REKLAMA

Chiny mają kolosalny wpływ na Polskę

Łukasz Piechowiak2015-08-26 12:03główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-08-26 12:03
Chiny mają kolosalny wpływ na Polskę
Chiny mają kolosalny wpływ na Polskę

Sytuacja w Chinach ma kolosalny wpływ na polską gospodarkę. Recesja w tym kraju oznaczać będzie, że czołowe polskie spółki odnotują słabsze wyniki, a to oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Mniejsze wpływy do budżetu oznaczają cięcia wydatków.

- Myli się ten, kto uważa, że sytuacja w Chinach nie będzie miała wpływu na realną gospodarkę w Polsce. Jeżeli KGHM sprzeda mniej miedzi to stracą nie tylko inwestorzy na kursie akcji, ale przede wszystkim państwo otrzyma mniejszą dywidendę i wpływy z podatków. Polskie przedsiębiorstwa eksportują nie tylko żywność, ale też różnego rodzaju towary przemysłowe. Mniejszy portfel zamówień oznacza mniejsze zyski, a to przekłada się bezpośrednio na płace pracowników tych firm. Jeżeli traci polska giełda to nie pozostanie to bez wpływu na kurs złotego. Słaby złoty oznacza droższe paliwo, wyższe koszty transakcyjne i ogólnie wzrost cen wielu produktów, które codziennie kupujemy w sklepach - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Dane gospodarcze z Chin są bardzo niepokojące. Załamanie na giełdzie w Szanghaju to znak, że inwestorzy obawiają się, że w Państwie Środka faktycznie mamy do czynienia z recesją, a wzrost PKB w tym kraju wynosi nie 7%, a ok. 6%. Wyniki PMI dla tego kraju były najniższe od 6 lat. Dodając do tego "wojny walutowe" istnieje faktyczna obawa, że kryzys chiński negatywnie odbije się na Polsce.

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~NIE
Naprawdę Chiny mają duży wpływ na Polskę , skąd pan ma takie wyczerpujące informacje. A tak serio lecz się pan tyle szkół kończyć aby być w stanie powiedzieć tyle co ja wiem bez większych wysiłków. Dno dno i dno. Miłego dnia życzę. :)
~mak
nastepny wieszcz, facio jestes zalosny jak twoj krawat
~DW
Jakoś jak giełda chińska rosła o 300% to u nas spadało. A kiedy tam spada po solidnych wzrostach to u nas też :)
gdzie tu sprawiedliwość??
~Morgan
Jakby autor choć 1 minutę poświęcił na raport kw KGHM to by wiedział nieuk, że Struktura przychodów wg rynków zbytu w I półroczu 2015 dla Chin wynosi raptem 11%, Niemcy 16%, Polska 25%, inne kraje 24%, USA 9%, Czechy 8%, UK 7%.
aggressive
Wychodzi na to, że cały świat ma ogromny wpływ na nasz kraj, tylko nie my sami, bo złodzieje dbają o swoje interesy.
~nato
Jeśli Chiny mają taki wpływ na Polskę do dlaczego nie było wzrostu ekonomicznego wtedy kiedy było i nich rewelacyjnie ? artykuł napisany po to aby lemingoza i polskie murzyny zacisnęły sobie pasa na szyi.
~Lomax
Mają, lecz wybitnie niekorzystny. Powinno to wszystko upaść. Wrócić do normalności.
~żart
Chiny i tak "zaleją" świat (chcąc,niechcąc- taka wola Cesarza).
Cesarza nie ma- ale nauka "pozostała".
~eurofan
jaki wpływ? eksport do Chin to 7 mld zł w 2014 - niewiele ponad 1 proc. Niech spadnie o połowę. Nikt nie zauważy tego.
~Majorian
Polska najwięcej eksportuje do Niemiec te z kolei do .. Chin. Moim zdaniem więcej od KGHM straci górnictwo i hutnictwo

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki