Cipras do Erdogana: Nie kwestionujcie granic - Grecja nie ustąpi / FORUM

Cipras, który przemawiał z okazji święta narodowego na wyspie Ajos Efstratios, nawiązał do deklaracji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który krytykował Traktat z Lozanny podpisany po I wojnie światowej, na mocy którego uznano przynależność wielu wysp na Morzu Egejskim do Grecji.

Turcja walczyła w I wojnie światowej po stronie państw centralnych, które poniosły klęskę.

Przynależność niektórych z wysp i wytyczone wówczas granice morskie są od lat przyczyną nieustannych tarć między obu krajami, mimo że zarówno Grecja, jak i Turcja są członkami NATO.

"My, Grecy, możemy mieć między sobą istotne różnice w poglądach, ale jesteśmy zdecydowani bronić naszej własności i nie negocjować integralności terytorialnej kraju" - podkreślił Cipras.

"Radzimy naszym sąsiadom, aby, jeśli chcą poprawić historię, zrobili to wraz z nami w pozytywnym sensie i zakończyli okupację Cypru" - dodał szef greckiego rządu.

Podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych pod koniec września Cipras powiedział, że traktat podpisany w 1923 roku w Lozannie, "uznany wówczas za zwycięstwo", zmusił Turcję do "oddania wysp znajdujących się o rzut kamieniem od jej wybrzeży".

Traktat z Lozanny, który wytyczył granice Turcji, pozwolił ukształtowanemu wówczas państwu zatrzymać znacznie więcej terytoriów Imperium Otomańskiego niż podpisany trzy lata wcześniej w Sevres, który nigdy nie wszedł w życie.

Spory o kilka wysepek, która Turcja nazywa "szarą strefą", a Grecja uważa za swe suwerenne terytoria, oraz o niektóre inne terytoria i przestrzeń powietrzną w strefie granicznej trwają nieprzerwanie od lat siedemdziesiątych ub. stulecia i doprowadziły dwukrotnie - w 1987 i 1996 roku - do konfliktów zbrojnych. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki