REKLAMA

Chcą zrewolucjonizować fotowoltaikę. We Wrocławiu ruszyła fabryka ogniw perowskitowych

Adam Torchała2021-05-25 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-25 06:00
Chcą zrewolucjonizować fotowoltaikę. We Wrocławiu ruszyła fabryka ogniw perowskitowych
Chcą zrewolucjonizować fotowoltaikę. We Wrocławiu ruszyła fabryka ogniw perowskitowych
/ Saule

Opracowane przez Olgę Malinkiewicz ogniwa perowskitowe mają szansę zrewolucjonizować podejście do fotowoltaiki. We Wrocławiu wystartowała ich fabryka, za którą stoi spółka Saule Technologies. W projekt zaangażowany jest także m.in. notowany na warszawskiej giełdzie Columbus.

Droga z naukowego laboratorium do fabryki i komercjalizacji projektu często bywa problematyczna. Rewolucyjne odkrycia bywają szumnie ogłaszane, a następnie giną w drodze na sklepowe półki. Czasem problemem jest przeniesienie pomysłu z małej skali na dużą, przemysłową, czasem po drodze konkurencyjne rozwiązania okazują się lepsze, praktyczniejsze, bądź po prostu lepiej dofinansowane. 21 maja przyniósł dla jednego z głośniejszych polskich wynalazków istotny krok, by uniknąć podobnego losu - perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne trafiły do przemysłowej produkcji. I to na miejscu, w Polsce, w dawnych halach wrocławskiego Pafawagu. 

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Perowskity to grupa minerałów o charakterystycznej strukturze, które podatne są na modyfikacje zmieniające ich właściwości (np. przewodzenie prądu) oraz świetnie absorbują światło. Z tego powodu o ich zastosowaniu w fotowoltaice mówi się nie od dziś. Pierwsze ogniwo perowskitowe skonstruowano w 2009 roku, jednak z powodu niskiej wydajności (niecałe 4 proc.) i wysokich kosztów produkcji projekt daleki był od komercjalizacji. Wydajność jednak szybko rosła, w 2014 roku zbliżyła się nawet do 20 proc., by w 2019 roku zbliżyć się do 25 proc. i niemal zniwelować stratę do głównego surowca wykorzystywanego w fotowoltaice - krzemu. Problemem wciąż były jednak koszty. Tutaj w połowie dekady na scenę weszła Olga Malinkiewicz, której metoda dawała szansę na upowszechnienie wynalazku. 

Drukowana rewolucja

Kluczem do powodzenia okazało się wyeliminowanie z procesu tlenku tytanu. Drogiego i wymagającego obróbki w wysokiej temperaturze (ok. 500 stopni C). Opracowana przez Malinkiewicz metoda umożliwia uzyskanie ogniwa z warstwą perowskitową w zdecydowanie bardziej przystępnych temperaturach i przy niższych kosztach materiałów startowych. 

- Sercem naszej technologii jest stacja druku atramentowego InkJet. Najważniejsza warstwa to warstwa perowskitowa, a perowskit jest kryształem. To nie jest trywialne zadania wydrukować coś, co po nadruku i odparowaniu rozpuszczalników przyjmie formę krystaliczną. To wielka sztuka, pracowaliśmy nad tym wiele lat, by robić to w sposób przewidywalny i zdatny do zastosowań przemysłowych - tłumaczyła podczas otwarcia fabryki Malinkiewicz.

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Syntetyczny perowskit po prostu nadrukowywany jest na wcześniej odpowiednio przyciętą rolkę folii. To umożliwia uzyskanie pożądanych kształtów. Dodatkowo ogniwa, gdy są gotowe, są laminowane, by zwiększyć odporność. Co istotne, gotowy produkt jest bardzo cienki, przypomina płachtę. W porównaniu do ciężkich ogniw krzemowych to spora różnica, która w zamyśle pozwala na zwiększenie wachlarza zastosowań przy zachowaniu wydajności. Ogniwa perowskitowe można przykładowo przyklejać na żaluzje, dachy aut czy do telefonów komórkowych.

Zainteresowanie w nieruchomościach

Forma pozwala także myśleć o zastosowaniach w budownictwie i np. budowie ścian czy okien z cienką fotowoltaiczną pokrywą. Przy okazji otwarcia fabryki pojawił się zresztą komunikat dotyczący trójstronnej umowy współpracy między Columbus Energy, Saule oraz MVGM Property Management w zakresie transformacji energetycznej klientów MVGM, spółki działającej w obszarze zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Umowa nie stanowi źródła jakiegokolwiek zobowiązania, pokazuje jednak kierunek, w którym technologia może podążać. 


Warto dodać, że giełdowy Columbus posiada także 20 proc. udziału w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu Saule. Umowa oraz otwarcie fabryki spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony inwestorów. Na poniedziałkowej sesji akcje Columbusa podrożały o blisko 19 proc.

Od 2018 roku z Saule współpracuje też Skanska, czego efektem były m.in. pilotażowe prace badawcze prowadzone na elewacji warszawskiego biurowca Spark. Nad fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami współpracuje także inna obecna na warszawskiej giełdzie spółka - ML System. Jej technologię opisywaliśmy szeroko w materiale "Jak się produkuję fotowoltaikę".

Technologia nadal wymaga pracy

Warto jednak pamiętać, że przed Saule daleka droga i otwarcie fabryki to nie koniec wyzwań, a wręcz przeciwnie - nadejście kolejnych. Zarówno w kwestii pozyskiwania partnerów, ale także i rozwoju technologicznego. Po pierwsze, nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice pracują też inne ośrodki. Po drugie, kluczem w tym biznesie jest walka o efektywność. Zarówno kosztową, jak i wydajność samych ogniw.

fot. / / Saule

Obecnie spółka podaje, że początkowa wydajność produktu wyniesie około 10 proc., do laboratoryjnych wyników droga jest więc póki co wciąż daleka. Całkowita cena będzie zależała od wymagań związanych z aplikacją materiału na powierzchni. Firma szacuje, że cena może wynieść 50 euro/m2 do 2022 r. Początkowy okres żywotności ogniw perowskitowych wyniesie kilka lat, jednak z czasem ulegnie wydłużeniu.

pilotażowe prace badawcze były prowadzone na elewacji warszawskiego biurowca Spark
Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
rpudlo
Jedna z niewielu sensownych i pozytywnych informacji w prasie elektronicznej - dziękuję.
piotr76
Ciekawe, ale do komercyjnego sukcesu to jeszcze daleka droga.
chrisz77
Tylko dziwne że nie było nikogo z rzadu.przeciez prawica bardzo lubi chwalić się sukcesami.no chyba że chodzi tylko i wyłącznie o wielkośc.przeciez im większe tym lepiej a tu co...jakieś maleństwo.nawet nie bardzo warto zwracać uwagę na to.
mirekfranek
MLSystem notowany na GPW już zaczyna produkcję rewolucyjnych na skalę światową, przez siebie opatentowane i chronione kilkoma patentami, ogniwa fotowoltaiczne oparte na technologi kropek kwantowych. Zmieniajace dowolnie przejrzystość. Ma umowy intencyjne z największymi w świecie producentami okien do biurowców, szyb samochodowych MLSystem notowany na GPW już zaczyna produkcję rewolucyjnych na skalę światową, przez siebie opatentowane i chronione kilkoma patentami, ogniwa fotowoltaiczne oparte na technologi kropek kwantowych. Zmieniajace dowolnie przejrzystość. Ma umowy intencyjne z największymi w świecie producentami okien do biurowców, szyb samochodowych i do kolejowych wagonów pasażerskich. Szyby 3 warstwowe: warstwa produkująca prąd, warstwa zmieniająca przejrzystość i trzecia warstwa grzejąca pmieszczenia.
demeryt_69
"Sercem naszej technologii jest stacja druku atramentowego InkJet" - na drukowaniu można dobrze zarobić o czym już ponad 20 lat temu dobrze wiedział ksionc Bryk z gdańskiej drukarni Stella Maris ... "Drukujemy jak w niebie" :)

https://www.tygodnikprzeglad.pl/komornik-u-
"Sercem naszej technologii jest stacja druku atramentowego InkJet" - na drukowaniu można dobrze zarobić o czym już ponad 20 lat temu dobrze wiedział ksionc Bryk z gdańskiej drukarni Stella Maris ... "Drukujemy jak w niebie" :)

https://www.tygodnikprzeglad.pl/komornik-u-arcybiskupa/
chlopekroztropek
Pinokio ze swoją świtą dołoży wszelkich starań aby spółki takie jak ta poszły do piachu. W Kaczystanie tylko wyngiel sie liczy.
demeryt_69
Do piachu? To zabawne, bo tak jak w przypadku półprzewodników, tutaj też cały koncept oparty jest na krzemie :)
sartan
Sądziłem że już na lokalnym rynku ML System ma konkurencje dla kropek kwantowych i swoich szyb Quantum Glass które będą stosowane powszechnie w BIPV. Ale po przeczytaniu artykułu i parametrów wydajności i żywotności uważam że tak nie jest. Niemniej trzymam kciuki za kolejną polską firma. Mam nadzieje że odegra ważną Sądziłem że już na lokalnym rynku ML System ma konkurencje dla kropek kwantowych i swoich szyb Quantum Glass które będą stosowane powszechnie w BIPV. Ale po przeczytaniu artykułu i parametrów wydajności i żywotności uważam że tak nie jest. Niemniej trzymam kciuki za kolejną polską firma. Mam nadzieje że odegra ważną role w zielonej rewolucji przemysłowej, która ma być sposobem DU na wyjście z kryzysu po Covidzie.

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki