REKLAMA
NIE PRZEGAP

Chiny znów największym wierzycielem USA

2015-05-18 09:08
publikacja
2015-05-18 09:08
Chiny znów największym wierzycielem USA
Chiny znów największym wierzycielem USA
fot. Alvinge / / YAY Foto

Zaledwie jeden miesiąc trwało japońskie panowanie wśród największych wierzycieli USA. Na fotel lidera powróciły Chiny.

„Ruchy tektoniczne” mające miejsce na rynku amerykańskiego długu, o których pisaliśmy miesiąc temu, nie zwalniają tempa. Przeciwnie, nie tylko w czołówce zestawienia dochodzi do ciekawych zmian.

W marcu w rękach zagranicznych wierzycieli znajdowały się amerykańskie obligacje o wartości 6,176 biliona dolarów. To wynik o 13,1 mld USD wyższy niż w lutym i o 227,5 mld USD wyższy niż rok wcześniej.

Wnioskiem numer jeden płynącym z najnowszych danych Departamentu Skarbu jest ponowne odwrócenie kolejności na samym szczycie zestawienia. Stan posiadania Chin wzrósł o 37,3 mld USD (+3% m/m) do 1261 mld USD w efekcie czego kraj ten zdetronizował Japonię, której przybyło jedynie 2,5 mld USD (+0,2% m/m).

Japońskie „panowanie” potrwało więc tylko jeden miesiąc – wcześniej palmę pierwszeństwa nieprzerwanie przez 6,5 roku dzierżyło Państwo Środka. Warto dodać, że w przypadku Chin był to pierwszy wzrost od 7 miesięcy oraz najwyższy miesięczny wzrost od lutego 2013 r.

Nie mniej ciekawie rysują się zmiany zachodzące w reszcie stawki. Ubiegłoroczna sensacja – Belgia – zmniejszyła stan posiadania aż o 92,5 mld USD (-26,8%). Zdaniem „FT” na dane dotyczące tego kraju wpływają jednak transakcje, w których pośredniczy m.in. Euroclear Bank obsługujący głównie podmioty zagraniczne. Niewykluczone więc, że w kolejnych miesiącach Belgia powróci na miejsce bardziej zbieżne z siłą gospodarki czy sektora finansowego tego kraju.

Rolę pośredników spełniają także karaibskie centra bankowe, z których odpłynęło 57,6 mld USD (-16,4%). W związku z tymi ruchami, pozycję numer 3 objęli eksporterzy ropy naftowej. Inny wierzyciel, o którym ostatnio było głośno – Rosja – nieco zwiększył stan posiadania, do poziomu 69,9 mld USD.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~wet
oj widac ze ameryka sie zeszmaciła jak europa brawo niech nas golą frajerzy
~anonim
Dlatego Europa jest na prostej drodze do kolejnego konfliktu przeciwko nam. Ktoś na pewno powie ale USA ma większe długi niż Europa tylko:
Należy przyjrzeć się konstrukcji długu USA który znacząco różni się od Europejskiego.
Europejski dług wynika głównie z rozbuchanej polityki pro społecznej, amerykański jest tworzony na korzyść
Dlatego Europa jest na prostej drodze do kolejnego konfliktu przeciwko nam. Ktoś na pewno powie ale USA ma większe długi niż Europa tylko:
Należy przyjrzeć się konstrukcji długu USA który znacząco różni się od Europejskiego.
Europejski dług wynika głównie z rozbuchanej polityki pro społecznej, amerykański jest tworzony na korzyść nie tylko świata ale przede wszystkim na korzyść USA. Największe instytucje trawiące tam pieniądze to NASA i Pentagon, no nie oszukujmy się bycie liderem militarnym w skali Światowej i loty w kosmos swoje kosztują. Również prowadzenie konfliktów i tworzenie baz wojskowych na całym świecie tez swoje kosztuje. Dzięki temu nie tylko są twórcami wszelakich technologii które dopiero od nich zostają eksportowane na cały świat, ale również nie muszą się obawiać otwartej wojny ze strony innych państw, a przynajmniej lista takich zagrożeń jest 1000 krotonie mniejsza niż w przypadku innych krajów np. biednej Polski. Nie bez znaczenia jest również fakt że Ameryka swoje surowce magazynuje a z reszty świata skupuje. Gdyby jakiegoś surowca zabrakło na świecie u nich będą pokaźne rezerwy. I przede wszystkim te trzy rzeczy u nich generują dług. W przypadku Europy dług rośnie przez coraz większą opiekę państwa która nie jest w stanie być w 100% pokrywana z podatków, w odróżnieniu od nich my skończymy z samym długiem którego środki zwyczajnie zostaną przejedzone i za kilka lat się o nich zapomni.
~anonim odpowiada ~anonim
Po za tym gospodarka amerykańska jest połączona z Europejską i nie tylko. Dolary wciąż są środkiem płatniczym w wielu krajach, do tego dochodzi duży export amerykańskich produktów. Upadek tego jednego państwa pociągnął by za sobą całą resztę, dlatego to jest jedyny bankrut który nigdy nie zbankrutuje i dlatego tak chętnie skupuje Po za tym gospodarka amerykańska jest połączona z Europejską i nie tylko. Dolary wciąż są środkiem płatniczym w wielu krajach, do tego dochodzi duży export amerykańskich produktów. Upadek tego jednego państwa pociągnął by za sobą całą resztę, dlatego to jest jedyny bankrut który nigdy nie zbankrutuje i dlatego tak chętnie skupuje się długi USA.
~Coroner
I dla tego twierdzę że: Złoto to kajdany dla bankierów i polityków. Dlatego 15 sierpnia 1971, prezydent Nixon jednostronnie zlikwidował zewnętrzną wymienność dolara na złoto, zaznaczając że to tylko tymczasowo, hahaha. Niestety po 44 latach drukowania bez opamiętania światowy system został ostatecznie dorżnięty. W tym roku na jesieni I dla tego twierdzę że: Złoto to kajdany dla bankierów i polityków. Dlatego 15 sierpnia 1971, prezydent Nixon jednostronnie zlikwidował zewnętrzną wymienność dolara na złoto, zaznaczając że to tylko tymczasowo, hahaha. Niestety po 44 latach drukowania bez opamiętania światowy system został ostatecznie dorżnięty. W tym roku na jesieni spodziewajmy się niespodzianki, bo skorumpowany zachodni system walutowy świata imploduje. USA do poskromnienia niepokojów społecznych jakie wybuchną z tego powodu już jest militarnie przygotowane. Gorzej z Europą i Japonią. Chiny przejdą transformację z łatwoscią bo ich ludowa waluta zostanie podparta złotem. Tak samo Rosja zyska ekonomicznie. Tak wiem dla niektórych to może być szokiem, bo w wyrośli w zainfekowanym systemie, i przyjęli ciągły dodruk jako normalną prawidłowość rozwojową. Pamiętajmy duże zmiany i rewolucje zawsze wychodzą od dołu. Rządy jedynie w kryzysowych sytuacjach mogą je eskalować, ponieważ tak są zaplanowane gospodarki, które nie mają pokrycia w twardej walucie a oparte są na długu. Zawsze musi występować zaplanowana inflacja która w rezultacie prowadzi do rozpierduchy. Czyli malwersant malwersanta malwersacją pogania.
~Coroner
„Zagraniczni wierzyciele USA” - „Wartość amerykańskiego długu w mld dolarów” Hahaha jak to ładnie przypudrowanie i dużo lepiej brzmi od Np. USA najbardziej zadłużonym państwem świata, Albo, Rosyjskie zadłużenie to mały pikuś przy USA. Czy, Dług USA niemożliwy do spłacenie bez ogłoszenia bankructwa tego kraju. I dramatyczne, bankrut „Zagraniczni wierzyciele USA” - „Wartość amerykańskiego długu w mld dolarów” Hahaha jak to ładnie przypudrowanie i dużo lepiej brzmi od Np. USA najbardziej zadłużonym państwem świata, Albo, Rosyjskie zadłużenie to mały pikuś przy USA. Czy, Dług USA niemożliwy do spłacenie bez ogłoszenia bankructwa tego kraju. I dramatyczne, bankrut świata USA ciągnie rynki światowe w dół. Dyplomacja ekonomiczna karze nam dostrzegać jeszcze „Wartość amerykańskiego długu”Hahaha. A ja twierdzę że: Dyplomacja finansowa, to przekonać kogoś do nieopłacalnej inwestycji, w taki sposób aby z góry odczuwał podniecenie z przypływu fortuny.
~Stefan
To wszystko skończy się kiedyś wojną.
~gg
Niech się martwi ten, co dał, a nie ten, co brał... I co im kto zrobi?
~bandit
usa - kraj bankrut żyjacy za kasę reszty świata.................

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki