REKLAMA

Chiński czosnek zagrożeniem dla bezpieczeństwa. USA powołają komisję?

Agata Wojciechowska2023-12-11 07:45redaktor
publikacja
2023-12-11 07:45

"Wpływ chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe" - to republikański senator Rick Scott wezwał sekretarza handlu USA do powołania komisji, która miałaby przeprowadzić dochodzenie odnośnie tego warzywa. Jego zdaniem bowiem jest on niebezpieczny ze względu na niehigieniczne metody produkcji.

Chiński czosnek zagrożeniem dla bezpieczeństwa. USA powołają komisję?
Chiński czosnek zagrożeniem dla bezpieczeństwa. USA powołają komisję?
fot. rblfmr / / Shutterstock

Chiny są największym na świecie eksporterem zarówno świeżego, jak i schłodzonego czosnku. Z kolei Stany Zjednoczone to jego główny konsument. Jednak handel tym warzywem od wielu lat budzi kontrowersje. Niejednokrotnie padały oskarżenia, że Pekin "rzuca na rynek" czosnek po cenie niższej od kosztów. Dlatego też m.in. od połowy lat 90. Waszyngton nakłada m.in. wysokie cła lub podatki na import, aby w ten sposób ochronić na rynku producentów amerykańskich. W 2019 roku za rządów Trumpa cła ponownie zostały podniesione. 

Republikański senator Scott przywołuje także w swoim piśmie te zastrzeżenia odnośnie do chińskiego czosnku, omawiając jego różne rodzaje, które trafiają na amerykański rynek: "całe, podzielone na ząbki, obrane lub nie, schłodzone, świeże, zamrożone, tymczasowo zakonserwowane lub pakowane w wodzie".

Dodatkowo informuje o "poważnych obawach dotyczących zdrowia publicznego, jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo warzywa uprawianego, szczególnie w komunistycznych Chinach", cytuje BBC News. Powołuje się przy tym na internetowe filmy czy blogi kulinarne, twierdząc, że jest ono uprawiane w ściekach. 

Na koniec republikański senator wzywa Departament Handlu do podjęcia działań na mocy prawa, które umożliwią przeprowadzenie dochodzenia, gdyż "bezpieczeństwo i ochrona żywności to sytuacja nadzwyczajna o charakterze egzystencjalnym. Obecna stwarza poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego, zdrowia publicznego i dobrobytu gospodarczego". 

Czosnek uprawiany w ściekach? Badania kanadyjskiego uniwersytetu

W 2017 roku Uniwersytet McGill w Quebecu przeprowadził badania. Twierdzi, że nie ma dowodów na to, że ścieki są wykorzystywane jako nawóz przy uprawie czosnku w Chinach. 

Nawet gdyby były, to nie powinno to stanowić w żaden sposób problemu, gdyż odpady ludzkie są równie skutecznym nawozem jak odchody zwierzęce. Co prawda rozrzucanie ścieków z kanalizacji na polach uprawnych nie brzmi zachęcająca, ale jest bezpieczniejsze, zdaniem naukowców, niż mogłoby się wydawać. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
lebero654
Gwoli anegdoty, gdy superczyste miasta europejskie tonęły w g.....e, władze chińskie uruchomiły stanowiska zbieraczy odchodów. Zbieracze wyposażeni w łódki skupowali za niewielkie pieniądze "trofea" i nastepni wywozili w górę rzeki, ażeby zapewnić prawidłowe nawożenie terenów powyżej miasta. Nie wolno im było wylewać porduktów Gwoli anegdoty, gdy superczyste miasta europejskie tonęły w g.....e, władze chińskie uruchomiły stanowiska zbieraczy odchodów. Zbieracze wyposażeni w łódki skupowali za niewielkie pieniądze "trofea" i nastepni wywozili w górę rzeki, ażeby zapewnić prawidłowe nawożenie terenów powyżej miasta. Nie wolno im było wylewać porduktów poniżej miasta. Proste? Proste. I miasta chińskie nie śmierdziały.
W TV pokazano filmik o chińskim sadowniku, który odbierał ze szkoły siki chłopców (bo rzekomo bardziej zwiększały plony) i podlewał nimi swój sad.
kch002
Nie wiem na czym oni go sadza, ale pamietam jeszcze kilka lat temu, dodany do kiszonych ogorkow robil sie niebieski czy fioletowy. Teraz uzywam z wlasnego ogrodka i po klopocie.
sterl
Czyli inflacja w USA ożyje ze zdwojoną siłą..
bha
Cóż. To może lepiej z całym eksportem zerwać bo to też może grozić również jakiemuś niebezpieczeństwu???.
marianpazdzioch
Odchody to przede wszystkim pasożyty. Prędzej człowiek złapie coś paskudnego od innych ludzi niż od zwierzęcia.
innowierca
interesujaca ta wiadomosc na koncu, ze naukowcy stwierdzili, ze czosnek uprawiany w sciekach jest zdrowy, i bezpieczniejszy niz sie wydaje. Ale bardziej mnie straszy taka zywnosc genetyczna, genetycznie poprawiajaca smak, czy laboratoryjne mieso.
Tam w Ameryce bardzo duzy procent spoleczenstwa choruje od ich wlasnej przetworzonej
interesujaca ta wiadomosc na koncu, ze naukowcy stwierdzili, ze czosnek uprawiany w sciekach jest zdrowy, i bezpieczniejszy niz sie wydaje. Ale bardziej mnie straszy taka zywnosc genetyczna, genetycznie poprawiajaca smak, czy laboratoryjne mieso.
Tam w Ameryce bardzo duzy procent spoleczenstwa choruje od ich wlasnej przetworzonej zywnosci.A tak sie martwia o zdrowie publiczne.
lipsk
Czosnkowi przyjaciele się denerwują , ale czy aby napewno chodzi o czosnek ?
inwestor.pl
Hybrydowa wojna czosnkowa. Historia dzieje się na naszych oczach.
jas2
Dwie prawdy:
1. Warto chronić rynek wewnętrzny przed dumpingiem.
2. Pierwiastki śladowe, mikroelementy oraz azot, potas, fosfor, wapń, siarka, zawarte w ściekach powinny być w maksymalny sposób wykorzystywane w uprawach.
Gdyby wszystkie wracały na pola uprawne a nie spływały do morza, nie trzeba by produkować "nawozów
Dwie prawdy:
1. Warto chronić rynek wewnętrzny przed dumpingiem.
2. Pierwiastki śladowe, mikroelementy oraz azot, potas, fosfor, wapń, siarka, zawarte w ściekach powinny być w maksymalny sposób wykorzystywane w uprawach.
Gdyby wszystkie wracały na pola uprawne a nie spływały do morza, nie trzeba by produkować "nawozów sztucznych".
mistrz_erudycji
Schłodzony? chyba suszony...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki