Cena ropy znów mocno w dół. Jest najtaniej od 17 lat

Pod koniec tygodnia cena baryłki ropy naftowej znów zaczęła gwałtownie spadać. Za "czarne złoto" płaci się już na rynkach najmniej od blisko 17 lat.

24,53 USD należało zapłacić w piątek przed godziną 17 za baryłkę ropy Brent. To najniższa cena tego surowca w tym kryzysie, niższa także od dołków z przełomu lat 2015/16 oraz kryzysu 2008/09. By znaleźć tak tanią ropę, trzeba cofnąć się aż do pierwszej połowy 2003 roku. Oznacza to tym samym, że "czarne złoto" jest obecnie najtańsze od blisko 17 lat.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Uwagę zwraca skala spadków. Choć surowiec już wcześniej był gwałtownie przeceniany, dziś traci kolejne 9 proc. O 8 proc. tanieje też teksańska odmiana ropy, czy WTI. Tutaj za baryłkę trzeba obecnie zapłacić 21,21 USD. Minima tej bessy z 18 marca wynoszą 20,57 USD.

W ceny ropy bije i popyt i podaż

Najprawdopodobniej dzisiejsze załamanie związane jest z obawami dotyczącymi rozwoju pandemii koronawirusa. Europa już nałożyła spore obostrzenia na swoich obywateli oraz na gospodarkę. Gwałtownie rośnie jednak liczba zachorowań w USA i inwestorzy spodziewają się, że niebawem także tutaj dojdzie do jeszcze mocniejszych obostrzeń.

W sumie pod łagodniejszą bądź ostrzejszą formą kwarantanny znajduje się obecnie już połowa ludzkości. To znacząco wpływa na popyt na ropę, spada nie tylko ruch samochodowy i lotniczy, ale także i zapotrzebowanie np. na energię. Dodatkowo Rosja i Arabia Saudyjska, czyli istotni producenci surowca, poszli ze sobą "na wojnę". Wszystko to sprawia, że ropa tanieje w oczach. Wystarczy powiedzieć, że w styczniu baryłka brent zbliżała się do 70 dolarów, teraz zaś obiera kurs na 20.

Tania ropa to tańsze paliwa. Jak wynika z danych BM Refleks, ceny na stacjach już są coraz niższe, a w kwietniu mniej niż 4 zł za litr może stać się normą. - Mimo drogiego dolara cena ropy Brent wyrażona w PLN spadła w piątek do najniższego poziomu od grudnia 2008 roku. Wtedy, podczas apogeum globalnej recesji wywołanej kryzysem finansowym, benzyna w Polsce kosztowała średnio ok. 3,50 zł. Jeśli nic się nie zmieni w konfiguracji rynkowej (ropa i dolar), jest to cel, do którego powinniśmy zmierzać w pierwszej połowie kwietnia - komentuje Krzysztof Kolany, analityk Bankier.pl.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ajwaj

Wielu zadaje sobie pytanie, czy przemysł łupkowy mógłby powtórzyć swój wyczyn z ostatniego kryzysu: obniżyć koszty, oszczędzać, przetrwać i cieszyć się niższymi progami rentowności i wyższymi zyskami po zakończeniu kryzysu. Odpowiedź brzmiałaby "być może", gdyby obecny kryzys był związany wyłącznie z nadmierną podażą, jak ten ostatni.

Niestety, tak nie jest. Przemysł zmaga się teraz również z tym, co coraz bardziej przypomina największe załamanie popytu w historii ropy naftowej, a poza tym przestrzeń dla dalszych obniżek cen breakevenów jest bardziej ograniczona niż pięć lat temu. Jest to prawo tak uniwersalne, jak być może prawo Wrighta. Nie można wprowadzać innowacji w nieskończoność i nie można obniżać poziomu rentowności przedsiębiorstwa do zera.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 ajwaj

I znowu TERAZ klopoty u kal-bojów, 1 strzal i 2 kolana i wyzej u kal-boja kaputt. :)

Zakazali Jankesi koncernowi nafty ROSNEFT prace w Wenezueli, bo ich okradna
No to ROSNEFT sprzedal aktywnosci rzadowi Fed. Rosyjskiej i wszystko leci jak bylo
ROSNEFT jest koncernem panstwowym 50+% i jest OK
____________
"" RIA Novosti. "Rosneft przestał pracować w Wenezueli i zaczął sprzedawać swoje aktywa. W wyniku transakcji firma otrzyma 9,6 procent udziałów. Spółka w całości należąca do rządu rosyjskiego kupuje aktywa w Wenezueli, RIA Novosti potwierdziła w Gabinecie Ministrów, że kupiła aktywa od Rosniefti.
De facto wszystko to jest przekazywane pod skrzydła rządu rosyjskiego, który jest niezawodnym parasolem - i to nie tylko dla już istniejących dużych aktywów. Nie powinniśmy zapominać, że w Wenezueli działają nie tylko firmy rosyjskie, ale także firmy naszych sojuszników. To pozytywny sygnał dla nich wszystkich", powiedział. W ten sposób Rosja nie opuszcza Wenezueli""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 piqecici

A u was w Moskwie nie ma klopotow ?
Daliscie 17 mrd kredytu Maduro a on wam tylko chusteczka pomachal.
Tych pieniedzy nie zobaczycie juz nigdy :-). Komunisci dlugow nie splacaja.
Rosnieft tez tam co nieco umoczyl.

! Odpowiedz
2 5 ajwaj odpowiada piqecici

czytac umi? wez se temat co znasz i zrozumisz
_____________________

ROSNEFT sprzedal akcje rzadowi Fed. Rosyjskiej i wszystko leci jak bylo
ROSNEFT jest koncernem panstwowym 50+% i jest OK

Panstwowa firma sprzedala UDZIALY ROSJI
gdzie straty???????????????? W ten sposób Rosja nie opuszcza Wenezueli (wyzej)

! Odpowiedz
11 16 ajwaj

Jankesi kombinuja ratunek dla swojej ropy..z podatków :)
________________
""Prezydent Stanów Zjednoczonych ma prawo, według własnego uznania i bez żadnych innych uprawnień, nałożyć opłatę na importowaną ropę lub produkty. Staje się ona zmienna, gdy ustalona jest cena bazowa (cena minimalna) i opłata jest uiszczana od każdego importu, gdy cena importowa jest niższa od ceny bazowej. Jeśli cena bazowa ropy naftowej została ustalona na 50,00 USD za baryłkę, a cena importowa wynosi 30,00 USD za baryłkę, wówczas opłata importowa w wysokości 20,00 USD za baryłkę byłaby płacona na rzecz Skarbu Państwa Stanów Zjednoczonych.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 29 _xyz

Towarzysze rosjanie, jak tam u was? Co tam wasz fuhrer zaoferuje do jedzenia w tym roku? Bo wódka oczywiście będzie.

! Odpowiedz
14 17 ajwaj

glodny?
Pomoze ci Brat Albert

! Odpowiedz
4 14 tindala

I kiszony ogórek z chińskiego eksportu :)

! Odpowiedz
12 20 ajwaj

C.d.
Na dzień 13 marca liczba platform wiertniczych wynosiła 683, na dzień 27 marca ich liczba wynosiła 624. 59 jednostek wycofano z produkcji, tj. Minus 8,6%. Zjazd ostry

Kolejny taki fakt. Teraz łupki zostaly pozbawione tanich pożyczek, ponieważ natychmiast 130 międzynarodowych banków z aktywami o wartości ponad 47 bln dolarówprzeszło na nowe zasady pracy zgodne z porozumieniem klimatycznym z Paryża z 2015 r. Od teraz przy udzielaniu pożyczek uwzględniany będzie między innymi wpływ działalności pożyczkobiorcy na klimat i globalne ocieplenie.
Olej łupkowy jest drogi i szkodliwy dla środowiska w porównaniu z konwencjonalnymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 18 ajwaj

Agencja Bloomberg podała, że popyt na ropę na rynku amerykańskim spadł do takiego poziomu, że część producentów jest skłonna zapłacić za rozładunek magazynów, np. firma Wyoming Asphalt Sour jako pierwsza podała ujemną cenę za ropę.
Mercuria Energy Group Ltd w połowie marca była gotowa zapłacić 19 centów za każdą baryłkę surowca, która jest wyjmowana z magazynów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,98% 35,93
2020-05-26 05:12:00
ZŁOTO 0,48% 1 735,75
2020-05-26 05:12:00
MIEDŹ 0,70% 5 340,50
2020-05-26 05:12:00
SREBRO 2,21% 18,02
2020-05-26 05:12:00
PLATYNA 1,35% 907,30
2020-05-26 05:11:00

Znajdź profil