REKLAMA

Fabryka świata się przegrzewa. Doleje paliwa do inflacyjnego ognia

Maciej Kalwasiński2021-06-09 09:52analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-09 09:52
Fabryka świata się przegrzewa. Doleje paliwa do inflacyjnego ognia
Fabryka świata się przegrzewa. Doleje paliwa do inflacyjnego ognia
fot. Liu Kun / / Forum

Ceny produktów opuszczających fabryki w Chinach rosną w najszybszym tempie od ponad dekady. To dodatkowe paliwo dla przyspieszającej inflacji w innych krajach, także w Polsce.

Aż o 9 proc. rdr wzrosły w maju ceny producentów w Państwie Środka - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Tak szybkiego tempa wzrostu nie notowano za Murem od blisko 13 lat.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Inflację PPI napędzają drożejące surowce, szczególnie w odniesieniu do pandemicznego dołka z zeszłego roku - ropa, żelazo czy miedź były w ubiegłym miesiącu nawet ponad dwukrotnie droższe niż rok wcześniej. Dodatkowo w kraju i za granicą gwałtownie wzrósł popyt na towary wytwarzane w fabryce świata. A ta w wielu sektorach pracuje już pełną parą i nie jest w stanie zwiększyć tempa ze względu na niedobory komponentów, pracowników czy zakłócenia w łańcuchach dostaw. W efekcie producenci mają do wyboru: przerzucić wzrost kosztów produkcji na odbiorców lub zredukować marże. Niektórzy decydują się na ograniczenie działalności, gdyż przy tak wysokich kosztach przynosi ona straty.

Wzrosty cen towarów opuszczających chińskie fabryki mogą się rozlać na pozostałe zakątki globu. Chiny są największym eksporterem świata - w tym roku mogą sprzedać za granicę dobra za rekordowe 3 biliony dolarów. Ceny produktów zza Muru dodatkowo napędzają rekordowe koszty transportu czy umocnienie juana (przekładające się na wzrost kosztów produkcji wyrażonych w walucie obcej, np. dolarze). Z kolei po stronie popytowej inflację napędza utrzymujące się na wysokim poziomie zapotrzebowanie konsumentów na przeróżne dobra z fabryki świata, np. elektronikę.

Próby stłumienia rosnących cen, zanim uderzą one mocniej po kieszeni konsumentów, podjął Pekin. Premier Li stwierdził, że władze rozprawią się z "nadmierną spekulacją", firmami angażującymi się w zmowę, dezinformację i gromadzenie zasobów. Od tamtej pory globalny rajd surowców wyraźnie przyhamował. Widać też oznaki zacieśniania na rynku finansowym, co ogranicza dostęp do kapitału dla spekulantów. To wraz z efektem bazy (w czerwcu i lipcu zeszłego roku ceny odbijały już z pandemicznego dołka) powinno przełożyć się na spowolnienie wzrostu cen producenckich, przynajmniej jeśli ceny surowców znów nie zaczną wyraźnie przyspieszać bądź popyt utrzyma się na tak wysokim poziomie, że skłoni biznes do gwałtownego odbudowywania marż.

O ile chińska inflacja PPI jest głównie efektem wzrostu cen surowców (z tej perspektywy Chiny są "importerem inflacji" jako największy na świecie importer surowców), to inflacja CPI, czyli konsumencka, zależy głównie od zmian cen wieprzowiny. A te wyraźnie zniżkują po gwałtownych wzrostach w drugiej połowie 2019 r. i pierwszej połowie 2020 r. wywołanych przez afrykański pomór świń. Dzięki temu inflacja CPI wynosi na razie tylko 1,3 proc. rdr wobec 0,9 proc. miesiąc wcześniej. W kolejnych miesiącach będzie jednak zapewne nadal przyspieszać.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
demeryt_69
Wyższe ceny produktów opuszczających CHRL, to mniejsze zyski zachodnich korporacji, które tam przeniosły produkcję - co to ma wspólnego z napędzaniem inflacji poza Chinami?
bearcoin_net
W uproszczeniu to leci tak: Wyobraź sobie że masz firmę i wszyscy na świecie uzywają produktów twojej firmy. Zlecasz produkcje w Chinach, potem Chińczycy mówią: sorry, ale teraz podnosimy ceny produkcji o 10%. Ty podnosisz cenę swoim klientom o 10% albo stajesz się świętym mikołajem. W praktyce nikt nie staje się świętym W uproszczeniu to leci tak: Wyobraź sobie że masz firmę i wszyscy na świecie uzywają produktów twojej firmy. Zlecasz produkcje w Chinach, potem Chińczycy mówią: sorry, ale teraz podnosimy ceny produkcji o 10%. Ty podnosisz cenę swoim klientom o 10% albo stajesz się świętym mikołajem. W praktyce nikt nie staje się świętym mikołajem i cena końcowa rośnie = inflacja rośnie.

Dalej masz inne tematy z cyklu a jak popyt globalny spadnie to gospodarki się kurczą... ale to już są inne historie...
itso_argumentum_ad_ignorantiam
1) nić bo czynniki inflacyjne są niezależne od siebie za wszystko trzeba winić związki zawodowe zawodowe :D

''inflacja pchana przez koszty - Według teorii Keynesa inflacja pchana przez koszty jest wywoływana przez związki zawodowe, które wymuszają podwyżki płac skutkujące wzrostem kosztów wytworzenia
1) nić bo czynniki inflacyjne są niezależne od siebie za wszystko trzeba winić związki zawodowe zawodowe :D

''inflacja pchana przez koszty - Według teorii Keynesa inflacja pchana przez koszty jest wywoływana przez związki zawodowe, które wymuszają podwyżki płac skutkujące wzrostem kosztów wytworzenia lub przez monopole, które podnoszą nieograniczenie ceny swoich produktów dla realizacji wyższych zysków.''

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Inflacja

2) Koszty inflacji

3) Wpływ wzrostu cen towarów importowanych na rozwój inflacji jest tym większy, im większy jest udział handlu zagranicznego w gospodarce.

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Inflacja_kosztowa

4) Polityka antyinflacyjna

5) Wzrost tępa inflacji globalnej

6) Pojawienie się ''oczekiwania inflacyjne'' ale to już po fakcje lepiej spojrzeć o krok dalej 7

7) Konsekwencje występowania

słabną bodźce do oszczędzania
pojawiają się zakupy na zapas
pieniądz zaczyna cyrkulować szybciej
w gospodarstwach domowych rosną aktywa rzeczowe, a maleją pieniądze
wzrasta stopa procentowa
drożeje kredyt
zwiększa się niepewność co do przyszłych zysków
ogólna aktywność gospodarcza zaczyna słabnąć
spadają ceny akcji
zaciera się klarowność rachunku opłacalności (w jakim stopniu dana podwyżka cen jest wynikiem realnego wzrostu popytu, a w jakim inflacji)
osłabienie pozycji na rynkach międzynarodowych
mogą pojawić się spekulacyjne zachowania kapitału zagranicznego, a w konsekwencji: wycofanie wkładów z banków krajowych, odpływ rezerw, deficyt w bilansie handlowym
narastają sprzeczności społeczne
mnożą się konflikty na tle żądań płacowych - pojawiają się strajki.

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Megainflacja
itso_argumentum_ad_ignorantiam odpowiada itso_argumentum_ad_ignorantiam
a moze jeszcze 6 na poziomie ''efektu drugiej rundy''

''Wraz ze wzrostem inflacji, wiąże się również ryzyko pojawienia efektu drugiej rundy. Efekt drugiej rundy wiąże się ze wzrostem żądań płacowych na skutek powszechnie rosnącego poziomu cen. Wzrost płac nie zawsze idzie w parze ze wzrostem
a moze jeszcze 6 na poziomie ''efektu drugiej rundy''

''Wraz ze wzrostem inflacji, wiąże się również ryzyko pojawienia efektu drugiej rundy. Efekt drugiej rundy wiąże się ze wzrostem żądań płacowych na skutek powszechnie rosnącego poziomu cen. Wzrost płac nie zawsze idzie w parze ze wzrostem wydajności pracy - rodzi to kolejną presję inflacyjną. Dlatego też, pracodawcy zmuszeni są do przeniesienia owej podwyżki płac na ceny swoich produktów. Następstwem tego jest to, że pracownicy pomimo otrzymanej podwyżki orientują się, że realnie nie zyskali nic. Konsekwencją takiego obrotu spraw jest kolejny postulat o wzrost wynagrodzenia. Mamy wtedy do czynienia z napędzającą się spiralą, która nasila zjawisko inflacji. [K. Marchewka-Bartkowiak 2011, s. 2] ''

źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Inflacja_krocz%C4%85ca
ajwaj_
""gwałtownie wzrósł popyt na towary wytwarzane w fabryce świata""

- Chinom sie wiedzie :)
Smok-Dragon jak widac spada zawsze na 4 lapy > Konfucjusz
A tlumacza na "zachodzie", ze nie trzeba produkowac
W Chinach polityka juz 3 dziecka, da im dodatkowe
""gwałtownie wzrósł popyt na towary wytwarzane w fabryce świata""

- Chinom sie wiedzie :)
Smok-Dragon jak widac spada zawsze na 4 lapy > Konfucjusz
A tlumacza na "zachodzie", ze nie trzeba produkowac
W Chinach polityka juz 3 dziecka, da im dodatkowe "turbo"
ajwaj_
Madre panstwa kooperuja z Chinami
PADy z wyboru kanalii CIA, MI-6

Czy Facebook pomógł prezydentowi Dudzie w wygraniu wyborów? Wątek polski w aferze Cambridge Analytica

https://www.wprost.pl/polityka/10111980/czy-facebook-pomogl-prezydentowi-dudzie-w-wygraniu-wyborow-watek-polski-w-aferze-cambridge-analytica.html
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Maja polacy pacynke CIA,
z UPA pochodzeniem
demeryt_69
Znowu rozwolnienie? Przykra sprawa :)
ajwaj_ odpowiada demeryt_69
wez
pampersa
stanislaw2200
Tym bardziej trzeba podnieść stopy procentowe, by wzrost wartości złotówki zrównoważył wzrost cen na światowych rynkach.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki