REKLAMA

CFA Institute Research Challenge. Globalna rywalizacja z szansą na karierę

2018-11-08 12:10
publikacja
2018-11-08 12:10

Rozpoczyna się kolejna edycja konkursu CFA Institute Research Challenge. To międzynarodowa rywalizacja dla studentów kierunków biznesowych, która może zaprowadzić do szybkiego rozpoczęcia kariery analityka. Studenci z Polski mają już na tym polu spore sukcesy.

Konkurs CFA Institute Research Challenge organizowany jest już po raz dziesiąty przez CFA Society Poland. To międzynarodowy inicjatywa, w którym zespoły liczące od trzech do pięciu osób mierzą się z analizą finansowa spółki notowanej na giełdzie. Rywalizacja składa się z trzech etapów: krajowego, regionalnego i światowego.

fot. / / CFA Society Poland

Zadaniem zespołu jest przygotowanie profesjonalnej analizy spółki notowanej na giełdzie. Studenci nie są pozostawieni sami sobie – w pracy, która potrwa kilka miesięcy, wspierają ich mentorzy posiadający kwalifikację CFA oraz opiekunowie macierzystych uczelni. Dzięki temu uczą się profesji analityka od najlepszych. Oprócz umiejętności analizy, równie ważna jest autoprezentacja. Przygotowany wcześniej raport jest bowiem prezentowany przed jurorami konkursu.

Ma to szczególne znaczenie w finale światowym, w którym uczestnicy nie tyle przedstawiają cały raport, co prezentują jego najważniejsze elementy. Całość składa się z 10-minutowej prezentacji oraz 10-minutowej sesji pytań i odpowiedzi. Na tej podstawie jurorzy dokonują wyboru zwycięzców. "Tam uczestnicy po prostu 'sprzedają' spółkę, tak jak robi się to w czasie road show, kiedy szuka się inwestorów chętnych do nabycia akcji spółki" - opowiada prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Chętnych do udziału w konkursie nie brakuje – w zeszłorocznej edycji, na etapie krajowym,  uczestniczyły 33 zespoły reprezentujące 25 uczelni wyższych z Polski i krajów bałtyckich. Zwycięzcy etapu krajowego przechodzą do etapu regionalnego, który w tegorocznej edycji odbędzie się w Zurychu. Stamtąd już niedaleka droga do finału światowego, który w ostatniej dekadzie kwietnia 2019 r. odbędzie się w Nowym Jorku.

„Uczestnicy wyróżniający się już na poziomie lokalnym mogą liczyć na wymierne korzyści z udziału w Research Challenge. Z reguły są to ciekawe oferty stażowe w prestiżowych instytucjach, które współpracują z nami przy CFA Institute Research Challenge – zaznaczał prof. Jajuga opowiadając o jednej z poprzednich edycji konkursu.

Studentów kuszą też atrakcyjne stypendia obniżające koszty udziału w programie CFA. Program ten umożliwia zdobycie tytułu CFA, najbardziej prestiżowego zawodowego tytułu w świecie finansowym. „Uważa się, że to jest ‘złoty standard’. Tytuł CFA uzyskuje tylko jedna osoba na pięć-sześć rozpoczynających program CFA. Nie ma takiego drugiego programu zawodowego w finansach, w którym jest tak duża selekcja” – opowiadał o tym tytule prof. Krzysztof Jajuga w wywiadzie udzielonym Bankier.pl.

"Zależy nam na wspieraniu młodych w inwestowaniu w siebie, a CFA Institute Research Challenge uznajemy za pierwszy, ważny krok w karierze zawodowej tych osób. Konkurs pozwala nam dotrzeć do grona ambitnych studentów, przyjrzeć się ich sposobowi myślenia i ocenić umiejętności prezentacyjne. Dla najlepszych to uproszczony sposób rekrutacji do Deloitte. Po zakończeniu konkursu wybranych uczestników zapraszamy na rozmowę, która dla wielu kończy się ofertą praktyk. Ponadto udział w CFA Institute Research Challenge to nasz wkład w popularyzację certyfikacji CFA, która daje solidne podstawy, by rozpocząć pracę w obszarze doradztwa finansowego" – przyznaje Tomasz Ochrymowicz, CFA, Partner w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

W dotychczasowej historii konkursu CFA Institute Research Challenge Polacy zdobywali już najwyższe laury. W 2013 roku finał światowy wygrała drużyna z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, który wśród obserwatorów konkursu ma już wyrobioną markę. Trzy lata później drużyna z tej samej uczelni zakończyła rywalizację w finale regionalnym, osiągając trzeci najlepszy wynik wśród polskich drużyn biorących udział w tym konkursie.

W tegorocznej edycji drużyny nadal mogą się zgłaszać - rejestracja zespołów potrwa do 25 listopada, a na wielu uczelniach już rozpoczęły się eliminacje wewnętrzne, które mają wyłonić tych o najwyższych predyspozycjach do stania się światowej klasy analitykiem finansowym.

MD

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki