REKLAMA

CBOS: rośnie odsetek niepłacących abonamentu RTV

2017-08-21 12:40
publikacja
2017-08-21 12:40
CBOS: rośnie odsetek niepłacących abonamentu RTV
CBOS: rośnie odsetek niepłacących abonamentu RTV
/ YAY Foto

Już niemal połowa ankietowanych przez CBOS deklaruje, że nie uiszcza opłaty za abonament RTV. Blisko trzy czwarte osób uważa, że media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie z opłat abonamentowych.

W ankiecie przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej po raz kolejny zapytano o opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego. W tegorocznej edycji badania 47 proc. respondentów przyznało, że abonamentu nie płaci, 42 proc. - że uiszcza opłatę. Pięć lat temu na analogiczne pytanie negatywnie odpowiedziało 39 proc. badanych, znacznie większa niż dziś (55 proc.) była za to grupa osób deklarujących opłacanie abonamentu. Autorzy raportu podsumowującego wyniki badania zwracają uwagę na powiększającą się grupę osób, które odmawiają odpowiedzi na pytanie o wypełnianie abonamentowego obowiązku - w tym roku było to 8 proc. ankietowanych, czyli czterokrotnie więcej niż w badaniu sprzed pięciu lat.

fot. / / CBOS

Jedno z pytań stawianych respondentom odnosiło się do najbardziej właściwego zdaniem ankietowanych źródła finansowania publicznego radia i telewizji. W lipcu br. 72 proc. osób wskazało, że media publiczne powinny działać w oparciu o środki z budżetu państwa. W 2008 analogiczną odpowiedź wskazało 62 proc. ankietowanych. Na abonament, jako właściwe źródło finansowania, wskazywało wówczas 23 proc. badanych, dziś ten odsetek zmniejszył się do 19 proc.

fot. / / CBOS

Większości ankietowanych nie przeszkadza czerpanie przez media publiczne zysków z reklam, choć grono zwolenników zmniejszyło się w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Aprobatę dla takiego zasilania budżetów radia i telewizji w lipcu br. wykazało 67 proc. badanych, natomiast w 2008 roku - 75 proc.

Ankietowani przez CBOS w tym roku okazali się zdecydowanie przeciwni proponowanym rozwiązaniom prawnym, w ramach których dostawcy płatnej telewizji kablowej i satelitarnej musieliby przekazywać dane swoich klientów Poczcie Polskiej. Ta mogłaby wówczas domagać się od wskazanych osób rejestracji odbiorników, a w efekcie poprawić ściągalność opłaty abonamentowej. Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest blisko 60 proc. badanych. Kolejne 18 proc. odpowiedziało, że jest „raczej przeciwne”. Pozytywne wskazania złożyły się na łącznie 17 proc. odpowiedzi.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (9)

dodaj komentarz
_jasko
Skoro tzw. publiczne media są tubą propagandową jednej partii, to wskazanie płatnika jest banalnie proste! Niech płacą ci, których te media obecnie reprezentują.
adiky
To jest JAWNA niesprawiedliwość, że nawet jak nie patrzysz musisz za to coś płacić bo masz telewizor.
ajwaj
Czy TVP to ten jakajacy sie brukowiec reklamowy od podpasek i ubezpieczenia pogrzebowego z przerwami na prop. UPA-PISowska ???

Jesli tak, to Pani Hela z kiosku widziala - ale nie poleca...

ajwaj
NA CO idzie np. KASA z abonamentu ???
EKSPERT MON (ca 25 000.-) i TVP Jerzy Targalski (b. PZPR):
""Zimą bieżącego roku (2017) portal Kresy.pl odnotował, że Targalski zapowiedział zbrojne zajęcie Moskwy przez Polaków wspólnie "z Kozakami".""

""Z kolei wiosną w wywiadzie
NA CO idzie np. KASA z abonamentu ???
EKSPERT MON (ca 25 000.-) i TVP Jerzy Targalski (b. PZPR):
""Zimą bieżącego roku (2017) portal Kresy.pl odnotował, że Targalski zapowiedział zbrojne zajęcie Moskwy przez Polaków wspólnie "z Kozakami".""

""Z kolei wiosną w wywiadzie udzielonym portalowi fronda.pl Targalski powiedział, że jesteśmy na wojnie z Rosją. A konkretnie, to Rosja - jego zdaniem - wypowiedziała wojnę Polsce i innym krajom Europy."" http://mysl-polska.pl/1296
open_mind
I pomyśleć że istnieją kraje gdzie odbiór z anteny jest całkowicie darmowy. Tak – to jedno z największych upokorzeń dzisiejszej ludności aby za propagandę i badziewi-owe programy kazać płacić. Jak tv nie stać na emisję u utrzymanie się z reklam to fora z Eteru, i nie zatruwać społeczeństwa. Co możemy zrobić.I pomyśleć że istnieją kraje gdzie odbiór z anteny jest całkowicie darmowy. Tak – to jedno z największych upokorzeń dzisiejszej ludności aby za propagandę i badziewi-owe programy kazać płacić. Jak tv nie stać na emisję u utrzymanie się z reklam to fora z Eteru, i nie zatruwać społeczeństwa. Co możemy zrobić. Pokazać mądrość i powiedzieć to na transparentach a nie skakać jak szaleni na pochodach KODowców. Wcisnęli plebsowi w mózgi na bazie byłego komunistycznego ustroju że to obowiązek, tak obowiązek to jest pogonić tych co nam to narzucają.
Tak - w zasadzie to moda na tv w zasadzie powinna przemijać, bo wartości tam żadne wiadomości naciągane i propagandowe, jedynie prognoza pogody nieraz im się udaje. Życie posiada inne wartości a nie jak np. Narzucone nam pasjonowanie się nad jakąś sztucznie kreowaną „gwiazdą” i jej losami oraz w co się ubierze i jak się wypnie bo powiedzieć coś rozsądnego to nawet z pomocą reżysera nie potrafią, innymi słowy TV to złodziej naszego życia i czasu. I dodatkowo kasta rządząca ubezwłasnowolniła nas podatkiem od tej naszej głupoty, i na bazie togo może i słuszne – bo za głupotę się płaci zawsze.
antek10
Zakodować. Obywatel - patriota zapłaci nawet 100 zł miesiecznie aby na utrzymać Biznacjum na Woronicza. Przekonajmy sie. Prezes Kurski juz zadbał o swoją podwyżkę na umowie menedżerskiej - co go obchodzi czy nadaje chłam czy nie.
iluminat
TVpies to syf nad syfami jakiego nigdy wcześniej nie było -PRL bis / kaczystanit. Nikt tego gówna nie chce oglądać więc na siłę chce nas pisowska hołota uszczęśliwić i nałożyć następny głupawy / nijaki podatek. WON -precz bękarty od nas i naszych pieniędzy !!!. CAŁKOWITA LIKWIDACJA NATYCHMIAST ,wylęgarnia korupcji TVpies to syf nad syfami jakiego nigdy wcześniej nie było -PRL bis / kaczystanit. Nikt tego gówna nie chce oglądać więc na siłę chce nas pisowska hołota uszczęśliwić i nałożyć następny głupawy / nijaki podatek. WON -precz bękarty od nas i naszych pieniędzy !!!. CAŁKOWITA LIKWIDACJA NATYCHMIAST ,wylęgarnia korupcji ,kolesiostwa ,głupoty i co najgorsze.
xyz83
Za taki chłam to ja się nie dziwię że płacić nie chcą.
bojack_pl
To jest calkiem proste. Wszystkie abonamenty ktore place maja ba celu pozbycie sie reklam. W TVP reklamy nie znikna, wiec nie place.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki