REKLAMA

Chiny: Polska współzałożycielem AIIB

Maciej Kalwasiński2015-04-15 06:32analityk Bankier.pl
publikacja
2015-04-15 06:32

Chińskie Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że Polska została przyjęta w poczet członków założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Chiny: Polska współzałożycielem AIIB
Chiny: Polska współzałożycielem AIIB
/ Bankier.pl

Polska wyraziła intencję przystąpienia do grona założycieli "chińskiego Banku Światowego" w ostatnim możliwym terminie - 31 marca, stąd też na potwierdzenie ze strony Chin musieliśmy czekać aż do dziś, gdy Pekin podał pełny skład założycieli AIIB.

Cała sytuacja jest o tyle interesująca, że polskie władze przez dłuższy czas nie informowały opinii publicznej o woli przystąpienia do Banku, a chińskie media nie uwzględniały Polski wśród państw, które zgłosiły akces do AIIB, jak to miało miejsce w przypadku innych krajów.

Jeszcze 31 marca minister Piechociński mówił: "Polska nie będzie na razie składać wniosku o przystąpienie do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych", a Ministerstwo Finansów nie udzieliło konkretnej odpowiedzi na nasze zapytanie, stwierdzając jedynie, że "również z uwagą odnotowuje te rozmowy i rozwój wydarzeń związanych z powstawaniem tego banku. Planuje się także przeprowadzenie wraz z innymi zainteresowanymi resortami (jak MIR, MG i MSZ) stosownej analizy potencjalnych korzyści i kosztów oraz szans i ewentualnych zagrożeń płynących z potencjalnego zgłoszenia przez Polskę ewentualnego akcesu do AIIB.  Analiza taka będzie prowadzona zarówno pod względem finansowym, gospodarczym oraz politycznym."

Tego samego dnia informację o wysłaniu listu deklarującego chęć przystąpienia do AIIB opublikowała na Twitterze wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Jednak dopiero 2 kwietnia informacja przedarła się do mediów głównego nurtu, na co błyskawicznie zareagował wiceminister finansów Artur Radziwiłł, potwierdzając doniesienia oparte na tweecie pani wiceminister.

Dopiero po kilku dniach w chińskich mediach pojawiły się informacje, że Polska Agencja Prasowa poinformowała o złożeniu przez Polaków wniosku, a nie jak w przypadku innych krajów, że chińskie Ministerstwo Finansów przyjęło taki wniosek.

Skąd taki chaos informacyjny? Na to pytanie polskie Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się udzielić odpowiedzi.

Zaakceptowanie przez Pekin polskiego zgłoszenia nie oznacza automatycznego przystąpienia Polski do AIIB. "Ostateczna decyzja Polski w sprawie członkostwa zostanie podjęta przez rząd na podstawie wszechstronnej analizy już wynegocjowanych zapisów statutowych i szczegółowych warunków akcesji. Taka analiza będzie uwzględniać względy finansowe, gospodarcze oraz polityczne" - podkreślił wiceminister Radziwiłł.

Łącznie do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych przystąpiło 57 krajów - oprócz Chin i krajów azjatyckich są to m.in. Niemcy, Wielka Brytania czy Australia, czyli jedne z największych gospodarek świata i państwa tradycyjnie przychylne Stanom Zjednoczonym. Z kolei same USA i Japonia pozostały negatywnie nastawione do chińskiej inicjatywy, która zdaniem wielu analityków i ekspertów jest skierowana przeciwko zdominowanym przez Waszyngton instytucjom Bretton Woods - Bankowi Światowemu i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~hmm
No i super! Chiny to potezny i starozytny kraj, ktory ciezko zapracowal na swoja potege. Nalezy I'm sie za to najwyzszy szacunek, bo malo ktory kraj moze to o sobie powiedziec.
~jasnowidz
Sieci zostały dawno zarzucone, Zapełnione obecnie są maksymalnie, Zdobycz zorientowała się że jest w niebezpieczeństwie i gwałtownie szamocząc się szuka ucieczki z pułapki. Rybacy trzymają sieci w napięciu czekając spokojnie aż zdobycz osłabnie aby bezbronną spokojnie wyciągnąć na pokład. Ta analogia dziwnie wpisuje się w naszą Sieci zostały dawno zarzucone, Zapełnione obecnie są maksymalnie, Zdobycz zorientowała się że jest w niebezpieczeństwie i gwałtownie szamocząc się szuka ucieczki z pułapki. Rybacy trzymają sieci w napięciu czekając spokojnie aż zdobycz osłabnie aby bezbronną spokojnie wyciągnąć na pokład. Ta analogia dziwnie wpisuje się w naszą dzisiejszą teraźniejszość ekonomiczną, czyżby rybakami była Azja Tak to ona i to prawdziwa odpowiedz.
~cfanygapa
Wiecie ile będą brali za "kilometrówkę" do Szanghaju? :) Oni nie znają uczucia WSTYDU.
~jasnowidz
"Polska współzałożycielem AIIB" Dziękuję a to się uśmiałem ,współzałożycielem, Hahaha jeszcze raz dziękuję panie Macieju Kalwasiński. Hahaha
~cvbnm
hmm jestem bardzo zdziwiony dla czego ta pieprzona europa nie broni tchnoligi i swojego majątku tylko go wyprzedaje jebac tą europe i tych rządzących pojebów zaleli nas te jeban araby a teraz chinole przyebioł się tutaj zajebista mieszanka niech to huj strzeli
~Jan324
Ze względu na wielki finansowy wkład Polska będzie miała wiele do powiedzenia w tym banku.
~plazowicz
Przykleiło się g. i woła płyniemy :)
~Glizda
Teraz będzie miejsce do wkładania swoich kolesi na kadencję. Niezła placówka i niezłe profity.
Delegacje i diety też będą...

Dalsza część programu : Rodzina na swoim.
~PolskaWielkaSmuta
Hehehehe so true

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki