CBOS: rekordowy odsetek Polaków miał oszczędności przed epidemią

Ponad 60 proc. gospodarstw domowych posiadało w połowie marca 2020 r. oszczędności. To najwyższy odsetek odnotowany w historii badań domowych budżetów przez CBOS. Trzy czwarte zaopatrzonych w rezerwy było w stanie utrzymać się z nich przez co najmniej 2 miesiące.

W komunikacie CBOS pt. „Oszczędności i długi Polaków w pierwszej połowie marca” podsumowano sytuację finansową gospodarstw domowych w przededniu zamknięcia gospodarki. Obraz tuż przed pandemią był optymistyczny - odsetek gospodarstw domowych posiadających oszczędności w formie pieniężnej wzrósł znacząco przez ostatnie lata. Sięgnął 61 proc., podczas gdy 10 lat wcześniej wynosił 37 proc.

(fot. diy13 / Shutterstock)

„Szczególnie często posiadanie oszczędności deklarują ludzi młodzi – do 24 roku życia (78 proc.) i w wieku od 25 do 34 lat (73 proc.), mieszkańcy dużych miast – liczących od 100 tys. do 500 tys. ludności (80 proc.) i większych (72 proc.), a także osoby z wykształceniem średnim (68 proc.) i – przede wszystkim – wyższym (79 proc.)” – podkreślono w opracowaniu.

Chociaż posiadających rezerwy finansowe wyraźnie przybyło, to rozmiary zasobów w grupie oszczędzających nie uległy znaczącym zmianom. W marcu 2020 r. 78 proc. osób, które odłożyły pieniądze było w stanie utrzymać się ze zgromadzonych oszczędności bez obniżenia dotychczasowego poziomu życia przez co najmniej 2 miesiące. Podobny wynik, przy przypomnijmy niższym odsetku oszczędzających, odnotowano w poprzednich latach.

(CBOS)

62 proc. respondentów w badaniu CBOS wskazało, że ich gospodarstwo domowe nie posiada żadnych kredytów i innych zobowiązań do spłaty. 36 proc. posiadało długi, ale spłacało je regularnie. Odsetek zadłużonych i mających kłopoty ze spłatą wyniósł 2 proc. i był najniższy od 2007 r.

(CBOS)

W porównaniu z marcem 2019 r. zmniejszyła się grupa gospodarstw domowych, które nie posiadają oszczędności i mają długi (o 3 pp.) oraz nieposiadających oszczędności ani zadłużenia (o 3 pp.). 39 proc. gospodarstw nie miało długów i jednocześnie posiadało oszczędności.

„W takiej sytuacji stosunkowo najczęściej znajdują się ludzie młodzi: do 24 roku życia (53 proc.), osoby względnie dobrze sytuowane – o miesięcznych dochodach per capita od 2000 do 2999 zł (45 proc.) i więcej (53 proc.)” – wskazano w raporcie.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 mikser-1980

Oficjalną inflacją to może 1 rok.

! Odpowiedz
19 13 degrengolada

już nie ma co pytać czy pieniądz papierowy zostanie wycofany tylko kiedy.

! Odpowiedz
28 27 jaca86

Na chwilę obecną mógłbym żyć 3 lata z oszczędności na obecnym poziomie

! Odpowiedz
2 12 r4k

Skąd wiesz co planuje NBP?

! Odpowiedz
12 11 jes

Z obecną inflacja to raczej 2 lata

! Odpowiedz
12 14 bha

Czyli mamy,dobrobyt" po .........

! Odpowiedz
66 66 zenonn

2 miesiace mogą wegetować? Czyli bieda w narodzie
Niewielu ma na wkład do kredytu hipotecznego.
Niewielu może żyć z oszczeęności, być rentierem
Nied*ijeb*ne anale myślą już jak ukraść te ochłapy, by rzadzacy ban dyci mieli wiecej?
Każdy $%* widzący bilion na kontach Polaków, analizujący jak je "zagospodarować" powinien zostać wyeliminowany, "powieszony za jaja albo gorzej"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
106 107 jes

Już "tengie" głowy jak Morawiecki, Sasin, Suski a zwłaszcza Łon postarają się by więcej nie było takiej skandalicznej sytuacji. Trzeba oszczędności skonfiskować i oddać biednym - czytaj nierobom. Jak taki człowiek nie jest na garnuszku państwa to gotów jeszcze zagłosować na niewłaściwą partię lub kandydata.

! Odpowiedz
16 70 and00

Ty rozumiesz te skomplikowane rysunki i tabelki?
Bo wyraźnie wychodzi na to że w ostatnie kilka lat sytuacja znacznie się poprawiła, znacznie szybciej niż za POprzedniej władzy i PSL też
A ostatnie lata właśnie ci hejtowani przez ciebie i wymienieni z nazwiska są u władzy..

! Odpowiedz
52 22 jes odpowiada and00

No co ty nie powiesz. Ja widzę co innego, że twoi "zbafcy" jadą na dokonaniach poprzedników i przejadają, jak i rozkradają to wszystko co zostało zbudowane. Tak złodziejskiej i zakłamanej władzy, jaka teraz jest nie było od socjalizmu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne