REKLAMA
ZAGŁOSUJ

CBŚP: gang z Włocławka wyłudził ponad 36 mln zł na sprzedaży cukru

2016-09-14 07:03
publikacja
2016-09-14 07:03

Gang z Włocławka poprzez sieć fikcyjnych firm wyłudzał VAT na sprzedaży cukru; straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 36 mln zł. Policjanci z CBŚP zatrzymali w tej sprawie w sumie 18 osób, usłyszały one 72 zarzuty dotyczące m.in. oszustw i prania pieniędzy.

fot. sxc / / SXC

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang fikcyjnie kupował mieszankę spożywczą cukru z ekstraktem herbaty. Sprzedawał ją - również fikcyjnie - za pośrednictwem kilku firm słupów. "Następnie mieszanka trafiała do spółki, w której rzekomo następowało jej rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych firm. Równocześnie następowała zmiana stawki podatku VAT. Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23 proc. natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8 proc. Firma rozdzielająca produkt po jego dalszej odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku" - dodała policjantka.

Zyski zwiększano jeszcze sprzedając fikcyjnie cukier zagranicznym firmom słupom. "W tym przypadku stawka VAT wynosiła 0 proc. i ponownie sprzedający występował o zwrot podatku. Sam cukier wracał do kraju - ponownie jako mieszanka" - wyjaśniała Hamelusz.

Przestępcy wystawili fikcyjne faktury na ponad 70 tysięcy ton mieszanki cukru, którego wartość miałaby sięgać ponad 260 mln złotych. "Zabezpieczono do tej pory tysiące dokumentów księgowych i transportowych. Na podstawie ich analizy policjanci oszacowali, że przez półtora roku przestępcza działalność tych spółek naraziła Skarb Państwa na straty w kwocie ponad 36 mln złotych" - dodała Hamelusz.

Zatrzymani mężczyźni mają od 30 do 60 lat; to mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku; policjanci z CBŚP współpracowali z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy.(PAP)

pru/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~icek
Tylko w "dzikim kraju" Polsce możliwe są tak duże przekręty przeprowadzane w tak prymitywny sposób.
~slaw
Po to wymyślono VAT można nim obracać na około, czasami kogoś trzeba złapać bo nie zapłacił haraczu.
~aad
SAM NIE WIEM CZY ONI SĄ WINNI CZY WINNE JEST PRAWO.
~zeb2669
Czyste perpetum mobile . Przez tyle lat żaden urzędas nie zorientował się że coś jest nie tak ?-
sam produkt jest już podejrzany , a oddzielanie cukru od herbaty ? - naczytali się bajek o Kopciuszku.
~lewak
Tak trzeba robić jak prawo jest głupie z solidnej pracy sa tylko odciski
~gość
Skrócić procedury,uszczelnić,częściej kontrole.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki