REKLAMA

Chińskie władze do mieszkańców: gromadźcie zapasy jedzenia

2021-11-02 09:00
publikacja
2021-11-02 09:00
Chińskie władze do mieszkańców: gromadźcie zapasy jedzenia
Chińskie władze do mieszkańców: gromadźcie zapasy jedzenia
fot. Zoya Rusinova / / TASS

Władze Chin zalecają mieszkańcom, by na wszelki wypadek gromadzili zapasy jedzenia i innych niezbędnych artykułów - donosi "Financial Times". Pekin prowadzi bezwzględną walkę z koronawirusem w ramach polityki "zero COVID", a ceny warzyw mocno wzrosły z powodu powodzi. Tymczasem nadchodzi zima.

Chińskie władze starają się zahamować rozprzestrzenianie koronawirusa, realizując politykę "zero COVID", w ramach której wprowadzają lokalne lockdowny i masowo kierują mieszkańców na kilkunastodniowe kwarantanny czy to w specjalnych ośrodkach, czy domowe. W weekend 30 tys. turystów zostało zamkniętych w szanghajskim Disneylandzie po tym, jak u jednej osoby zidentyfikowano COVID-19. Wszyscy zostali przetestowani i u nikogo nie wykryto zakażenia, ale mają się poddać 24-godzinnej samoizolacji. Park pozostanie zamknięty przynajmniej do środy.

Ministerstwo handlu zaleciło mieszkańcom Chin, by gromadzili żywność i podstawowe artykuły codziennego użytku oraz wezwało lokalne władze do zapewnienia stabilnych dostaw i cen. Pekin nie uzasadnił komunikatu. Media łączą go z doniesieniami o tym, że wiele osób objętych kwarantanną lub lockdownem nie posiada wystarczających zapasów oraz informacjami o gwałtownie rosnących cenach warzyw w konsekwencji powodzi i ulewnych deszczy, które odbiły się na produkcji. Szerokim echem odbiła się wiadomość, że niektóre warzywa są już droższe niż wieprzowina. Ogórki szpinak czy brokuły kosztują niemal dwa razy więcej niż miesiąc temu. Władze ogłosiły już, że uwolnią część rezerw warzyw, by ustabilizować ceny.

Andrzej Borowiak z PAP zwraca uwagę, że rząd centralny zwykle stara się zwiększać dostawy świeżych warzyw i wieprzowiny przed najważniejszym chińskim świętem, Świętem Wiosny, które w przyszłym roku przypadnie w lutym, ale w tym roku kwestia ta stała się bardziej paląca w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zniszczeniami upraw w prowincji Szantung oraz ogniskami COVID-19 w północnej części Chin. Tymczasem nadchodzi zima, a Państwo Środka boryka się także z niedoborami energii czy spowolnieniem gospodarczym.

Liczba zakażeń za Murem rośnie, ale na tle innych krajów pozostaje bardzo niska - we wtorek zidentyfikowano  71 objawowych infekcji, w tym 54 w wyniku lokalnych transmisji.

MKa

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (15)

dodaj komentarz
intisol
I to oni zyskają przewagę, a nie ci, którzy ulegają antyszczepionkowcom i ich fake newsom.
mooooo
A jak tam w USA z wirusem są jakieś dane czy kraj się już wyleczył i.czy ludność jest już bezpieczna i czy można tam jechać na świąteczne wakacje
1984
Jaki stan masz na myśli? Teksas, Frorydę, Kalifornię... w każdym jest inacze bo pod względem podejscia do kowida USA nie są monolitem. Sami ustalają co i jak robić. Nie wiedziełeś o tym?
midas69
W hameryce się szykuja do 4 dawki szprycy, bo jesli 3 poprzednie wuja dały to logika podpowiada szprycowac do skutku XD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmud
moglbys napisać definicje "wolnego świata".........kto to jest julian assange dlaczego meng wanzhou była prawie 3 lata pozbawiona wolności bezprawnie .....albo holokaust palestynczykow...... a może obowiązkowe szczepienia albo utrata pracy....? albo firma "meta" która cię śledzi & zbiera dane 24/7......nie moglbys napisać definicje "wolnego świata".........kto to jest julian assange dlaczego meng wanzhou była prawie 3 lata pozbawiona wolności bezprawnie .....albo holokaust palestynczykow...... a może obowiązkowe szczepienia albo utrata pracy....? albo firma "meta" która cię śledzi & zbiera dane 24/7......nie wspominając o pegasus is spyware developed by the israeli cyberarms firm nso group that can be covertly installed on everythin'.....
pozhoga
,,W weekend 30 tys. turystów zostało zamkniętych w szanghajskim Disneylandzie po tym, jak u jednej osoby zidentyfikowano COVID-19."

I kto powie, że Chiny nie czerpią wzorców z wolnego świata? Vide Australia...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki