REKLAMA

Chiny zadłużają się na potęgę

2020-11-30 08:00
publikacja
2020-11-30 08:00
fot. ALY SONG / Reuters

W obliczu covidowego kryzysu Chiny stawiają na sprawdzone rozwiązania. Na koniec września zadłużenie Państwa Środka sięgnęło 335 proc. PKB i było aż o 35 p. proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych Institute of International Finance. Tak wysokiego skoku długu nie zanotowano nawet w 2009 r., tyle że wówczas wzrost PKB był wyraźnie szybszy.

Podobnie jak przy okazji globalnego kryzysu finansowego ponad dekadę temu i tym razem ciężar zadłużenia wzięły na siebie firmy niefinansowe. Co ciekawe i w 2009 r. i 2020 r. wchodziły one po kilku latach delewarowania. W okresie październik 2019-wrzesień 2020 zadłużenie przedsiębiorstw wzrosło z 150 do 166 proc. PKB - szacuje IIF.

Dzięki temu Chiny mogły przetrwać lockdown i rozruszać działalności po odmrożeniu gospodarki nie tylko kosztem zwiększania długu publicznego. Choć ten i tak poszedł mocno w górę: z 53 proc. PKB rok wcześniej do 63 proc. PKB na koniec września. Warto jednak wspomnieć, że zgodnie z "chińską charakterystyką" granica miedzy państwem a biznesem (nie tylko tym formalnie kontrolowanym przez władze) jest bardzo cienka.

Jak szacuje IIF, wzrósł również lewar gospodarstw domowych (z 54,4 proc. do 59,8 proc.) i sektora finansowego (z 42,8 proc. do 46,9 proc. PKB).

/ Bankier.pl na podstawie danych IIF

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mirek6504
Wchodzę na ,, world debet clock,,, a tam nie ma takich informacji ,skąd to się wzięło na finansowym portalu .
luxferre
63% PKB w normalnych czasach to rzeczywiście byłoby na potęgę, ale uwzględniaj dług publiczny USA, Japoni, czy jakiegokolwiek dużego kraju, to raczej praktycznie brak długu.
ajwaja
Po to maja biliony kasy, jesli jest problem np.
A teraz stymuluja tez swój rynek, kiedy na swiecie jest gorzej
PKB +2% w 2020 to np. 6% mniej niz bez Corony i innych kryzysów

Maja idealne warunki do inwestycji u siebie, swoja kasa, swoje banki, swoja produkcja, a ludzi jak w USA + UE +plus, biora wszystko + inwestycje panstwa
hfjdj
W PRL też wszystko mieliśmy swoje.
m00zyk
Ale GDZIE się zadłużają? U kogo? Bo to jest ważne, wiecie...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki