REKLAMA

CBA analizuje majątek prezesa NIK i jego rodziny

2020-10-06 06:42
publikacja
2020-10-06 06:42
CBA analizuje majątek prezesa NIK i jego rodziny
CBA analizuje majątek prezesa NIK i jego rodziny
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Śledczy analizują majątek prezesa NIK Mariana Banasia i jego rodziny; obrońca szefa Izby uważa, że służby przekraczają swoje uprawnienia - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

"Po dziesięciu miesiącach od zawiadomienia o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia, jakie złożył szef CBA, nie ma żadnych rozstrzygnięć w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Postępowanie prowadzone jest nadal „w sprawie", nikomu nie przedstawiono zarzutów. Dlaczego – skoro był bardzo bogaty dowodowo materiał z kontroli CBA za ostatnie cztery lata oraz z postępowania skarbowego generalnego inspektora informacji finansowej? Prokuratorskie śledztwo pozwala na wszechstronne prześwietlenie majątku obecnego prezesa NIK" - pisze gazeta.

"+Kontrola prowadzona przez CBA ma wiele ograniczeń, m.in. nie można było realizować wtedy działań operacyjnych, a funkcjonariusze mogli bazować tylko na oficjalnie pozyskanych dokumentach w granicach wyznaczonych oświadczeniami majątkowymi osoby publicznej. W śledztwie możliwości badania są praktycznie nieograniczone+ – informuje nas osoba znająca kulisy sprawy. I zaznacza: – +Analiza majątku jest prowadzona bardzo szeroko, i od nowa. Obejmuje całą rodzinę pana Banasia+" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

CBA w półrocznej kontroli sprawdzało m.in. tylko przepływy finansowe na rachunkach Banasia i jego żony (małżonkowie wyrazili zgodę na pozyskanie danych z banków i przelewów środków z ostatnich czterech lat), ale nie mogło badać głęboko, np. darowizn dla dzieci, czy śledzić korespondencji mailowej i SMS-owej Banasia i jego syna Jakuba, który m.in. znalazł dzierżawców krakowskiej kamienicy, a potem na nieruchomość ojca wziął wielomilionowy kredyt (spłacony ze sprzedaży kamienicy).

"Teraz, ze względu m.in. na postawione przez CBA sugestie o ukrywaniu majątku i praniu pieniędzy przez Mariana Banasia, służby mają co robić. Według naszych informacji badają szeroko rodzinne przepływy i interesy. To m.in. z tego powodu CBA w lutym zabrało laptop i telefon syna prezesa NIK. Śledczy analizują także billingi z połączeń telefonicznych i kontaktów rodziny Banasiów. Mieszanie rodziny w kłopoty prezesa NIK nie podoba się samemu zainteresowanemu.

"Czas trwania śledztwa po złożeniu zawiadomienia świadczy, iż albo materia sprawy jest znacznie trudniejsza, niż przedstawiały to media i organy ścigania, albo też tak długie postępowanie może być usprawiedliwieniem dla inwigilacji prezesa NIK i jego rodziny" – mówi gazecie mec. Marek Małecki, pełnomocnik Mariana Banasia w tym śledztwie. Jak przyznaje, „służby skrzętnie korzystają z możliwości wszechstronnego sprawdzenia stanu majątkowego jego klienta", a jego zdaniem - przekraczają swoje uprawnienia.

wni/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
carlito1
Marian nie daj się ! Już pokazałeś raz gdzie moga Cię cmoknąć
anty12
I znowu moga marianowi naskoczyc na pedzel
jes
No nie wierzę !!!
Jak można sprawdzać kryształ. To przecież człowiek bez skazy. Wszyscy towarzysze z pisu zapewniali nas o tym. Kryształ nad kryształy, pierwszy sort !!!
bankrom
Powinien Pan/Pani wiedzieć, że wszystkie naturalne kryształy zawierają zanieczyszczenia, jest tylko kwestia ile i jakie. Na tym polega wycena np. diamentów. Wiedza jest ozdrowieńcza i obniża emocje.
jes odpowiada bankrom
Powinien Pan wiedzieć w jakim kontekście było użyte słowo kryształ i co miało oznaczać przy opisie. Może literatura lub cokolwiek pozwoli otworzyć oczy i wyjść pany z tego zaślepienia i bezgranicznej miłości do partii.
heldbaum
IPN to spi? Lustrowac do siodmego pokolenia.
UODO tez spi, podobnie jak UDT. Do roboty!
wektorwg
Wojna ma gorze??? Jarek lubi to...
meryt
wektorwg "Wojna ma gorze???"

"wektorwg odpowiada meryt 2020-10-04 15:37
Paliwo w sierpniu 4zł/l dziś 4,4 zł/l
Ile wynosi inflacja"

meryt odpowiada wektorwg 2020-10-04 15:51
"Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r."

VIII 2020=100
Żywność
wektorwg "Wojna ma gorze???"

"wektorwg odpowiada meryt 2020-10-04 15:37
Paliwo w sierpniu 4zł/l dziś 4,4 zł/l
Ile wynosi inflacja"

meryt odpowiada wektorwg 2020-10-04 15:51
"Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r."

VIII 2020=100
Żywność i napoje bezalkoholowe 99,6
Nośniki energii 100,1
Paliwa do prywatnych środków transportu 101,6
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki