REKLAMA

Ciężki dzień dla niemieckiego inwestora

2019-03-20 13:07
publikacja
2019-03-20 13:07
Ciężki dzień dla niemieckiego inwestora
Ciężki dzień dla niemieckiego inwestora
fot. REUTERS / / FORUM

W środę DAX zniżkuje o ponad 1%, negatywnie wyróżniając się na tle pozostałych europejskich indeksów. Przyczyną są silnie zniżkujące walory Bayer AG oraz spółek motoryzacyjnych.

Akcje Bayer AG we wtorek wczesnym popołudniem zniżkowały o przeszło 12%. To pokłosie informacji ze Stanów Zjednoczonych, gdzie sąd w San Francisco wydał wyrok obciążający spółkę za domniemaną szkodliwość środka ochrony roślin, przez lata produkowanego przez amerykański koncern Monsanto. Bayer przejął Monsanto w 2018 roku, płacąc za amerykańską firmę 63 mld dolarów. Dla akcjonariuszy Bayera to najgorszy dzień od 16 lat.

Drugim motorem spadków we Frankfurcie są spółki motoryzacyjne. Akcje BMW tanieją o blisko 5%, a notowania VW i Daimlera zniżkują po ok. 2%. Przyczyną były doniesienia z BMW. Bawarski producent samochodów zapowiedział spadek zysku operacyjnego o 10% i ogłosił potężny program redukcji kosztów. Tego typu wiadomości zwykle oznaczają spore kłopoty dla całej branży.

W rezultacie w środę o 12:50 DAX zniżkował o 1,22% i był drugim najgorzej spisującym się indeksem w Europie. Gorzej radziła sobie jedynie giełda w Sofii, gdzie główny indeks spadał o 1,9%. Natomiast na pozostałych głównych parkietach Starego Kontynentu nastroje były neutralne: londyński FTSE100 i mediolański FTSE MIB były notowane na poziomach z wtorkowego zamknięcia, a paryski CAC40 tracił zaledwie 0,1%.

KK

Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pusiol
A dla mnie to byl piekny dzien bo od wczoraj ukladalem szorty i szorty i szorty. I nie zaluje tym bardziej jak spadaja takie spolki jak Bayer i jego kancerogenny syf.
jes
W Europie na pewno takiej szkodliwości nie było. To działało tylko poza granicami EU :)
kerad_
Dziwnym trafem odszkodowania od Monsanto posypały się jak przejął go Bayer . Wcześniej Roundup nie był szkodliwy :-)
h3rlitz
I dziwnym trafem pewnie będą wynosić tyle, ile Bayer zapłacił za całe Monsanto....
grzegorzkubik
Eee wystarczyło zagrać na spadek:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki