REKLAMA

Miliardowa inwestycja Chińczyków w złoto

2019-12-04 09:50
publikacja
2019-12-04 09:50

Chińska spółka Zijin Mining uzgodniła przejęcie notowanego na giełdzie w Kanadzie producenta złota Continental Gold za miliard dolarów - informuje "Financial Times". Dzięki temu uzyska dostęp do zasobów ponad 100 ton złota w Kolumbii.

Kopalnia Buritica w Kolumbii / fot. JULIA SYMMES COBB / Forum

Chińczycy zapłacą 5,50 dol. kanadyjskich za akcję Continental Gold, 13 proc. więcej niż kosztowała ona na zamknięciu notowań w piątek. Obecnie walor kosztuje 5,33 CAD. Swoje niespełna 20-proc. udziały w spółce sprzeda również największy producent złota na świecie - amerykański Newmont Goldcorp. Za pakiet akcji i obligacji spółki dostanie 260 mln dol.

Analitycy zwracają uwagę na przyspieszającą konsolidację w sektorze. W ubiegłym roku Barrick Gold przejął Rangold Resources, a w styczniu Newmont Mining zakupił Goldcorp. Powstały Newmont Goldcorp jest największym producentem złota na świecie pod względem wyceny rynkowej, produkcji i zasobów. W listopadzie kanadyjski Kirkland Lake Gold uzgodnił akwizycję Detour Gold za 3,7 mld dol.

Continental rozwija projekt kopalni Buritica w Kolumbii. Pod ziemią ma się tam znajdować ponad 160 ton złota. Produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku i sięgnąć niespełna 8 ton rocznie po koszcie ok. 600 dolarów amerykańskich za uncję.

To kolejna inwestycja zagraniczna Zijin Mining, chińskiego producenta metali, szczególnie aktywnego na Bałkanach. Wcześniej w tym roku Chińczycy zakończyli proces akwizycji kanadyjskiego producenta złota Nevsun Resources za 1,4 mld dol., przejmując takie aktywa jak: udziały w Timok Project w Serbii, gdzie wydobywana będzie miedź i złoto, czy kopalnię miedzi i cynku w Erytrei. Przed miesiącem spółka informowała o kolejnej akwizycji aktywów w Serbii - za 390 mln dol. uzyskał dostęp do złóż miedzi i złota od Freeport McMoran.W ubiegłym roku Zijin wyłożył 1,26 mld dol. na największą kopalnię miedzi w Serbii wraz z hutą.

Zijin Mining jest notowany na giełdach w Szanghaju i Hongkongu - kapitalizacja wynosi ok. 12 mld dol. Spółka szacuje, że w jej posiadaniu znajduje się zasoby złota przekraczające 2000 ton. W portfelu ma liczne kopalnie złota, miedzi i cynku za Murem oraz za granicą. Obok wcześniej wspomnianych aktywów, Chińczycy wydobywają złoto w Papui-Nowej Gwinei, rozwijają miedziowy projekt w Demokratycznej Republice Konga czy produkują cynk w Rosji. Kopalnia Kamoa w DRK ma być największą kopalnią miedzi w Afryce i czwartą na świecie.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
fermax
Czyli wynika z tego ze całe to S K O to była sciema kto oszczedzał i patrzył w swoje 32 cale kupione za swoją kase ten FRAJER.....No no ciekawe kiedy nasi teoretyczni celebryci/rokefelerci zaczną skakac z okien nieswoich domów bo ktoś na ich miejce zatrudnił robota... który nie pierdzi, nie zachodzi w ciąze i nie Czyli wynika z tego ze całe to S K O to była sciema kto oszczedzał i patrzył w swoje 32 cale kupione za swoją kase ten FRAJER.....No no ciekawe kiedy nasi teoretyczni celebryci/rokefelerci zaczną skakac z okien nieswoich domów bo ktoś na ich miejce zatrudnił robota... który nie pierdzi, nie zachodzi w ciąze i nie bierze L4 bo jedzie na suma do Portugalii...
derlo
jesli to prawda o kosztach 600$ / oz za wydobycie to chyba to idioci sprzedaja albo ktos znowu wzial w lape. Swoja droga , czy udzialowcy sie zgodza ? Musi byc 2/3 wiekszosc. To juz druga tak wielka operacja w zloto . Tydzien temu Detour Gold - za prawie 5 mld $ !!!
aaron_szechter
Już w podziemiach synagog wszystko złoto leży.
Amunicje przenoszą czarni przemytnicy.
Naradzają się szeptem berlińscy bankierzy,
Dzwoni tajny telefon z warszawskiej bożnicy.
(Julian Tuwim, Anonimowe Mocarstwo)
nonnn
datego BTC wygrywa ze zlotem tutaj wirtualni gornicy nie nakopia wiecej jak w zapisach.
januszcebulak
Prawdziwi górnicy nie też wykopią więcej złota niż jest w ziemi...
talmud
....historia kolem sie toczy - wkrótce wrócimy do parytetu zlota.....oy vey bedzie sie działo.....LOL
wektorwg
A ty do wrócisz do kurnej chaty....

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki