REKLAMA

Ciech spodziewa się ok. 500-600 mln zł nakładów inwestycyjnych

2023-05-26 12:38
publikacja
2023-05-26 12:38

Ciech spodziewa się, że w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 500 - 600 mln zł - poinformowali przedstawiciele grupy. Spółka chce umocnić lub obronić pozycję rynkową mimo trudniejszej sytuacji makroekonomicznej.

Ciech spodziewa się ok. 500-600 mln zł nakładów inwestycyjnych
Ciech spodziewa się ok. 500-600 mln zł nakładów inwestycyjnych
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Spodziewamy się od 500 do 600 mln zł nakładów inwestycyjnych. Lwia część jest na inwestycje rozwojowe, o szybkim okresie zwrotu, pozwalające produkować efektywniej, dając nowe produkty" - powiedział na konferencji Kamil Majczak, członek zarządu Ciechu, który od 27 maja będzie pełnił w spółce funkcję prezesa.

Ciech prognozuje, że w 2023 roku osiągnie skonsolidowaną EBITDA znormalizowaną w przedziale 860 mln zł - 920 mln zł, a przychody znajdą się w przedziale 5.950 mln zł - 6.350 mln zł.

"To był nasz cel strategiczny na kolejny rok (cel 870-930 mln zł znormalizowanej EBITDA w 2024 roku - przyp. PAP Biznes), więc to bardzo dobra, ambitna prognoza, ale realistyczna" - powiedział Majczak.

Poinformował, że Ciech będzie walczyć o obronę pozycji rynkowej.

"Sytuacja makro nie jest łatwa, ale naszym głównym celem jest utrzymanie lub wzmocnienie pozycji rynkowej na naszych kluczowych rynkach" - powiedział członek zarządu.

W I kwartale 2023 roku wolumen sprzedaży sody spadł o 20 proc. rok do roku.

"Naszą odpowiedzią jest komercjalizacja pozostałych produktów segmentu, np. soli, optymalizacja kosztowa produkcji i aktywne poszukiwanie nowych rynków zbytu, negocjacje z klientami" - powiedział Kamil Majczak.

"Niższy wolumen wiąże się z presją na obniżenie cen sody. Mamy większą otwartą pozycję na surowcach niż zwykle, by móc elastycznie reagować na sytuację na rynku. Negocjujemy z dostawcami surowców. Inwestujemy w transformacje operacyjną" - dodał.

Jak wskazał, biznes "Agro" znajduje się pod presją osłabienia popytu za sprawą spadku opłacalności produkcji rolnej, wysokiego stanu zapasów środków ochrony roślin po zeszłorocznych suszach.

"Aktywnie wspieramy sprzedaż przez działania marketingowe i działania z dystrybutorami" - powiedział członek zarządu.

Dodał, że firma szuka nowych źródeł surowców w Chinach i Indiach.

Jak poinformował, na rynku "Agro" doszło do zaostrzenia konkurencji. Spółka chce wykorzystać narzędzia IT.

"W pozostałych segmentach sytuacja makroekonomiczna jest podobna" - powiedział Majczak.

W pierwszym kwartale znormalizowana EBITDA Ciechu wyniosła 216,9 mln zł wobec 229,4 mln zł rok wcześniej. Przychody Ciechu ukształtowały się na poziomie 1.730,2 mln zł, ponad 39 proc. wyżej rdr.

Majczak poinformował, że priorytetem zarządu na kolejne lata jest doskonałość operacyjna i optymalizacja procesów technologicznych, transformacja energetyczna i dekarbonizacja oraz rozwój portfela produktów.

W czwartek prezes Ciechu Dawid Jakubowicz i członek zarządu Jarosław Romanowski zrezygnowali ze stanowisk ze skutkiem na koniec dnia 26 maja 2023 r. Rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa Kamila Majczaka, a do zarządu powołany został Marcin Puziak. (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
KI przepłaciła za akcja Ciech, teraz zwiększa inwestycja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki