REKLAMA

Chiny: kryptowaluty są nielegalne. Bitcoin i spółka tanieją

2021-09-24 13:22
publikacja
2021-09-24 13:22
Chiny: kryptowaluty są nielegalne. Bitcoin i spółka tanieją
Chiny: kryptowaluty są nielegalne. Bitcoin i spółka tanieją
fot. vectopicta / / Shutterstock

Ludowy Bank Chin przypomniał Chińczykom – a zarazem całemu światu – że jakiekolwiek transakcje związane z kryptowalutami są w Państwie Środka nielegalne i będą surowo zwalczane.

W datowanym na 15 września komunikacie, który opublikowany został dopiero dziś, chiński bank centralny bez ogródek wypowiada się na temat kryptowalut. Zdaniem LBC, wszelkie działania związane z tymi aktywami są nielegalne.

- W ostatnim czasie doszło do wzrostu liczby transakcji spekulacyjnych, co godzi w porządek gospodarczy i finansowy, wspiera nielegalne i kryminalne działania, takie jak hazard, nielegalne zbiórki pieniędzy, oszustwa, piramidy finansowe czy pranie pieniędzy – czytamy we wstępie.

Jak dodano, „wirtualne waluty, takie jak bitcoin, ether czy teda, nie mają takiego samego statusu jak legalna waluta – są nielegalne i nie powinny być wykorzystywane jako waluta”.

Chińskie władze podobną łatkę przykleiły wszelkiej działalności firm z branży kryptowalutowej, a także oferowania obywatelom ChRL dostępu do oferty zagranicznych firm z tego sektora.

- Wszystkie podmioty angażujące się w nielegalne praktyki finansowe stanowiące przestępstwo, będą zgodnie z prawem pociągnięte do odpowiedzialności karnej – dodał bank centralny.

Ludowy Bank Chin dodał, że usprawnił system monitorowania transakcji kryptowalutowych, tak aby eliminować nielegalne praktyki oraz spekulację. Obserwacją objęte są m.in. instytucje finansowe, które otrzymały zakaz oferowania usług podmiotom z branży kryptowalutowej.

Ostre stanowisko chińskiego banku centralnego raczej nikogo nie powinno dziwić, ponieważ Państwo Środka od dawna prowadzi antykryptowalutową krucjatę. Jednym z jej elementów było np. uderzenie w firmy „wydobywające” kryptowaluty, do czego doszło w pierwszej części tego roku. O tym, że Ludowy Bank Chin zamierza jeszcze aktywniej zwalczać ten segment rynku spekulowano też w ostatnich tygodniach.

Doniesienia z Chin nie są może bardzo szokujące, lecz z całą pewnością nie budują pozytywnego sentymentu wokół kryptowalut. Po 13:15 na rynku kryptowalut dominują spadki. Kurs bitcoina spadł z 45 000 USD przed południem do 41 200 USD, tracąc ponad 5,5 proc. W ciągu ostatnich 7 dni najpopularniejsza kryptowaluta jest na minusie o 13 proc.

CoinDesk

Jeszcze większe spadki ma za sobą drugi na liście Ethereum (-10 proc. dziś, -20 proc. w tydzień) czy popularny w pierwszych miesiącach tego roku Dogecoin (-10 proc. dziś, -18,5 proc. w tydzień).

W handlu przedsesyjnym taniały także akcje spółek z Wall Street mocno związanych z biznesem kryptowalutowym: Coinbase (-4 proc.), MicroStrategy (-6 proc.) czy Riot Blockchain (-8,5 proc.).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (62)

dodaj komentarz
btcmax
Chiny strzelają sobie w stopę
btcmax
Zmienią zdanie jak będzie ostatni etap hossy, jak poprzednio
jan888
Chiny doskonale rozumieją, że funkcjonalność kryptowalut jest praktycznie zerowa i że jest to jedynie internetowe, wysoko zlewarowane kasyno, które gigantyczne ilości energii, i służy do naciągania naiwnych. Brawo Chiny.
nonnn
precz z Chinami:), nie wiem jak oni sobie poradza w swiecie jak blokuja nowoczesne technologie, komunizm im w d**ch manieszal:))
lightning_network
Chiny: kryptowaluty są nielegalne.
Bitcoin: 42.5k USD (-5% LOL)
itso_cien_na_sciane
z cyklu bankier.pl nie daje rady

źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/piotr-patkowski-zaskoczyl-wygladem-nowy-image-wiceministra/5c221js#slide-1
itso_cien_na_sciane
a co tam dziś w Australii czy wszystko gra hahaha ?
raf2004
oczywiście oprócz MAKAO
raf2004
Chyba jutro Korea Pn. Zrzuci bombę wodorową na MAKAO
lightning_network
Twitter wczoraj wprowadził płatności Bitcoinem stop Komuchy z Chin to zamordyści stop Bitcoin ma wartość energii niezbędnej do jego uzyskania stop Banknot NBP/FED ma wartość papieru na którym jest wydrukowany stop Moda na Bitcoina przeminie - gdy przeminie moda na Internet stop ;)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki