REKLAMA

Energia będzie jeszcze droższa. Dobry czas dla spółek z sektora

Michał Kubicki2022-06-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-30 06:00
Energia będzie jeszcze droższa. Dobry czas dla spółek z sektora
Energia będzie jeszcze droższa. Dobry czas dla spółek z sektora
/ FORUM

Koniec czerwca przynosi kolejne rekordy cen energii i coraz gorsze perspektywy na przyszłość. Ubiegłoroczne problemy z opłatami za prąd mogą okazać się „miłym” wspomnieniem, gdy przyjdzie płacić przyszłe rachunki. Dla polskich producentów rynek nie był tak łaskawy od 10 lat.

Ceny energii elektrycznej na przyszły rok osiągnęły w Niemczech lokalne maksima na poziomie 266 EUR/MWh (1247 PLN/MWh) i były ponownie wyższe niż w Polsce (1159 PLN/MWh). Ograniczanie dostaw gazu ziemnego europejskim krajom oraz problemy z eksportem LNG z USA sprawiły, że kraje UE zaczęły wracać do węgla. Ale próbując zabezpieczyć alternatywnie węgiel kamienny, pchają jego ceny na nowe rekordy.

DM BDM

Feralny wrzesień

„Cały kryzys energetyczny trwa od września 2021 i jest związany z rynkiem gazu i jego deficytem na rynku energii. Ten kryzys przybrał na sile po wybuchu wojny na Ukrainie. Tylko Rosja odpowiadała za 40 proc. dostaw gazu do Europy i 60 proc. importu węgla kamiennego, czyli dwóch kluczowych paliw w europejskim systemie energetycznym” - opisuje Krystian Brymora z DM BDM.

„Doszły jeszcze problemy elektrowni jądrowych we Francji, która była eksporterem energii, a teraz sama musi ją importować. Wszystko to złożyło się na rekordowe ceny energii, które obserwujemy od kilku miesięcy” – dodaje.

Od dłuższego czasu pozytywne dla producentów energii otoczenie rynkowe dyskontują polskie spółki. Reprezentujący je WIG-Energia jest najlepiej radzącym sobie indeksem sektorowym na polskiej giełdzie, pogrążonej w okowach technicznej bessy ze spadkami przekraczającymi ponad 20 proc. na WIG czy WIG20.

Eksporterzy energii netto

Od początku roku średnia dla spółek energetycznych zyskała już 26 proc., co przy wzroście sektora chemicznego o 14 proc., neutralnego górnictwa oraz spadkach pozostałych 11 sektorów przekraczających kilkadziesiąt procent, mówi samo za siebie. Jak wskazują analitycy, model kontraktów w energetyce sprawia, że spółki obecne ceny pokażą w wynikach dopiero za rok. Kamil Kliszcz z BM mBanku tłumaczy to w kontekście PGE.

Bankier.pl

„Jeśli chodzi o obecne ceny energii to dużego przełożenia na tegoroczne wyniki PGE nie ma, jednak będą miały znaczący pozytywny wpływ na przyszłoroczne” – mówi analityk.

„To wynika z modelu kontraktacji produkcji w energetyce, gdzie większość energii sprzedaje się w kontraktach terminowych na rok do przodu. Można powiedzieć, że energia na ten rok jest w dużej części już sprzedana. Oczywiście to zależy od tego jak zostanie przeprowadzone wydzielenie aktywów węglowych” – wskazuje.

O całym wątku transformacji w polskiej energetyce oraz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) pisałem na początku lutego w artykule „Drogi prąd i coraz tańsze spółki”

„Cały proces transformacji, mimo nakreślonych kierunków, rozbija się o detale. Diabeł tkwi w szczegółach i bardzo dużo będzie zależało od tego, jak ten proces będzie przebiegał, jak te aktywa będą ewaluowane i jaki profil inwestycyjny będą miały spółki energetyczne po transformacji”- wyjaśnia Kliszcz.

Jacek Sasin nadzorujący cały proces przekonuje, że termin utworzenia NABE do końca roku jest możliwy. Im bliżej tego terminu, tym więcej szczegółów co do pozbycia się węglowego balastu będziemy znać. Balastu, który jednak obecnie jest wybawieniem nie tylko dla Polski, ale i pozostałych krajów europejskich.

„Od września Polska stała się eksporterem energii netto, mimo ze przez 10 poprzednich lat musiała ją importować. Ta duża zmiana dla energetycznych aktywów sprawiła, że mogą być one dłużej dyspozycyjne, więcej pracować, przez co spółki korzystają nie tylko z kilkukrotnego wzrostu marż jednostkowych tzw. CDS, ale i z wolumenów. Działa efekt dźwigni operacyjnej, bo elektrownie mają sporo kosztów stałych. W kopalniach stanowią one nawet ok. 70 proc. ogółu” – przypomina Krystian Brymora z DM BDM.

Dlatego też rekomendacje dla spółek energetycznych mówią „kupuj”. Ostatnio analityk Wood&Co, zaktualizował rekomendacje i ceny docelowa akcji czterech spółek energetycznych z GPW (PGE, Tauron. Enea, Cez) i wszystkie co do jednej sugerują kupno akcji - napisał "Puls Biznesu"

Węgiel brunatny największym beneficjentem

"Dzisiaj jest tak, że ceny energii są napędzane przede wszystkim przez ceny węgla i gazu. Te spółki, które są zintegrowane pionowo, korzystają na tym najbardziej. PGE i ZEPAK ze swoimi elektrowniami i własnym węglem brunatnym są w stanie dużą część wzrostu cen przekuć na marże"  – wyjaśnia Kamil Kliszcz.

„Podobnie sytuacja wygląda w Enei, gdzie bardzo duża część spalanego węgla w elektrowniach w Kozienicach czy Połańcu pochodzi z własnej kopalni. W Tauronie też jest własne wydobycie, ale relatywnie w rankingu beneficjentów obecnej sytuacji to pewnie ta spółka byłaby na końcu, co nie oznacza, że nie korzysta z niej, tylko po prostu w mniejszym stopniu” – podsumowuje analityk.

Tak samo uważa Krystian Brymora z DM BDM. „Obecnie węgiel brunatny jest największym beneficjentem tego co się dzieje na rynku energii. Ceny są rekordowe i nie zanosi się, aby były niższe, co wynika z sytuacji na rynku gazu. Elektrownie zlokalizowane tuż przy odkrywkowych kopalniach, zapewniają dostępność paliwa. Producenci oparci o węgiel kamienny, też uzyskują wysokie marże, ale istnieje obawa co do cen i dostępności paliwa. Podsumowując korzystają wszyscy, ale obecnie wydaje się, że to PGE i ZE PAK zyskują najwięcej” – zaznaczył Brymora.

Mało optymistyczne prognozy dla konsumentów

„Jeśli chodzi o prognozę na rynku energii to zapowiada się, że niestety będzie gorzej. Będzie jeszcze drożej, bo gaz jest krańcowym paliwem w systemie energetycznym Europy, stanowiącym nawet 25-30 proc. w miksie. Ekonomia mówi sama za siebie, cena wyrobu, czyli energii, jest krańcowy kosztem jej wytworzenia. Koszt gazu wynosi 130 euro za MWh, a kiedyś kosztował 15-20 euro, do tego dochodzi odcinanie dostaw gazu przez Rosję do kolejnych krajów. Dostawy spadły od wybuchu wojny o 50 proc., przez rok już o 70 proc. Jest problem dostępności z LNG na rynku, więc sytuacja podażowa jest bardzo trudna.” – podsumował Krystian Brymora.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (17)

dodaj komentarz
pozhoga
Jak widać, pomysł z budową węglowej Ostrołęki był dobry (dla Polski), szkoda tylko że nierząd pisowy uległ szantażowi brukselskich ekoparanoików i ich polskich pomagierów i uwalił ten projekt. Tak to jest, jak się nie ma jaj tylko wydmuszki.
5th_element
Oszuści rządzą rynkiem. Samo państwowe PGNiG oszukuje klientów indywidualnych i firmy. Samodzielnie wydobywają w Polsce gaz za azotowany, sprzedawali do w 2021 roku po 11 groszy za kWh, w tym roku najtaniej po ok 40 groszy a niektórym nawet po 80 gr. Już zaczęli wysyłać oferty na rok 2023-2024 w cenie 60-80 groszy jako jedyna okazja,Oszuści rządzą rynkiem. Samo państwowe PGNiG oszukuje klientów indywidualnych i firmy. Samodzielnie wydobywają w Polsce gaz za azotowany, sprzedawali do w 2021 roku po 11 groszy za kWh, w tym roku najtaniej po ok 40 groszy a niektórym nawet po 80 gr. Już zaczęli wysyłać oferty na rok 2023-2024 w cenie 60-80 groszy jako jedyna okazja, ważna 24h... się pytam czy koszty wydobycia wzrosły przez rok 8 krotnie ?!! Bo ten gaz nie ma nic wspólnego z rosyjskim, z giełdą itp... tylko tu widać jacy złodzieje nami rządzą. To samo jest w innych spółkach w tym Orlenie.
forfun
jeśli duża część odbiorców będzie oszczędzać energię to pomimo wyższych cen brak sensownego poziomu popytu nie wyjdzie firmom na dobre i wcale nie będzie różowo
righult
Wszystkie te projekty są autorstwa ludzi którzy bez względu na stawki mają czym za nie zapłacić. Tu nie ma mowy o zwykłym człowieku.
Duża część tych działań opiera się na statystykach, a wiadomo, że w małżeństwie każdy ma po jednej piersi statystycznie. *_* ? Ilość nowych milionerów to Też miliony z ich podatków, więc ograniczanie
Wszystkie te projekty są autorstwa ludzi którzy bez względu na stawki mają czym za nie zapłacić. Tu nie ma mowy o zwykłym człowieku.
Duża część tych działań opiera się na statystykach, a wiadomo, że w małżeństwie każdy ma po jednej piersi statystycznie. *_* ? Ilość nowych milionerów to Też miliony z ich podatków, więc ograniczanie rynków cenami jest działaniem destrukcyjnym na dłuższą metę. Pozdrawiam. Powodzenia.
wizytator
A ile krypto żre energii?
A komu to potrzebne?
A dlaczego?
nonnn
bankierskie placowki za to nie zra pradu..
wizytator odpowiada nonnn
Uwierz mi że nie tyle co krypto. Całe krypto rocznie tyle co cała Argentyna!
150TWh!!!!
Każda transakcja na bitcoinie to 1170kWh !!!!!
100tys transakcji kartą Visa to 148kWh.
Coś dodać?
polonu
a na co to idzie Ponad 5,3 miliona dawek szczepionek przeciwko Covid-19 poszło do śmieci! Polska musiała zniszczyć zakupione za grube miliony złotych preparaty, bo te się...przeterminowały. Magazyny są pełne i wiele wskazuje na to, że podobny los czeka kolejne miliony dawek. , podnoszą ceny i palą pieniądze na co ludzie jeszcze czekają a na co to idzie Ponad 5,3 miliona dawek szczepionek przeciwko Covid-19 poszło do śmieci! Polska musiała zniszczyć zakupione za grube miliony złotych preparaty, bo te się...przeterminowały. Magazyny są pełne i wiele wskazuje na to, że podobny los czeka kolejne miliony dawek. , podnoszą ceny i palą pieniądze na co ludzie jeszcze czekają . a jaki jest koszt utylizacja rząd na taczki .
pjoz
zoomek i polonu dwóm ruskim trolom żal ściska to i owo z wielkiej nieposkromionej zazdrości:)
łomot dostaniecie na Ukrainie, a w petersburgu wrócą sławojki, oficjalnie jako kanon russkiej mody, a nieoficjalnie z braku wody:))

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki