REKLAMA

Chcą wprowadzić embargo na rosyjski węgiel

2014-05-06 13:08
publikacja
2014-05-06 13:08

Polska Razem proponuje wprowadzenie europejskiego embarga na węgiel z Rosji. W tej sprawie można podjąć decyzję o wprowadzeniu unijnych sankcji - odpowiada europosłanka PO Danuta Huebner.

Była unijna komisarz dodaje, że lansowana przez nasz rząd koncepcja unii energetycznej zmierza do uniezależnienia Wspólnoty od importu energii ze Wschodu. Jak podkreśliła, od 2009 roku ten kierunek wprowadza wiele niepewności, ponieważ Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako narzędzie polityczne. Danuta Huebner dodała, że powinno się też stopniowo poprawiać efektywność wykorzystania węgla w Polsce, by jego wydobycie i zużycie było opłacalne zarówno dla górników, jak i odbiorców tego surowca.

Tymczasem w Katowicach rozpoczął się szczyt węglowy. Premier, ministrowie specjaliści i związkowcy rozmawiają o przyszłości węgla. Przed rozpoczęciem rozmów Donald Tusk mówił, że liczy na porozumienie w tak ważnej kwestii jak wydobycie tego surowca. Z kolei szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz tłumaczył, że są pomysły na lepsze wykorzystanie węgla, na przykład proponuje się konsolidację sprzedaży tego surowca. Zajmowałby się tym jeden dystrybutor.

Szejnfeld: embarga nie można nakładać bez powodu

Embarga nie można nakładać bez wyraźnego powodu. Tak Adam Szejnfeld, były wiceminister gospodarki z PO odpowiada europosłowi Markowi Migalskiemu, który w imieniu Polski Razem Jarosława Gowina zaproponował wszczęcie procedury antydumpingowej i wprowadzenie embarga na import rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej.

Embarga wśród krajów, które należą do WTO, wspólnot gospodarczych, ogólnoświatowych nie można nakładać bez wyraźnego powodu. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia nie tylko z łamaniem umów międzynarodowych, ale także z retorsją ze strony Federacji Rosyjskiej czy też innych producentów węgla jak na przykład Chin czy Australii, powiedział Szejnfeld.

Zdaniem Szejnfelda embargo nałożone na Rosję byłoby nieskuteczne i wywołałoby tylko wybuchy śmiechu po stronie rosyjskiej. - Dla nich istotny eksport do U.E. to eksport przede wszystkim gazu i ropy a nie węgla kamiennego- dodał poseł.

Jak podaje portal gospodarczy wnp.pl, Rosja w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła o 17 procent eksport swojego węgla. Największym odbiorcą tego surowca są kraje Unii Europejskiej.

IAR/Naukowicz/pbp

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~bogdan
Oni oszukują ludzi. Dostali karę z uokik: http://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=10846
~samosiejka
Same mądre głowy w tym PełO :
Danuta Hübner wyparła się ojca?
http://www.bibula.com/?p=9801
~jestem za
pisać tam ,ze jest za malo kaloryczny ;) ect...
niech Putin wie ,że tylko Polak może mu skopać doope
~endi
jeśli " mądry " Gowin zwróci ludziom z własnej kieszeni różnicę ceny węgla polskiego i rosyjskiego to nie mam nic przeciwko temu
~KLIN
POLSKA RAZEM W DRAMATYCZNYM pościgu za 5% oszalała

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki