Świnflacja w Chinach

Gwałtownie rosnące ceny wieprzowiny napędzają inflację konsumencką za Murem. W grudniu utrzymała się ona na najwyższym poziomie od 8 lat. W styczniu może przekroczyć 5 proc.

W ubiegłym miesiącu w Chinach odnotowano inflację konsumencką na poziomie 4,5 proc. - podał tamtejszy urząd statystyczny. To taki sam wynik jak miesiąc wcześniej, ale rezultat o 0,2 p.proc. niższy od oczekiwań. Poprzednio ceny zwiększały się równie szybko w styczniu 2012 r.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

W ujęciu miesiąc do miesiąca nie odnotowano zmian, co było najniższym odczytem od czerwca.

Wzrost cen w ujęciu rocznym napędza drożejąca żywność, przede wszystkim mięso wieprzowe. W grudniu żywność była o 17,4 proc. droższa niż rok wcześniej. Za samą wieprzowinę płacono aż o 97 proc. więcej niż w grudniu 2018 r. Wzrost cen tego mięsa odpowiadał za 2,34 p.proc. z 4,5 proc. inflacji.

Dobra wiadomość jest taka, że w ujęciu rocznym wieprzowina drożeje wolniej niż miesiąc wcześniej (97 proc. vs 110,2 proc.), a w porównaniu do listopada nawet potaniała - o 5,6 proc. Władzom powoli udaje się uporać z afrykańskim pomorem świń, który pustoszył populację tych zwierząt, co skutkowało ograniczeniem podaży mięsa i wzrostem cen - nie tylko za Murem, ale i w innych zakątkach globu (w Polsce ceny wzrosły o kilkanaście procent). W obliczu kryzysu podjęto m.in. takie kroki jak: próba odbudowy populacji trzody chlewnej, zwiększenie importu czy uwolnienie strategicznych rezerw.

Kwestia jest kluczowa, ponieważ wieprzowina jest ulubionym mięsem Chińczyków, co widać także po wpływie zmian jej cen na wskaźnik CPI w Roku Świni.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Nieco wolniej niż w listopadzie drożała w ujęciu rocznym żywność (17,4 proc. wobec 19,1 proc.), choć wzrosty te i tak należały do najwyższych w ostatnich 11 latach. Podobnie jak wieprzowina, jedzenie taniało jednak w grudniu w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

W styczniu, pod koniec Roku Świni, lub w lutym inflacja może jednak ponownie przyspieszyć i przekroczyć nawet poziom 5 proc. - tak za sprawą niskiej bazy z początku 2019 r., jak i wzrostu cen ropy naftowej na skutek niepokojów na Bliskim Wschodzie. Wpływ na odczyt wskaźnika może mieć także sama data obchodów nowego roku księżycowego, w 2020 r. przypadająca na 25 stycznia, a nie jak w roku ubiegłym na 5 lutego, wpływająca na przesunięcie wydatków Chińczyków. Analitycy oczekują, że w Roku Szczura (pomijając jego pierwsze miesiące) wzrosty cen nie będą już tak gwałtowne.

Inflacja bazowa (z wyłączenie cen żywności i energii) utrzymała się w grudniu na poziomie 1,4 proc. rdr, a inflacja producencka zwiększyła się do -0,5 proc. i była najwyższa od lipca.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 open_mind

A tymczasem u nas nastąpił proces odwrotny" W Osieku pod Lubinem na Dolnym Śląsku sąsiad znalazł na podwórku kości rolnika. Wszystko wskazuje na to, że mężczyznę zjadły jego własne świnie - informuje "Gazeta Wrocławska".

! Odpowiedz
3 12 takeda83

Spokojnie chiny dadzą sobie rade miliony Ujgurów i niesfornych obywateli chińskich w obozach pracy wypracują ten deficyt niewolnicza praca do upadłego zawsze będzie się im opłacać.

! Odpowiedz
4 16 tristans

ryżu już nie lubią ?

! Odpowiedz
16 11 and-owc

Polska powinna wyeksportawać wszystkie "świnie" (ludzkie) za chiński "Mur" i pozbyć się inflacji. Wołowina i dziczyzna najzdrowsza (pomimo chorób). Nie lubię świńskich ryjów (fizjonomii "blondynek". Krowę (babę) wydoję a świnię Nie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil