CBŚP zatrzymało szefa gangu, który wyłudził 500 mln zł z podatku VAT

CBŚP zatrzymało dwie osoby, w tym szefa gangu handlującego nielegalnym paliwem. Grupa w ciągu pięciu lat wyłudziła nie mniej niż 500 mln zł z podatku VAT, 400 mln zł wyprała.

CBŚP zatrzymało szefa gangu, który wyłudził 500 mln zł z podatku VAT
CBŚP zatrzymało szefa gangu, który wyłudził 500 mln zł z podatku VAT (MSW)

Z ustaleń policjantów wynika, że gang przez pięć lat sprowadzał olej napędowy z Niemiec i w Polsce sprzedawał go nie odprowadzając podatku VAT. W sprawę zaangażowane były firmy słupy rozmieszczone na terenie całego kraju. Grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 400 cystern miesięcznie, czysty zysk grupy na jednej cysternie sprowadzonego paliwa wynosił 10-12 tys. zł powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jeden z nich kierowania tą grupą. Zarzucono im też pranie pieniędzy i przestępstwa karnoskarbowe - dodała Hamelusz.

Sprawą zajmuje się gdański CBŚP i tamtejsza prokuratura. Do tej pory, w tej sprawie, zatrzymano w sumie 34 osoby, którym przedstawiono 106 zarzutów.

Prezydent podpisał tzw. pakiet paliwowy

Tak zwany pakiet paliwowy (nowelizacje ustaw o VAT i akcyzie, Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw) jest elementem przygotowywanego przez resort finansów całościowego pakietu "uszczelniającego" pobór VAT. Pakiet ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić koncesjonowanie obrotu paliwami z zagranicą.

"Szara strefa w obrocie paliwami płynnymi szacowna jest na kilkanaście procent, a straty budżetu państwa na co najmniej 2,5 mld zł rocznie. W 2015 r. nieprawidłowości w podatku VAT w obrocie paliwami, stwierdzone przez kontrolę skarbową, wyniosły 5,8 mld zł. Oszustwa w podatku VAT w obrocie paliwami to główny problem rzetelnych producentów i dystrybutorów paliw, którzy odnotowują straty spowodowane nieuczciwą konkurencją ze strony firm działających w szarej strefie. Nowe rozwiązania zdecydowanie ograniczą możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym i przyczynią się do zwiększenia legalnej sprzedaży paliw oraz bezpieczeństwa ich nabywców" - głosi komunikat CIR.

Proponowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, wynika z komunikatu, dotyczą wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. Obecnie nie powoduje ono obowiązku zapłaty podatku VAT, a opodatkowaniu podlega dopiero jego odsprzedaż w Polsce, co stwarza pole do nadużyć.

"Po zmianach obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw płynnych zasadniczo będzie powstawał w ciągu 5 dni od momentu wprowadzenia paliwa do kraju. Zapłacony w ten sposób podatek będzie pomniejszał podatek należny do zapłaty wynikający z deklaracji podatkowej" - głosi uzasadnienie.

PAP/pru/ pro/pś/ je/ son/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Rozśmieszony

Tylko 2 ostatnie sukcesy CBŚ: 140 milionów i 500 milionów strat SP, a odzyska się 1%(?) czyli ok. 6,5 miliona. O ile niektórym coś udowodnią, to posiedzą najwyżej 2-5 lat (dobre sprawowanie) i wyjadą na Karaiby ustawieni na całe życie. Ciekawe jest co robiono po zmianie ustroju z milicją zajmującą się przestępczością zorganizowaną, dlaczego dopiero po kilkunastu latach ktoś zauważył, że niepracujące żony i mamusie emerytki milionowych oszustów mają chyba "z nieba" milionowe majątki i WTEDY nowa władza wpadła na pomysł ew. konfiskaty majątku rodzinki o ile nie udowodnią pochodzenia tych willi, samochodów i kont. Tak samo jakoś idzie z reprywatyzacją i prywatyzacją naszego majątku - 27 lat po zmianie ustroju nie ma odpowiednich ustaw, a różni biznesmeni, politycy i urzędnicy, jakoś cudownie(?) mogą się wzbogacić. Nikomu nie zarzucam oszustwa i matactwa na pewnych stanowiskach w urzędzie czy w partii, ale niedługo nie będzie potrzeby żadnych takich ustaw bo już wszystko będzie jakoś tak uwłaszczone, sprywatyzowane i wykupione przez właściwe osoby czy kler. A może NIK i prokuratura sprawdziłaby te 27 lat ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~ss

Platformiaki.... ech utopcie się

! Odpowiedz
2 3 ~Dżejms

Biorąc pod uwagę akcyzę i podatek dochodowy straty są dużo wyższe. Bo skoro nie zapłacili vat to pozostałych też nie. To oczywista oczywistość.

! Odpowiedz
0 2 ~włączmyślenie

a od czego mieli zapłacić vat?

! Odpowiedz
3 7 ~antek

Nie mozna sobie z nimi dac rady, wyroki i konfiskata mienia w całym swiecie, i wynocha z Polski, żebrac za granice, naucza się od razu rozumu, konfiskata mienia całej rodziny, wcześniej sprawdzenie z czego pochodzi bogactwo, jak nie ma wytłumaczenia i dowodów to konfiskata i sprzedaz a pieniądze dla biednych dzieci z domów dziecka na ich mieszkania, PO nic nie robiło w tej sprawie, może oni sa z PO

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~JK

Coś mi się wydaje że finansowanie PO i N będzie niedługo w ruinie... PSL już chyba jest jeżeli posadzą Burego i s-kę.

! Odpowiedz
0 1 ~66

HA HA HA nie posadzili KARAPYTY [ PRAWIE 5 LAT to i JASKA mogą cmoknąć

! Odpowiedz
5 9 ~Janek

Donek dostales dobre pieniadze w Brukseli. ale jak mogles " swoich " na taka poniewierke w kraju zostawic?! Sprawa sie rypla i Zdzicho, Krzycho , Rycho i Miro znowu sie beda pocili przed kamerami !!! Wstyd , doprawdy wstyd!!

! Odpowiedz
13 11 ~normalny

Można by ironicznie napisać,że czym różni się to wyłudzenie od 500+ Przecież oni te pieniądze też chyba wydawali czyli według teorii PIS-owskich dogmatyków gospodarczych przyczyniali się do wzrostu PKB

! Odpowiedz
0 21 ~JA6969

A dlaczego sprawa wyszła dopiero po pięciu latach? Co robiła w tym czasie skarbówka i inne???
Ach zapomniałem - ganiali gościa handlującego warzywami z samochodu.
WIELKIE nie-pozdro dla skarbówki za skuteczność. BO oczywiście tej kasy nie odzyskają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.